
Radioteleskop Areciboa se používal k monitorování hvězd více než půl století.
Zdroj: Profimedia.cz
V Portoriku se zřítil obří radioteleskop, který se více než půl století používal k monitorování hvězd. Vědci z celého světa pomocí něj hledali známky mimozemského života, studovali vzdálené planety a sledovali potenciálně nebezpečné asteroidy. Zařízení, které se nacházelo u města Arecibo, se objevilo v bondovce Zlaté oko.
Radioteleskop utrpěl vážné škody už v srpnu, kdy se přetrhlo pomocné ukotvovací lano, spadlo na hlavní odrazovou plochu ve tvaru disku o průměru 305 metrů a vytvořilo v něm 30metrovou trhlinu. Poškozena byla i plošina visící nad diskem. Začátkem listopadu se pak přetrhlo jedno z hlavních lan, která poutala plošinu k jednomu ze tří podpůrných sloupů.
V úterý ráno pak americká Národní vědecká nadace (NSF) informovala, že se zřítila 900tunová přístrojová plošina zavěšená 137 metrů nad odrazovou plochou, která je známá například z bondovky Zlaté oko nebo ze sci-fi snímku Kontakt.
The Arecibo Observatory Platform Has Collapsed - https://t.co/6P0rPOYgj9 Article by @Nancy_A, images courtesy @DeborahTiempo pic.twitter.com/gEEXalDki8
— Universe Today (@universetoday) December 1, 2020
Konstrukci chtěli zbourat
Kabely, které se přetrhly již v létě, donutily tamní úředníky observatoř uzavřít. Inženýři se snažili zjistit, jak by mohli škody opravit. Později však došli k závěru, že konstrukci bude nutné zbourat. Radioteleskop přitom za 57 let své existence vydržel řádění hurikánů, působení tropické vlhkosti i řadu zemětřesení.
Nepohyblivý radioteleskop byl vybudován v letech 1959 až 1963 ve velké terénní proláklině. Jeho výstavbu financovalo americké ministerstvo obrany v rámci snah o rozvoj ochrany proti balistickým střelám. Využíval se například ke zkoumání změn v atmosféře, sledování dráhy asteroidů blížících se k Zemi a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací.
Američtí astronomové Russel Hulse a Joseph Taylor s pomocí tohoto radioteleskopu v roce 1974 objevili nový typ pulsaru, za což v roce 1993 obdrželi Nobelovu cenu za fyziku.
Zařízení bylo také hlavní částí projektu SETI@home, který se zaměřuje na hledání známek mimozemské inteligence, a posloužilo jako kulisa v jedné ze závěrečných scén filmu Zlaté oko ze série o agentu Jamesi Bondovi. Hlavní záporný hrdina filmu pomocí teleskopu ovládal smrticí zbraň na oběžné dráze.
Nejčtenější

Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby
Aktualizováno 25. ledna 2021
McDonald's si fotí zákazníky při objednávání. Pracovnice prozradila proč
23. ledna 2021