V Polsku ve středu začal ostře sledovaný soudní proces se třemi LGBT aktivistkami, které předloni rozmístily kolem kostela samolepky s Černou madonou čenstochovskou s duhovou svatozáří. Ženám hrozí až dva roky vězení.
Okresní soud v polském Płocku soudí ženy za urážku náboženského cítění, která spadá pod článek 196 polského trestního zákoníku. K urážce mělo dojít tím, že ženy nahradily svatozáře Černé madony a Ježíše duhou, odkazující k LGBT komunitě. Symbol duhy upozorňuje na práva gayů, leseb a dalších sexuálních menšin.
V Polsku známý modifikovaný obraz ženy vylepily v okolí kostela svatého Dominika v Płocku. Podle soudu se samolepky objevily také na odpadkových koších či veřejných toaletách, což ale podle aktivistek není pravda, uvedla agentura AP.
Tři ženy v čele s psycholožkou a aktivistkou Elżbietou Podleśnou vylepily samolepky na konci dubna 2019, v období Velikonoc. V místním kostele v Płocku je totiž zvykem stavět oltář ve tvaru „božího hrobu“ z nahromaděných krabic, na nichž jsou uvedeny hříchy. Mezi nimi byla například slova „gender“, „odmítání víry“ nebo „LGBT“.
Fotografie hrobu se začala šířit po sociálních sítích a trojici žen vyprovokovala k tomu, aby samy vyrazily do třistatisícového města ve středním Polsku. Kromě upravených obrazů s sebou měly také seznam 24 katolických biskupů, kteří mají podle sdružení Nelekejte pomáhat skrývat a zamlčovat zneužívání dětí katolickými kněžími.
„Jely jsme do Płocku, abychom poukázaly na příšerné pokrytectví církve. Její představitelé štvou společnost proti příslušníkům LGBT komunity, říkají o nich, že jsou devianti a že údajně zneužívají děti. Predátory má přitom sama církev ve svých řadách a nic s tím nedělá, ba naopak pachatele ukrývá a usnadňuje jim činnost přesouváním z farnosti na farnost,“ vysvětlila pohnutky jedna z trojice, Joanna Gzyrová.
Mluvčí polského episkopátu na obvinění Gzyrové reagoval tím, že znesvěcení Černé madony naplnilo věřící Poláky „bolestí a úzkostí“. Podle něj musí být respektováno náboženské cítění lidí bez ohledu na přesvědčení a osobní názory jednotlivců.
Polští homosexuálové jsou na tom nejhůře v Evropě
Proces s aktivistkami odsoudila například organizace Ostravský Pride, která organizuje pochod hrdosti LGBT komunity v moravskoslezské metropoli. Podle ní se jedná o další porušování lidských práv v Polsku, která musí být adekvátně chráněna.
Situace homosexuálů a celé LGBT komunity v Polsku se podle názoru dotčených sexuálních menšin zhoršuje, v Evropě je přitom trend opačný. Podle skupiny ILGA-Europe se mají polští homosexuálové vůbec nejhůře v Evropě.
Asi nad třetinou území Polska jsou navíc nyní vyhlášeny tak zvané LGBT free zóny, které jsou legislativně zakotvené. Má se jednat o oblasti nepřátelské k homosexuálům. Polsko s touto praktikou neskončilo, přestože jí porušuje evropské právo.