Na obloze nad Českem bude v pátek večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém povrch Měsíce vypadá jako částečně zahalený kouřem, bude tentokrát hůře viditelný, než tomu bylo letos v lednu. Svého maxima dosáhne krátce před 21:30.
„Měsíc bude nízko nad obzorem v době úkazu mírně potmavlý z pravého okraje,“ popsal páteční podívanou astronom a fotograf Petr Horálek. Zdůraznil, že i přes horší viditelnost je jev příležitost pro fotografy, protože na snímcích vynikne lépe.
Lunar Eclipse 2020 LIVE: Strawberry Moon Eclipse Live streamLunar Eclipse 2020 LIVE: Strawberry Moon Eclipse Live stream Follow us @ instagram.com/spacex_liv
Posted by SpaceX Live on Friday, June 5, 2020
Ačkoliv úkaz bude možné pozorovat mezi 19:46 až 23:04, očima ho lidé podle Horálka spatří jen několik desítek minut kolem maxima. To nastane ve 21:25, zhruba půl hodiny po východu Měsíce v Praze.
Kdy zažijeme úplné zatmění Měsíce
Polostínové zatmění nastává při úplňku, ale jen pokud Měsíc projde blízko stínu vrženého Zemí. Dráha Měsíce je podle astronoma Petra Horálka vůči rovině zemské dráhy skloněna asi o pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o úhlovém průměru jen 1,5 stupně. Měsíc tak zemský stín i jeho blízké okolí častěji mine a k zatmění nedojde. Polostínové zatmění je navíc očima patrné jen v době, kdy se Měsíc nachází velice blízko okraje zemského stínu.
Výraznější polostínové zatmění podle astronomů přijde až 28. října 2023. Úplné zatmění Měsíce bude z Česka viditelné 7. září 2025.
Nejčtenější

Novou mutací koronaviru se můžete opět nakazit už po pár dnech. Je mnohem nebezpečnější
5. března 2021
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu
4. března 2021
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
1. března 2021Doporučujeme
