reklama

Válek předpověděl vrchol šíření omikronu. Připustil ale zkrácení karantény

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyjádřil obavy z šíření mutace koronaviru zvané omikron. Na vládní tiskové konferenci uvedl, že vlna nové varianty bude v Česku vrcholit na přelomu ledna a února, i proto proběhne masivní testování všech zaměstnanců. Ministr na druhou stranu nevyloučil, že by se mohla zkrátit doba karantény a izolace, vše závisí na datech ze zemí, kde se omikron vyskytuje více než u nás.

reklama

„Předpokládáme, že vlna omikronu bude vrcholit poslední týden v lednu a první v únoru. Nejlepší předsevzetí v historii je, že se půjdu naočkovat, abych minimalizovat riziko vážného průběhu nemoci,“ apeloval Válek na občany. „Aktuální situace je klid před bouří, omikron se šíří celou Evropou,“ varoval a oznámil, že od 4. ledna budou očkovací centra otevřena pro všechny starší 18 let, kteří splňují pět měsíců od druhé dávky.

V období přepokládaného vrcholu vlny omikronu by mělo probíhat testování ve firmách, a to od 17. ledna. „Představa je, že se budou testovat všichni zaměstnanci s výjimkou zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, ti mají jiný režim,“ prohlásil ministr. Mělo by jít o osm testů v lednu a šest v únoru.

Data od kolegů ze zahraničí ohledně omikronu by chtěl Válek vyhodnotit v prvním lednovém týdnu. „Chtěl bych dospět k závěru o zkrácení karantény a izolace. Data jsou zatím předběžná a z Jihoafrické republiky, Holandska, Anglie nebo USA bohužel rozdílná,“ nastínil ministr.

„Víme, že omikron má pravděpodobně kratší dobu do projevení příznaků a rychlejší nárůst. Tím pádem by se mohla zkrátit karanténa,“ uvedl Válek. Ve čtvrtek bude finální diskuze s jeho poradním týmem, pak vše probere na ministerstvu zdravotnictví a na po debatě na vládě rozhodne. Je prý potřeba jasně definovat, jak nastavit pravidla, aby vše bylo bezpečné pro občany.

Otevřený dopis i stížnost senátorů

Přes dvacet lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků vyzvalo Válka v otevřeném dopise, aby co nejdříve zrušil vyhlášku o povinném očkování proti covidu u některých profesí a lidí nad 60 let. Vyhláška je podle nich „bezprecedentním selháním medicíny, práva a morálky“. Argument, že očkování brání těžkému průběhu nemoci, podle nich platí jen pro rizikové skupiny.

Válek si ale stojí za svým. „Platí to, co jsem řekl. Do půlky února předložím vládě novelu. Čekáme, jak se bude chovat omikron, jak budou vypadat data o protilátkách, hospitalizovaných nebo účinnosti léků,“ uvedl na středeční tiskové konferenci. Podle dřívějších vyjádření ministra nakonec nebude novela zahrnovat povinné očkování na základě věku.

Proti povinné vakcinaci se vymezili i senátoři. Skupina v čele s Jiřím Růžičkou z klubu STAN se rozhodla podat na vyhlášku ústavní stížnost. „Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ uvedl Růžička na Twitteru. Dodal, že téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama