Vědci z Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA) na úterním zasedání Americké astronomické společnosti prezentovali nový objev – exoplanetu s názvem TOI 700 e. Podle odborníků na ní může existovat život. Nyní ji budou podrobně sledovat prostřednictvím Webbova teleskopu.
Astronomové objevili exoplanetu, která je asi o pět procent menší než Země, informoval web CNN. Leží ve vzdálenosti 100 světelných let od naší planety. Podle názvu oběžné dráhy malé trpasličí hvězdy TOI 700, na které byla spatřena, dostala jméno TOI 700 e.
Tam již byly zaznamenány tři jiné exoplanety. Jedna z nich se jmenuje TOI 700 d, ta má téměř totožnou velikost jako Země, a stejně jako TOI 700 e se nachází v takzvané obyvatelné zóně hvězdy, tedy v takové vzdálenosti, aby na jejím povrchu teoreticky mohla existovat voda a s ní i život.
Objev TOI 700 e NASA oznámila v úterý na 241. zasedání Americké astronomické společnosti a podrobnosti o této exoplanetě byly zveřejněny v časopise The Astrophysical Journal Letters. „Jde o jeden z mála nám známých systémů s několika malými planetami v obyvatelné zóně,“ uvedla hlavní autorka výzkumu Emily Gilbertová. „Proto je exoplaneta TOI 700 e zajímavá pro další pozorování,“ pokračovala.
Exoplanety pozoruje Webbův teleskop
Malé, chladné trpasličí hvězdy typu M, jako je TOI 700, jsou ve vesmíru běžné a u mnoha z nich byly v posledních letech objeveny exoplanety, které bude pozorovat vesmírný teleskop Jamese Webba.
Nejblíže k hvězdě je TOI 700 b – ta má velikost asi 90 procent Země a každých 10 pozemských dní oběhne kolem hvězdy. Dále je tu TOI 700 c, která je 2,5krát větší než naše planeta a jeden oběh dokončí každých 16 dní. Obě tyto planety jsou pravděpodobně slapově vázané, což znamená, že se ke hvězdě obracejí vždy stejnou stranou – podobně jako se k Zemi obrací vždy stejná strana Měsíce.