reklama

Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Nejnovější člen japonské rodiny rychlovlaků není jen rychlejší a komfortnější, v případě zemětřesení navíc dopraví pasažéry do bezpečí. Vlak nese označení N700S, provoz zahájil 1. července a obsluhuje páteřní linku Tókaidó, která spojuje hlavní město Tokio a Osaku.

reklama

Maximální rychlost nové generace šinkansenů je 360 kilometrů v hodině, které souprava dosáhla při testování v roce 2019, čímž se vlak zařadil mezi jedny z nejrychlejších na světě. Jeho běžná provozní rychlost bude ale omezena na „pouhých“ 285 kilometrů za hodinu.

Po třinácti letech jde o první nový vlak přidaný na linku Tókaidó, jeho zavedení do provozu bylo původně plánované pro přepravu sportovců i diváků během letních olympijských her v Tokiu, které měly začít na konci letošního července. Kvůli pandemii koronaviru je však pořadatelé spolu s Mezinárodním olympijským výborem přesunuli na přelom července a srpna 2021.

Původní linka Tókaidó byla uvedena do provozu v roce 1964 při příležitosti tehdejší první olympiády v Tokiu. Jednalo se o historicky první trasu rychlovlaku na světě.

Nejmodernější technologie

Na první pohled se N700S od svých předchůdců N700 a N700A výrazně neliší, zdánlivě jediným rozdílem je jen elegantní zlaté logo. Při bližším ohledání má ale nový model ostřejší rysy „nosu“, baculatější „tváře“ a uhlazenější vzhled světlometů.

Nový model nabídne v kabině pasažérům více prostoru pro zaklonění sedaček, zlepší tak pohodlí, a to především na delších trasách. Každá sedačka má vlastní elektrickou zásuvku. Osvícení interiéru bylo upravené na tzv. měkčí a útulnější prostředí. Prostor pro zavazadla nad hlavami, podobný těm z letadel, se v každé stanici rozsvítí, aby pasažérům „připomněl“ jejich zavazadla.

Komfortněji a ne tak hlučně

Samotná jízda je také znatelně tišší a komfortnější díky novému systému aktivního podvozku, který pomůže tlumit pohyby soupravy. Mimo zlepšené pohodlí kladli tvůrci nového modelu vlaku značný důraz na bezpečnost. Vlak je vybavený vylepšeným systémem pro automatickou kontrolu a brzdovým aparátem, který vlak v případě nouze zastaví rychleji a na kratším úseku.

V technologickém zázemí vlaku se nachází i lithium-iontová baterie sloužící vlastnímu pohonnému systému, první svého druhu na světě. Tento systém umožňuje vlaku pokračovat v jízdě i při výpadku proudu, což umožňuje přesun z potenciálně nebezpečného prostředí, například z tunelu nebo mostu, především v případě zemětřesení.

Bezpečnost a úspornost především

Nejnovější šinkansen má nově v každém voze šest místo původních dvou kamer, které slouží k bezpečnosti. Technicky dokonalejší komponenty využité v novém modelu zaberou méně prostoru pod podlahou vlaku. Umožní tak větší flexibilitu konfigurace jednotlivých souprav, mimo jiné variabilní množství vagonů, od čtyř do šestnácti v jedné soupravě. Vylepšená technologie vlaku znamená také nižší spotřebu energie, stejně jako zkrácení procesu výroby, čímž se nový model stává atraktivní pro provoz po celém světě. „Odlehčením a zmenšením mechanismů pod podlahou N700S jsme zavedli nový standard,“ uvedl pro japonskou televizi NHK Masajuki Ueno, vedoucí obchodního oddělení rychlovlaků pro Japonské dráhy, a doplnil: „Tento nový standard nám pomůže expandovat také do zámoří.“

Tagy: Japonsko zemětřesení vlak technologie šinkansen N700S

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík
Izrael má po dvanácti letech nového premiéra. V Bennettově vládě je osm stran
Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama