reklama

Vědci přichází se šokující zprávou: Rybolov může zabíjet více než 80 procent delfínů!

Počty delfínů strmě klesají - může za to nadměrná konzumace ryb.

V posledních desetiletích se snížil počet delfínů v Indickém oceánu o více než osmdesát procent. Uvádí to nová studie mezinárodního týmu vědců. Podle jejich analýzy padly od padesátých let minulého století za oběť komerčního lovu tuňáků přibližně čtyři miliony těchto kytovců.

reklama

V posledních desetiletích se snížil počet delfínů v Indickém oceánu o více než osmdesát procent. Uvádí to nová studie mezinárodního týmu vědců. Podle jejich analýzy padly od padesátých let minulého století za oběť komerčního lovu tuňáků přibližně čtyři miliony těchto kytovců.

Autoři studie publikované v odborném časopise Endangered Species Research varují před nekontrolovaným rybolovem s tenatovými sítěmi. Ty bývají umístěny svisle pod hladinou či u dna. Nic netušící obyvatelé moří se do nich mohou snadno zamotat či se zachytit. Jde o ryby, ale i želvy, žraloky a další druhy. Tento osud každoročně potká i zhruba osmdesát tisíc kytovců – naprostou většinu z nich tvoří právě delfíni. Změny v počtech „odlovených“ delfínů výzkumníci použili k přepočtu na velikost delfíní populace v Indickém oceánu. Spočítali tak, že odhadovaný počet delfínů klesl na pouhých třináct procent velikosti populace před rokem 1980. V osmdesátých letech totiž započala éra komerčního rybolovu tuňáků.

Sami výzkumníci však přiznávají, že studie pracuje jen s odhady a nevěnuje se dopadům na jednotlivé delfíní druhy. Velká část „omylem“ ulovených delfínů (tzv. bycatch) se do statistik ani nedostane – jednoduše proto, že rybáři je hází zpět přes palubu (a to i nemohoucí či zraněné). Vědci však zdůrazňují, že i tak jejich studie upozorňuje na nutnost zkvalitnění kontroly a řízení rybolovu.

reklama
reklama

Politika

Kalousek: Arciďábla ze mě udělalo Babišovo PR, ale můžu si za to i sám

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Hrozí kvůli koronaviru odklad amerických voleb? Stalo by se tak poprvé v dějinách

Hrozí kvůli koronaviru odklad amerických voleb? Stalo by se tak poprvé v dějinách

Zajištění svobodných a spravedlivých amerických voleb letos v listopadu nebude jednoduché ani levné. Některé státy směřují ke korespondenčnímu hlasování, jiné přesouvají datum primárek. Dojde nakonec i k odložení volby prezidenta? V americké historii by se jednalo o první takový případ. Termín voleb se totiž v minulosti nezměnil ani kvůli událostem jako první a druhá světová válka, teroristický útok 11. září 2001 a dokonce ani španělská chřipka.

reklama
Blíží se Mezinárodní den dětí. Jak se vyhnout nebezpečným hračkám?
Vlastník Smartwings sídlí v daňovém ráji, varuje pirátský poslanec
reklama
reklama
Čínský disident Aj Wej-wej prodává roušky na pomoc humanitárním organizacím

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Šibeniční termín pro zaměstnavatele. Maláčová jim ulevit nechce, poslankyně KSČM ano
SMA: Nejdražší lék na světě dostal i malý Adámek, rodina se těší, až začne cvičit
Další články
reklama
reklama