Kombinování různých typů schválených vakcín proti koronaviru bude nejspíše možné, připustila Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). To může vyřešit situace, kdy bude pacient kontraindikován na druhou dávku stejného preparátu. V tuto chvíli se nadále čeká na výsledky studií, které mají potvrdit bezpečnost i účinnost takového schématu, dat není podle ní ještě dostatek.
Objevují se nepříliš časté případy, kdy není možné aplikovat druhou dávku stejné vakcíny. Důvodem může být velmi špatná reakce na očkování nebo jiná kontraindikace od lékaře. Aktuálně jsou podle lékového ústavu k dispozici studie, které popisují kombinování vakcín proti covidu, a to i mezi různými typy – třeba mezi mRNA a vektorovými preparáty. Podklady se souhrnem má nyní k dispozici i ministerstvo zdravotnictví. Zatím jich ale není dostatek.
„Výstupy z těchto studií naznačují, že kombinování vakcín bude pravděpodobně možné, je však potřeba doplnit další data. Vzhledem k malému vzorku očkovaných osob ve studiích je totiž stále potřeba brát informace o bezpečnosti a účinnosti jako orientační,“ vysvětluje šéfka lékového ústavu Irena Storová.
Podle ní dosavadní observační studie ale na problém s bezpečností a účinností neukazují. Dodala, že pro potvrzení výsledků je na místě vyhlížet výsledky probíhajících randomizovaných studií COM-COV a COM-COV-2. Ty se očekávají v dohledné době.
Doporučené očkovací schéma tak prozatím zůstává stejné. „Z pohledu SÚKL nyní platí, že očkování by mělo být dokončeno stejnou vakcínou, jakou bylo zahájeno. Tento postoj se může změnit na základě dalších výsledků studií,“ připustila Storová ve vyjádření.
Média ve středu informovala o tom, že dvě různé vakcíny dostala německá kancléřka Angela Merkelová. První dávku měla od AstraZenecy, druhou od Moderny.
O kombinacích rozhoduje lékař
Ve výjimečných případech, kdy není možné dokončit očkování stejnou vakcínou, jako bylo zahájeno, by měl být pro druhou dávku zvolen alespoň stejný typ vakcíny. V tomto případě by šlo například o kombinaci Comirnaty od Pfizer/BioNTechu a očkovací látky od Moderny.
V případě, kdy je jako první dávka podána vektorová vakcína a není možné dokončit očkování (například kvůli silné reakci na tento typ preparátu), je na zvážení poskytovatele zdravotních služeb podání druhé dávky mRNA vakcíny, tedy lékaře.
„Očkovaný ale musí být upozorněn, že se jedná o dávkovací schéma, které není v souladu s rozhodnutím o registraci vakcín,“ varoval SÚKL ve svém stanovisku. To se netýká kombinací s vakcínou Janssen od Johnson & Johnson, která je jednodávková.