Kebab a shnilé maso (zdroj: CNN Prima NEWS)
Veterináři v Blatné na Strakonicku odhalili, že kuřecí maso použité k výrobě asi 1,5 tuny kebabů obsahovalo salmonelu. Žádný z polotovarů se nedostal na trh. Provozovateli hrozí ve správním řízení pokuta až 50 milionů korun, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Kuřecí maso pocházelo z Polska. Z masa chtěl provozovatel vyrobit bezmála 1,5 tuny kuřecích kebabů. „Při kontrole výrobce v místě určení zásilky v Blatné odebraly inspektorky vzorky vykostěných kuřecích čtvrtek od polského dodavatele,“ uvedl mluvčí.
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Vyšetřování útoku v Manchester Areně, při němž zemřelo 23 lidí včetně atentátníka, stále probíhá. Nyní vyšlo najevo, že před halou v době před atentátem nehlídkovali žádní policisté. Když se 22letý Salman Abedi vydal z nádraží Victoria Station do Manchester Areny, kde se konal koncert zpěvačky Ariany Grande, měla dvojice policistů přestávku a odjela si pro kebab. Pauza se protáhla na dvě hodiny. Informoval o tom zpravodajský portál BBC.
Státní veterinární ústav Praha potom v mase prokázal bakterii Salmonella enteritidis, která může způsobit průjmové onemocnění salmonelózu. Veterináři zjistili, že při několikadenním vyšetřování vzorků zpracoval výrobce maso do polotovarů, z nichž se pak dělají kebaby.
Když vyšetřování SVS skončilo, všechny polotovary ještě byly na skladě, žádný se nedostal na trh. Veškeré závadné maso zlikviduje asanační podnik.
Loni v létě veterináři spolu s celníky objevili zhruba 100 kilogramů kazících se ryb a mořských plodů v dodávce v Českých Budějovicích. V autě nebyla vhodná teplota pro přepravu těchto potravin, zásilka zapáchala. Dodávku řídil cizinec.
Státní veterináři loni uložili pokuty ve výši téměř 33 milionů korun. Je to podobná suma jako o rok dříve, kdy to bylo rekordních více než 33 milionů korun.
Kebab Zdroj: Pixabay