Ačkoliv nemoc COVID-19 v posledních měsících ubrala na síle, české ministerstvo zdravotnictví aktuálně eviduje mírné nárůsty nakažených. Společně s tím, jak se vyvíjejí nové mutace koronaviru, se stále proměňují i příznaky tohoto nevyzpytatelného onemocnění. Výběr deseti nejčastějších zveřejnil projekt ZOE, který symptomy analyzuje.
Počty pozitivních testů na COVID-19 v tuzemsku stoupají, v minulém týdnu jich bylo o třetinu víc než v týdnu předcházejícím. Za pondělí laboratoře evidovaly téměř tisícovku pozitivně testovaných, což je nejvíc od poloviny loňského prosince.
ČTĚTE TAKÉ: Někteří Češi užívají antibiotika jako lentilky. Může to být životu nebezpečné
Markantnější nárůsty eviduje Británie. Web Independent proto zveřejnil analýzu projektu ZOE, která ukazuje, jaké nejčastější příznaky hlásili pacienti v posledním měsíci. Patří mezi ně například bolesti v krku nebo ucpaný nos.
ZOE umožňuje nakaženým pacientům hlásit prostřednictvím aplikace své příznaky. Zaslané údaje pak analyzuje King's College London, která sleduje infekce v celé Velké Británii a zjišťuje, kdo je nejvíce ohrožen.
Mezi nejčastější příznaky patří:
- Bolest v krku – 57,3 procent
- Ucpaný nos – 57,8 procent
- Rýma – 55,5 procent
- Kýchání – 52 procent
- Kašel bez hlenů – 50,7 procent
- Bolesti hlavy – 49,6 procent
- Kašel s hleny – 47,3 procent
- Chraplavý hlas – 41,4 procent
- Bolest svalů – 24,7 procent
- Změna čichu – 22,32 procent
Nejnovější mezinárodně sledovanou variantou koronaviru je orthrus, skrývající se také pod označením CH.1.1. Zatímco v Česku je její výskyt zatím marginální, odhaleny byly jen čtyři případy, například ve Velké Británii nabírá na síle.
První případy onemocnění covidem se objevily v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu. Stále není zcela jasné, jaký má virus původ. Podle epidemiologa Romana Prymuly či biochemika Zdeňka Hostomského unikl z čínské laboratoře, a nemá tak ryze přírodní původ. Řekli to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. To si nemyslí imunolog Václav Hořejší, podle nějž je takový závěr bez důkazů nekorektní.