reklama

Vědci přichází se šokující zprávou: Rybolov může zabíjet více než 80 procent delfínů!

Počty delfínů strmě klesají - může za to nadměrná konzumace ryb.

V posledních desetiletích se snížil počet delfínů v Indickém oceánu o více než osmdesát procent. Uvádí to nová studie mezinárodního týmu vědců. Podle jejich analýzy padly od padesátých let minulého století za oběť komerčního lovu tuňáků přibližně čtyři miliony těchto kytovců.

reklama

V posledních desetiletích se snížil počet delfínů v Indickém oceánu o více než osmdesát procent. Uvádí to nová studie mezinárodního týmu vědců. Podle jejich analýzy padly od padesátých let minulého století za oběť komerčního lovu tuňáků přibližně čtyři miliony těchto kytovců.

Do neprostupné bariéry ze sítí se kromě lovených ryb chytají i jiné druhy.
Do neprostupné bariéry ze sítí se kromě lovených ryb chytají i jiné druhy.

Autoři studie publikované v odborném časopise Endangered Species Research varují před nekontrolovaným rybolovem s tenatovými sítěmi. Ty bývají umístěny svisle pod hladinou či u dna. Nic netušící obyvatelé moří se do nich mohou snadno zamotat či se zachytit. Jde o ryby, ale i želvy, žraloky a další druhy. Tento osud každoročně potká i zhruba osmdesát tisíc kytovců – naprostou většinu z nich tvoří právě delfíni. Změny v počtech „odlovených“ delfínů výzkumníci použili k přepočtu na velikost delfíní populace v Indickém oceánu. Spočítali tak, že odhadovaný počet delfínů klesl na pouhých třináct procent velikosti populace před rokem 1980. V osmdesátých letech totiž započala éra komerčního rybolovu tuňáků.

Konzumace ryb si každý rok vyžádá životy milionů tvorů.
Konzumace ryb si každý rok vyžádá životy milionů tvorů.

Sami výzkumníci však přiznávají, že studie pracuje jen s odhady a nevěnuje se dopadům na jednotlivé delfíní druhy. Velká část „omylem“ ulovených delfínů (tzv. bycatch) se do statistik ani nedostane – jednoduše proto, že rybáři je hází zpět přes palubu (a to i nemohoucí či zraněné). Vědci však zdůrazňují, že i tak jejich studie upozorňuje na nutnost zkvalitnění kontroly a řízení rybolovu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama