CNN Prima News Irena Storová

Irena Storová

Výpis příspěvků ke štítku „Irena Storová“

SÚKL varuje před „lékovými šmejdy“. Podívejte se, jakým obchodům a přípravkům se vyhnout

Za nelegální prodej či uchovávání léčivých přípravků uložil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v tomto roce zatím deset pokut za 138 tisíc korun. V dalších 23 případech zahájil přestupková řízení. Loni bylo finančních postihů za celý rok 25, nezákonní prodejci tehdy zaplatili 534 tisíc korun. Množství podvodníků podle ředitelky ústavu Ireny Storové nesouvisí s nedostatkem léků. V článku přinášíme seznam internetových obchodů a přípravků, kterým byste se měli vyhnout.

Válek uklidňuje občany: Antibiotika budou chybět do poloviny května, pak pomůže i počasí

Antibiotika v tuzemsku budou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) chybět do poloviny května. Pak někteří výrobci obnoví dovoz a s nemocností pomůže i lepší počasí, uvedl. Podle ministra situaci způsobili výrobci, kteří nedodávají dostatek potřebných léčiv. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové je ale letos výjimečně vysoká i spotřeba, tedy nemocnost.

Z lékáren mizí léky, SÚKL má podezření na nelegální vývoz. Ztratilo se 130 tisíc balení

Z Česka byly podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nelegálně vyváženy léky na předpis, mělo jít o organizovanou činnost. Již ukončené kontroly provozovatelů lékáren potvrdily, že zmizelo nejméně 130 tisíc balení za téměř 67 milionů korun. Ředitelka SÚKL Irena Storová se domnívá, že částka může být dvojnásobná.

Chřipka skolila celé rodiny, chybí antibiotika. Co dělat, když nejsou k mání předepsané léky?

Hlavně žádná „domácí řešení“. Pokud nejsou v lékárně dostupné předepsané přípravky, lékárníci zkonzultují vhodnou náhradu s lékařem a vydají pacientům alternativní lék. S takovým apelem směrem k veřejnosti přicházejí sami lékárníci a odrazují lidi od vymýšlení vlastních způsobů léčby. Respiračními chorobami nadále trpí jak malé děti, tak jejich rodiče. Česká republika ale zároveň bojuje s nedostatkem antibiotik a dalších léčebných přípravků. Některé mohou chybět na tuzemském trhu až do konce ledna.

Bolest kloubů, alergie či nepravidelná menstruace. Na co si stěžují lidé po očkování?

Někteří lidé po očkování vakcínou proti nemoci COVID-19 trpí dlouhodobějšími nežádoucími účinky. Mezi ně patří podle praktických lékařů oslovených reportéry CNN Prima NEWS třeba problémy s klouby, ztráta imunity nebo nepravidelný menstruační cyklus. Podle celkových statistik jsou ale takové účinky zcela výjimečné a vakcína by měla být v naprosté většině případů bezpečná.

Přeočkování po pěti měsících místo šesti už od prosince, oznámil Babiš. Koho se to týká?

Pro lidi od 60 let a chronicky nemocné bude od 1. prosince možné přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu už po pěti měsících od ukončené vakcinace. Nyní je interval šest měsíců. Ve svém internetovém pořadu Čau lidi to v neděli řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Ukončené očkování má v Česku 6,2 milionu lidí, třetí, posilující dávku, zatím dostalo zhruba 621 000 lidí.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.