reklama

Selhání medicíny a morálky. Zrušte povinné očkování, vyzývá Válka iniciativa lékařů

Přes dvacet lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků vyzvalo v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby co nejdříve zrušil vyhlášku o povinném očkování proti covidu u některých profesí a lidí nad 60 let. Vyhláška je podle nich „bezprecedentním selháním medicíny, práva a morálky“. Argument, že očkování brání těžkému průběhu nemoci, podle nich platí jen pro rizikové skupiny.

reklama

„Nesouhlasíme s tím, jak je k pandemii přistupováno. Nesouhlasíme s povinným očkováním, usilujeme o respekt k lidským svobodám a demokratickým principům naší země,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS lékařka a jedna ze signatářek dopisu Jana Gandalovičová.

Povinné očkování by podle ní ničemu nepomohlo. „Očkovaní zdravotníci i jiní pracovníci mohou nejen nemoc přenášet, ale také sami onemocnět. Není zde medicinské opodstatnění, navíc ve chvíli, když někdo nemoc prodělal a má vysokou hladinu protilátek,“ pokračovala v důvodech, proč se skupina rozhodla napsat otevřený dopis ministru Válkovi.

„Naopak tím, že se očkovaní netestovali, byli skrytou chodící bombou a i kvůli tomu se situace dramaticky zhoršila,“ prohlásila lékařka. Argument, že očkování brání těžkému průběhu nemoci a hospitalizaci, ulehčuje tedy i přeplněným nemocnicím, se prý nedá vztahovat na všechny skupiny obyvatel.

„V případě rizikových pacientů to tak je bez ohledu na věk. Neplatí to pro zdravé mladé lidí, pro děti už vůbec ne. Snaha má být na přemlouvání rizikových skupin,“ uvedla. Skupina má prý dopisy studentům medicíny, aby byli naočkováni do 1. března, jinak nebudou připuštěni k praxím a zkouškám. „To je nepřijatelné a doufám, že se pan Válek postaví k našemu dopisu čelem,“ podotkla.

Není zaručena bezpečnost vakcíny, tvrdí lékaři

Podle signatářů dopisu nejsou splněny podmínky pro nařízení povinného očkování, vyhláška tudíž není v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. Dále tvrdí, že není zaručena bezpečnost vakcíny, protože od první imunizace člověka v klinické studii uplynul pouze rok a půl. To ale v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vyvrátil vakcinolog Daniel Dražan.

„Neexistují ani ověřená data, která by potvrzovala efekt vakcín typu mRNA proti nové variantě viru omikron,“ uvedli autoři dopisu.

Povinné očkování zdravotníků prý ohrožuje přetížený systém zdravotní péče, který trpí nedostatkem pracovníků. Hrozí odchody nejen lékařů a sester, ale i sociálních pracovníků, policistů i hasičů. „Vymáhat pod hrozbou ztráty zaměstnání očkování, jehož plošná aplikace nemá medicínský význam ani oporu v zákoně a odporuje přesvědčení dotyčného člověka, je daleko za hranicí etiky, morálky a dobré praxe v medicíně i prozíravé politiky,“ tvrdí signatáři a žádají ministra Válka o osobní setkání.

Pod dopisem jsou podepsáni například lékaři Emil Berta, Jan Brodníček a Jana Králová z Petice za zdraví, svobodu v medicíně i společnosti a za respektování ústavně zaručených práv a svobod. Dále Hana Štefaničová a Vladimír Čížek z Deklarace lékařů. Připojil se také epidemiolog Jiří Beran nebo signatáři Deklarace sester, Deklarace studentů, Deklarace Policie ČR či členové Nezávislého institutu pro zvládnutí pandemie.

Senátoři podají ústavní stížnost

Skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou z klubu STAN se navíc rozhodla podat na vyhlášku ústavní stížnost. „Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ uvedl Růžička na Twitteru. Dodal, že téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou.

Válek před Vánocemi oznámil, že do poloviny února vládě přeloží novelu vyhlášky, která nebude zahrnovat povinné očkování pro lidi nad 60 let. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Válek také považuje za nutné sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupin se Světovou zdravotnickou organizací, kdy by vakcinace mohla probíhat po vyhodnocení testu protilátek. „Dovedu si představit, že pokud omikron totálně nezmění pravidla, budeme takto postupovat,“ řekl ministr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění
Nehody

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama