Selhání medicíny a morálky. Zrušte povinné očkování, vyzývá Válka iniciativa lékařů

Poslanec za TOP 09 a lékař Vlastimil Válek

Přes dvacet lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků vyzvalo v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby co nejdříve zrušil vyhlášku o povinném očkování proti covidu u některých profesí a lidí nad 60 let. Vyhláška je podle nich „bezprecedentním selháním medicíny, práva a morálky“. Argument, že očkování brání těžkému průběhu nemoci, podle nich platí jen pro rizikové skupiny.

„Nesouhlasíme s tím, jak je k pandemii přistupováno. Nesouhlasíme s povinným očkováním, usilujeme o respekt k lidským svobodám a demokratickým principům naší země,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS lékařka a jedna ze signatářek dopisu Jana Gandalovičová.

Povinné očkování by podle ní ničemu nepomohlo. „Očkovaní zdravotníci i jiní pracovníci mohou nejen nemoc přenášet, ale také sami onemocnět. Není zde medicinské opodstatnění, navíc ve chvíli, když někdo nemoc prodělal a má vysokou hladinu protilátek,“ pokračovala v důvodech, proč se skupina rozhodla napsat otevřený dopis ministru Válkovi.

„Naopak tím, že se očkovaní netestovali, byli skrytou chodící bombou a i kvůli tomu se situace dramaticky zhoršila,“ prohlásila lékařka. Argument, že očkování brání těžkému průběhu nemoci a hospitalizaci, ulehčuje tedy i přeplněným nemocnicím, se prý nedá vztahovat na všechny skupiny obyvatel.

„V případě rizikových pacientů to tak je bez ohledu na věk. Neplatí to pro zdravé mladé lidí, pro děti už vůbec ne. Snaha má být na přemlouvání rizikových skupin,“ uvedla. Skupina má prý dopisy studentům medicíny, aby byli naočkováni do 1. března, jinak nebudou připuštěni k praxím a zkouškám. „To je nepřijatelné a doufám, že se pan Válek postaví k našemu dopisu čelem,“ podotkla.

Není zaručena bezpečnost vakcíny, tvrdí lékaři

Podle signatářů dopisu nejsou splněny podmínky pro nařízení povinného očkování, vyhláška tudíž není v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. Dále tvrdí, že není zaručena bezpečnost vakcíny, protože od první imunizace člověka v klinické studii uplynul pouze rok a půl. To ale v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vyvrátil vakcinolog Daniel Dražan.

„Neexistují ani ověřená data, která by potvrzovala efekt vakcín typu mRNA proti nové variantě viru omikron,“ uvedli autoři dopisu.

Povinné očkování zdravotníků prý ohrožuje přetížený systém zdravotní péče, který trpí nedostatkem pracovníků. Hrozí odchody nejen lékařů a sester, ale i sociálních pracovníků, policistů i hasičů. „Vymáhat pod hrozbou ztráty zaměstnání očkování, jehož plošná aplikace nemá medicínský význam ani oporu v zákoně a odporuje přesvědčení dotyčného člověka, je daleko za hranicí etiky, morálky a dobré praxe v medicíně i prozíravé politiky,“ tvrdí signatáři a žádají ministra Válka o osobní setkání.

Pod dopisem jsou podepsáni například lékaři Emil Berta, Jan Brodníček a Jana Králová z Petice za zdraví, svobodu v medicíně i společnosti a za respektování ústavně zaručených práv a svobod. Dále Hana Štefaničová a Vladimír Čížek z Deklarace lékařů. Připojil se také epidemiolog Jiří Beran nebo signatáři Deklarace sester, Deklarace studentů, Deklarace Policie ČR či členové Nezávislého institutu pro zvládnutí pandemie.

Senátoři podají ústavní stížnost

Skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou z klubu STAN se navíc rozhodla podat na vyhlášku ústavní stížnost. „Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ uvedl Růžička na Twitteru. Dodal, že téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou.

Válek před Vánocemi oznámil, že do poloviny února vládě přeloží novelu vyhlášky, která nebude zahrnovat povinné očkování pro lidi nad 60 let. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Válek také považuje za nutné sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupin se Světovou zdravotnickou organizací, kdy by vakcinace mohla probíhat po vyhodnocení testu protilátek. „Dovedu si představit, že pokud omikron totálně nezmění pravidla, budeme takto postupovat,“ řekl ministr.

Tagy: