Válek předpověděl vrchol šíření omikronu. Připustil ale zkrácení karantény

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyjádřil obavy z šíření mutace koronaviru zvané omikron. Na vládní tiskové konferenci uvedl, že vlna nové varianty bude v Česku vrcholit na přelomu ledna a února, i proto proběhne masivní testování všech zaměstnanců. Ministr na druhou stranu nevyloučil, že by se mohla zkrátit doba karantény a izolace, vše závisí na datech ze zemí, kde se omikron vyskytuje více než u nás.

„Předpokládáme, že vlna omikronu bude vrcholit poslední týden v lednu a první v únoru. Nejlepší předsevzetí v historii je, že se půjdu naočkovat, abych minimalizovat riziko vážného průběhu nemoci,“ apeloval Válek na občany. „Aktuální situace je klid před bouří, omikron se šíří celou Evropou,“ varoval a oznámil, že od 4. ledna budou očkovací centra otevřena pro všechny starší 18 let, kteří splňují pět měsíců od druhé dávky.

V období přepokládaného vrcholu vlny omikronu by mělo probíhat testování ve firmách, a to od 17. ledna. „Představa je, že se budou testovat všichni zaměstnanci s výjimkou zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, ti mají jiný režim,“ prohlásil ministr. Mělo by jít o osm testů v lednu a šest v únoru.

Data od kolegů ze zahraničí ohledně omikronu by chtěl Válek vyhodnotit v prvním lednovém týdnu. „Chtěl bych dospět k závěru o zkrácení karantény a izolace. Data jsou zatím předběžná a z Jihoafrické republiky, Holandska, Anglie nebo USA bohužel rozdílná,“ nastínil ministr.

„Víme, že omikron má pravděpodobně kratší dobu do projevení příznaků a rychlejší nárůst. Tím pádem by se mohla zkrátit karanténa,“ uvedl Válek. Ve čtvrtek bude finální diskuze s jeho poradním týmem, pak vše probere na ministerstvu zdravotnictví a na po debatě na vládě rozhodne. Je prý potřeba jasně definovat, jak nastavit pravidla, aby vše bylo bezpečné pro občany.

Otevřený dopis i stížnost senátorů

Přes dvacet lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků vyzvalo Válka v otevřeném dopise, aby co nejdříve zrušil vyhlášku o povinném očkování proti covidu u některých profesí a lidí nad 60 let. Vyhláška je podle nich „bezprecedentním selháním medicíny, práva a morálky“. Argument, že očkování brání těžkému průběhu nemoci, podle nich platí jen pro rizikové skupiny.

Válek si ale stojí za svým. „Platí to, co jsem řekl. Do půlky února předložím vládě novelu. Čekáme, jak se bude chovat omikron, jak budou vypadat data o protilátkách, hospitalizovaných nebo účinnosti léků,“ uvedl na středeční tiskové konferenci. Podle dřívějších vyjádření ministra nakonec nebude novela zahrnovat povinné očkování na základě věku.

Proti povinné vakcinaci se vymezili i senátoři. Skupina v čele s Jiřím Růžičkou z klubu STAN se rozhodla podat na vyhlášku ústavní stížnost. „Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ uvedl Růžička na Twitteru. Dodal, že téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou.

Tagy: