Pavlova nezodpovědnost, kritizoval politolog Jelínek prezidenta. Česku prý hrozí „divočina“

Novoroční projev prezidenta Petra Pavla v roce 2025

Pavlova nezodpovědnost, kritizoval politolog Jelínek prezidenta

Prezident Petr Pavel by měl vyhlásit co nejdříve termín podzimních sněmovních voleb, že to ještě neudělal, je nezodpovědné, kritizoval v pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek. Podle něj jinak hrozí nepřehledná a nákladná kampaň, která by se mohla zvrhnout ve velkou divočinu.

Politolog Lukáš Jelínek si myslí, že by hlava státu měla neprodleně vyhlásit termín voleb. A to z důvodu, aby se peníze za kampaň politických stran již započítávaly do limitu. „Je to od prezidenta nezodpovědné. Nedávno řekl, že by volby měly být ve druhé polovině září. Ale už je nejvyšší čas, aby termín byl stanovený. Pokud nebude kampaň zahrnuta do volebního limitu, tak se obávám, že se může zvrhnout v neuvěřitelnou divočinu za neuvěřitelně vysoké peníze,“ řekl Jelínek.

ČTĚTE TAKÉ: Příměří mezi ANO a STAN? Rivalové na sebe přestali útočit, spolupráci však oficiálně odmítají

Podle něj by v opačném případě strany pokračovaly v tvrdé kampani, která k ničemu konstruktivnímu nevede. „Žádného racionálního sdělení od politiků se nedočkáme, jenom neustávajících emocionálních masáží,“ dodal Jelínek.

Na celou Partii PLUS se můžete podívat zde:

Spolu s politologem Lukášem Valešem také reagovali na výzkum společnosti STEM pro CNN Prima NEWS. Z něj vychází, že z politiků ve Sněmovně má největší důvěru u veřejnosti Andrej Babiš (ANO) a jeho spolupracovníci Karel Havlíček a Alena Schillerová. Mezi vládními politiky se umístil nejvýše ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Z výzkumu dále vyplynulo, že i někteří voliči koalice preferují jako dalšího premiéra Babiše. „To je obrovská deziluze zejména z řady pravicových voličů. Zejména tedy podnikatelů. Koaliční politici jim totiž nebyli schopni vysvětlit řadu věcí. Například jak je možné, že když vyvážíme elektřinu, tak z pohledu parity kupní síly máme nejhorší ceny. Lidé jsou znepokojeni zejména amatérismem,“ pronesl Valeš.

Opozice prý vždy veřejnost strašila a vláda naopak uklidňovala. „Máme ale také jasná data od státních organizací, jako například Národní ekonomická rada vlády, Národní rozpočtová rada nebo příslušná ministerstva. Z nich vyplývá, že podnikatelské prostředí není dobré a rozhodně se německým platům nepřibližujeme,“ pokračoval dále Valeš.

S tím souhlasil i Jelínek, podle něhož čeká voliče vlád takřka vždy zklamání. „Sledujeme ztrátu důvěry a odchod voličů k jiným stranám. Lídři opozice bývají v těchto chvílích symbolem naděje a změny. Bývá to tak, že v době neúspěchů vlády trhají opoziční politici žebříčky popularity. Po volbách se to ale začne postupně vracet zpátky,“ řekl Jelínek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Předvolební sliby neplatí, je válka. Fiala připustil, že před třemi lety udělal velkou chybu

Tagy: