Nízké sebevědomí, izolace i šikana - s tím vším musí každodenně bojovat lidé s „jinou tváří“. I letos je tak lidé budou moci podpořit v rámci Mezinárodního týdne rovnosti tváří organizace Face Equality International (FEI), která podporuje lidi s odlišnostmi a znetvořením obličeje. Letos se uskuteční prostřednictvím digitální kampaně na sociálních sítích.
Asi nejznámějším dítětem s „jinou tváří“ je v České republice Beátka Staňková. Trpí vzácným TCS syndromem, který se výrazně projevuje na vzhledu. Musí tak čelit neustálým pohledům zvědavých lidí, kteří chtějí vědět, proč je jiná. „Jediné, v čem je dcera trochu pomalejší, je řeč, a to kvůli tracheostomii. Kromě vzhledu se však odlišuje od ostatních dětí ještě tím, že je velmi kontaktní, citlivá a opatrná při kontaktu například se zvířaty nebo menšími dětmi,“ popisuje její matka Eliška Staňková.
Ta společně se svým mužem založila neziskovou organizaci Be Treacher-Collins (Be TSC), která je pobočným spolkem Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR. Staňková říká, že se snaží o určitou osvětu společnosti o nemoci, která je vzácná a málokdo vůbec tuší, že existuje. „Myslím, že je důležité otevírat téma ohledně inkluze, odlišnosti a začlenění těchto lidí do společnosti. Spustili jsme i kampaň Mezinárodní týden rovnosti tváří, který se v současnosti koná. Naší ambasadorkou je Tamara Klusová, která stojí za realizací videa Víc srdcem než očima,“ upřesnila maminka nemocné Beátky.
Předsudky vůči lidem s jinou tváří
„Lidé s jinou tváří mají potíže se sebevědomím, s šikanou, pocity izolace, potýkají se se zíráním a odpovídáním na opakující se otázky spojené se svým vzhledem, také s nízkým očekáváním ve škole, práci, na sociálních sítích a podobně. V mnoha zemích jde znetvoření ruku v ruce s chudobou, předsudky a vyloučením ze společnosti,“ nelíbí se organizaci Face Equality Internationa (FEI), která pořádá už druhý ročník osvětové kampaně.
Minulý rok byly hlavní událostí mezinárodního týdne „Pikniky všech tváří“. Během těch se mluvilo o mnoha diagnózách, například o nemoci motýlích křídel, o osobách s popáleninami nebo o osobách s pigmentovými skvrnami. Kvůli pandemii koronaviru ale letošní ročník proběhne prostřednictvím digitální kampaně na sociálních sítích. V té organizace poukáže na problémy s předsudky k lidem s jinou tváří. A to prostřednictvím zkušeností lidí, kteří s jinou tváří žijí.
Nejde o dokonalý vzhled nebo splynutí s davem
Další součástí mezinárodního týdne bude „Selfie Challenge“ sdílená na sociálních sítích. Vyfocení selfie a umístění obrázku na sociální sítě s hastagem #FaceEquality či #RovnostTvář může pro osoby s jinou tváří znamenat velkou podporu. Challenge má poukázat na fakt, že nejde o dokonalý vzhled nebo o splynutí s davem, ale o to, že lidé s jinou tváří chtějí být sebevědomí, hrdí a respektovaní.
„Mezinárodní týden rovnosti tváří v letošním roce bude oslavován mnoha lidmi po celém světě v uzamčení, fyzicky oddělených od svých přátel a blízkých. V průběhu celého týdne budeme řešit společné téma, a to jak snášíme tuto hroznou pandemii. To se týká všech, ne pouze osob s jinou tváří,“ řekl James Partridge, zakladatel a ředitel společnosti Face Equality International.
Diskuze nad problematikou jinakosti ze dvou pohledů
Zatím jediným českým členem FEI je spolek Be Treacher-Collins (Be TSC). Do oslav Mezinárodního týdne rovnosti tváří 2020 se zapojí výše uvedenými aktivitami, ale také otevíráním diskuzí na téma jinakosti a šířením osvěty o společné myšlence aliance na sociálních sítích.
„Zveřejníme několik podnětů pro tvoření s dětmi s podtextem rovnosti tváří. Také otevřeme diskuzi nad problematikou jinakosti ze dvou pohledů. A to pro rodiče dětí s jinou tváří, ale i pro rodiče zdravých dětí,“ vysvětlila zakladatelka neziskové organizace Be TCS Eliška Staňková.