Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra. Roztok s antibakteriálním stříbrem se bude kromě klasické dezinfekce aplikovat ve vozech metra – zejména na těch nejvíce namáhaných místech, jako jsou sedadla, madla či dveře, napsala agentura Reuters.
„Pouhá dezinfekce vozů má jen krátkodobý efekt, proto jsme hledali další antibakteriální prostředek, abychom ujistili naše cestující, že soupravy jsou bezpečné,“ uvedl zástupce dopravního podniku Masaru Sugijama.
Pracovníci metra aplikují do více než 3 000 vagónů roztok s nanočásticemi stříbra o velikosti deseti mikronů, přičemž doufají, že v takto ošetřených vlacích zabrání šíření koronaviru.
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení
Nejnovější člen japonské rodiny rychlovlaků není jen rychlejší a komfortnější, v případě zemětřesení navíc dopraví pasažéry do bezpečí. Vlak nese označení N700S, provoz zahájil 1. července a obsluhuje páteřní linku Tókaidó, která spojuje hlavní město Tokio a Osaku.
Firma Tokyo Metro připustila, že působení stříbra proti koronaviru zatím nebylo prokázáno. Vychází ale z toho, že se osvědčilo proti jiným virům – kupříkladu chřipkovým – či proti bakterii Escherichia coli.
Obří systém tokijského metra s 900 stanicemi a více než 80 linkami se po ukončení karantény koncem května potýká s rostoucím počtem pasažérů a dodržení doporučených rozestupů často není v přeplněných vlacích možné. S podobným problémem se potýkají i další japonští dopravci. Železniční společnost East Japan Railway například minulý měsíc inovovala svou mobilní aplikaci pro cestující.
Ti se tak nyní v reálném čase dozvědí přesné informace o obsazenosti jednotlivých vlaků nebo počtu čekajících na jednotlivých zastávkách a mají tak možnost zvolit některý z méně vytížených spojů.