Vánoční pohoda? Problém pro naši psychiku jsou výkyvy a hysterie

Ilustrační foto.

DO POHODY s Marianem Jelínkem, Tělo jako indikátor - 14.12. v 09:25

Jak se vyhnout kolapsu na Vánoce? Chce to balanc. Když 20 dní jedete v extrému a pak zvolníte, tělo se najednou vypne a onemocní. Tudy cesta nevede, připomíná kouč Marian Jelínek v nejnovějším díle podcastu Do pohody.

Naše tělo funguje jako stroj, který ve výkonu odráží škodlivé látky, ale když člověk bez varování zvolní, najednou prostě „klekne“ a pozve dovnitř bacily. O imunitu a svůj fyzický stav je potřeba pečovat a vyvažovat.

ČTĚTE TAKÉ: Chronický stres ničí nejen duši, ale i tělo. Jak poznat, že jím trpíte, a co je spouštěčem?

„I součástí každého profesionálního tréninku je odpočinek, je dobré mít koníčky, nějakou vášeň, třeba čítající pohybové aktivity,“ popisuje Jelínek. Zároveň je třeba rozloučit se s myšlenkou, že všechno dokážeme mít pod kontrolou. „Tady hrozí, že se výrazně otevřou nůžky mezi vaším očekáváním a realitou,“ doplňuje.

Na Vánocích se dá tento přístup ilustrovat docela snadno. „Nesmíme zapomínat na to, že Vánoce nemají být jen stres. Musím si opakovat, že nemůžu vše stihnout, že nemám podléhat všem nástrahám a prvkům v obchodních centrech, zkrátka se nenechat strhnout nervozitou,“ radí Jelínek.

Proč je důležité v rámci toho cvičit, odpočívat, vyjít na procházku a najít si rituály. I na to najdete odpověď v aktuálním díle podcastu Do pohody, který můžete sledovat ve videu výše.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nakupování může být terapie. Rychle z ní ale může být závislost, varují adiktologové

Tagy:
psychologie psychika svátky podcast kouč výkyvy nálad zdraví videopodcast Lucie Čermáková Vánoce Do pohody Marian Jelínek hysterie nervozita