reklama

Vědci přichází se šokující zprávou: Rybolov může zabíjet více než 80 procent delfínů!

Počty delfínů strmě klesají - může za to nadměrná konzumace ryb.

V posledních desetiletích se snížil počet delfínů v Indickém oceánu o více než osmdesát procent. Uvádí to nová studie mezinárodního týmu vědců. Podle jejich analýzy padly od padesátých let minulého století za oběť komerčního lovu tuňáků přibližně čtyři miliony těchto kytovců.

reklama

V posledních desetiletích se snížil počet delfínů v Indickém oceánu o více než osmdesát procent. Uvádí to nová studie mezinárodního týmu vědců. Podle jejich analýzy padly od padesátých let minulého století za oběť komerčního lovu tuňáků přibližně čtyři miliony těchto kytovců.

Do neprostupné bariéry ze sítí se kromě lovených ryb chytají i jiné druhy.
Do neprostupné bariéry ze sítí se kromě lovených ryb chytají i jiné druhy.

Autoři studie publikované v odborném časopise Endangered Species Research varují před nekontrolovaným rybolovem s tenatovými sítěmi. Ty bývají umístěny svisle pod hladinou či u dna. Nic netušící obyvatelé moří se do nich mohou snadno zamotat či se zachytit. Jde o ryby, ale i želvy, žraloky a další druhy. Tento osud každoročně potká i zhruba osmdesát tisíc kytovců – naprostou většinu z nich tvoří právě delfíni. Změny v počtech „odlovených“ delfínů výzkumníci použili k přepočtu na velikost delfíní populace v Indickém oceánu. Spočítali tak, že odhadovaný počet delfínů klesl na pouhých třináct procent velikosti populace před rokem 1980. V osmdesátých letech totiž započala éra komerčního rybolovu tuňáků.

Konzumace ryb si každý rok vyžádá životy milionů tvorů.
Konzumace ryb si každý rok vyžádá životy milionů tvorů.

Sami výzkumníci však přiznávají, že studie pracuje jen s odhady a nevěnuje se dopadům na jednotlivé delfíní druhy. Velká část „omylem“ ulovených delfínů (tzv. bycatch) se do statistik ani nedostane – jednoduše proto, že rybáři je hází zpět přes palubu (a to i nemohoucí či zraněné). Vědci však zdůrazňují, že i tak jejich studie upozorňuje na nutnost zkvalitnění kontroly a řízení rybolovu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Další články
reklama
reklama