V Paříži vyroste nový palác naproti Eiffelovy věži. Lidé z okolí podali žalobu

Naproti Eiffelovy věže, na Martově poli, vznikne nový palác Grand Palais éphémère (Pomíjivý velký palác, GPE). Ten bude mezi lety 2021 a 2024 plnit funkci historické budovy Grand Palais (Velký palác), který bude tři roky v rekonstrukci kvůli letním olympijským hrám 2024. Lidem z okolí Martova pole se však projekt nelíbí a již loni podali žalobu.

Návrh GPE je dílem architekta Jean-Michela Wilmottea a otevře se veřejnosti v lednu 2021. Budou se v něm konat kulturní i umělecké akce, události zasvěcené módě, gastronomii, ale i sportu, které se běžně konají v historickém paláci. Wilmotteova budova zaujme prostor o rozloze 10 tisíc čtverečních metrů, velká část Martova pole tak zůstane přístupná chodcům, uvádí server francouzské televize Franceinfo.

Grand Palais éphémère bude fungovat jako kulturní zařízení do léta 2024, než začnou olympijské hry. Pak se stane přístřeším pro zápasy v judu a v bojových uměních, následně pro stolní tenis paralympijských her. Ve zrekonstruované historické budově se uskuteční olympijské utkání v Taekwondu, v šermu a následně i šerm a judo paralympijských her. K demontáži budovy GPE dojde na podzim 2024. Odhadovaná cena stavby je 466 milionů eur.

„Chceme udělat pomíjivou budovu, která postihne ducha místa. Symbolická stopa Grand Palais bude přítomna bez toho, abychom stavěli jeho pouhou zmenšeninu,“ řekl o stavbě architekt Wilmotte pro Le Parisiene. „Znovuobjevíme princip klenby. Uvnitř bude dřevo, což zajistí, že si nebudeme připadat jako ve stanu,“ dodal. Tvůrce si přál, aby budova kopírovala křivky Eiffelovy věže a tvar vojenské školy, která se bude nacházet za ní. GPE by měl dosáhnout výšky dvaceti metrů, aby nezastínil pětatřicetimetrovou školu.

Obyvatelé z okolí Martova pole, kterých je oficiálně 150, ale ve skutečnosti asi 450, se proti projektu bouří již od loňského roku. Město žalovali pod záštitou Přátel Martova pole, kteří bojují proti záboru tohoto prostoru soukromými akcemi. Kvůli nim je park zabraný bezmála osm měsíců z dvanácti a každoročně jím projde 21 milionů lidí. Výstavba paláce Přátele Martova pole ještě více popudila.

Uskupení argumentovalo tím, že pro umělecké a kulturní akce je možné využít například nádvoří zámku Versailles, náměstí Svornosti (place de la Concorde) či Invalidovnu. Se žalobou hlavního města však Přátelé Martova pole nepochodili.

I Eiffelovka měla být dočasná, připomíná architekt

Architekt vzkázal oponentům projektu, že je potřebný dialog. „Přátelé Martova pole mohou být klidní, palác zabere pouze 4,6 procenta celkové rozlohy. Nezabereme celé Martovo pole, promenáda zůstane volná,“ připomenul. „Projekt reaguje na dočasné stavby, jež se projektovaly pro světové výstavy, hlavně v 19. století,“ dodal. Upozornil, že také Eiffelova věž byla původně dočasnou stavbou, proti níž se řada Pařížanů bouřila. Měla stát jen mezi lety 1889 a 1909.

Rovněž historická budova Grand Palais, která bude tři roky v rekonstrukci, vznikla původně jako dočasná stavba.  Ta byla dokončena v roce 1900 pro světovou výstavu, která se konala v témže roce. Nahradila průmyslový palác, jež vznikl pro světovou výstavu 1855.

Tagy: