reklama

Lidé s „jinou tváří“: Setkáváme se s předsudky i šikanou

Fotka z prvního ročníku Mezinárodního týdne rovnosti tváří.
Fotka z prvního ročníku Mezinárodního týdne rovnosti tváří.
Foto: Be Treacher-Collins

Nízké sebevědomí, izolace i šikana - s tím vším musí každodenně bojovat lidé s „jinou tváří“. I letos je tak lidé budou moci podpořit v rámci Mezinárodního týdne rovnosti tváří organizace Face Equality International (FEI), která podporuje lidi s odlišnostmi a znetvořením obličeje. Letos se uskuteční prostřednictvím digitální kampaně na sociálních sítích.

reklama

Asi nejznámějším dítětem s „jinou tváří“ je v České republice Beátka Staňková. Trpí vzácným TCS syndromem, který se výrazně projevuje na vzhledu. Musí tak čelit neustálým pohledům zvědavých lidí, kteří chtějí vědět, proč je jiná. „Jediné, v čem je dcera trochu pomalejší, je řeč, a to kvůli tracheostomii. Kromě vzhledu se však odlišuje od ostatních dětí ještě tím, že je velmi kontaktní, citlivá a opatrná při kontaktu například se zvířaty nebo menšími dětmi,“ popisuje její matka Eliška Staňková.

Ta společně se svým mužem založila neziskovou organizaci Be Treacher-Collins (Be TSC), která je pobočným spolkem Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR. Staňková říká, že se snaží o určitou osvětu společnosti o nemoci, která je vzácná a málokdo vůbec tuší, že existuje. „Myslím, že je důležité otevírat téma ohledně inkluze, odlišnosti a začlenění těchto lidí do společnosti. Spustili jsme i kampaň Mezinárodní týden rovnosti tváří, který se v současnosti koná. Naší ambasadorkou je Tamara Klusová, která stojí za realizací videa Víc srdcem než očima,“ upřesnila maminka nemocné Beátky.

Předsudky vůči lidem s jinou tváří

„Lidé s jinou tváří mají potíže se sebevědomím, s šikanou, pocity izolace, potýkají se se zíráním a odpovídáním na opakující se otázky spojené se svým vzhledem, také s nízkým očekáváním ve škole, práci, na sociálních sítích a podobně. V mnoha zemích jde znetvoření ruku v ruce s chudobou, předsudky a vyloučením ze společnosti,“ nelíbí se organizaci Face Equality Internationa (FEI), která pořádá už druhý ročník osvětové kampaně.

Minulý rok byly hlavní událostí mezinárodního týdne „Pikniky všech tváří“. Během těch se mluvilo o mnoha diagnózách, například o nemoci motýlích křídel, o osobách s popáleninami nebo o osobách s pigmentovými skvrnami. Kvůli pandemii koronaviru ale letošní ročník proběhne prostřednictvím digitální kampaně na sociálních sítích. V té organizace poukáže na problémy s předsudky k lidem s jinou tváří. A to prostřednictvím zkušeností lidí, kteří s jinou tváří žijí.

Nejde o dokonalý vzhled nebo splynutí s davem

Další součástí mezinárodního týdne bude „Selfie Challenge“ sdílená na sociálních sítích. Vyfocení selfie a umístění obrázku na sociální sítě s hastagem #FaceEquality či #RovnostTvář může pro osoby s jinou tváří znamenat velkou podporu. Challenge má poukázat na fakt, že nejde o dokonalý vzhled nebo o splynutí s davem, ale o to, že lidé s jinou tváří chtějí být sebevědomí, hrdí a respektovaní.

„Mezinárodní týden rovnosti tváří v letošním roce bude oslavován mnoha lidmi po celém světě v uzamčení, fyzicky oddělených od svých přátel a blízkých. V průběhu celého týdne budeme řešit společné téma, a to jak snášíme tuto hroznou pandemii. To se týká všech, ne pouze osob s jinou tváří,“ řekl James Partridge, zakladatel a ředitel společnosti Face Equality International.

Diskuze nad problematikou jinakosti ze dvou pohledů

Zatím jediným českým členem FEI je spolek Be Treacher-Collins (Be TSC). Do oslav Mezinárodního týdne rovnosti tváří 2020 se zapojí výše uvedenými aktivitami, ale také otevíráním diskuzí na téma jinakosti a šířením osvěty o společné myšlence aliance na sociálních sítích.

„Zveřejníme několik podnětů pro tvoření s dětmi s podtextem rovnosti tváří. Také otevřeme diskuzi nad problematikou jinakosti ze dvou pohledů. A to pro rodiče dětí s jinou tváří, ale i pro rodiče zdravých dětí,“ vysvětlila zakladatelka neziskové organizace Be TCS Eliška Staňková.

reklama
reklama

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

reklama
VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama