CNN Prima News vodní živočichové

vodní živočichové

Výpis příspěvků ke štítku „vodní živočichové“

Kuriózní „šikana“ v moři. Vědci popsali, proč chobotnice při lovu bijí chapadly neposedné ryby

Proč chobotnice tlučou do ryb? Vědci předložili překvapivou teorii, která by mohla vysvětlit komické chování hlavonožců na mořském dně. Chobotnice podle expertů mnohdy spolupracují s některými druhy ryb při lovu potravy. V momentě, kdy ale ryba „nekooperuje“, jí tvor naštvaně uštědří ránu chapadlem. Svá tvrzení badatel Eduardo Sampaio z National Geographic podpořil i záběry, ve kterých chobotnice tluče své neposedné „rybí kolegy“.

Už žádnou Bečvu. Hladík si chce posvítit na znečišťovatele řek, výrazně zvýší pokuty

Výrazné zvýšení sankcí i on-line monitoring největších potenciálních znečišťovatelů. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) připravuje kroky, aby se už neopakovaly ekologické katastrofy podobné té na řece Bečvě. Plán o čtyřech pilířích počítá i se zaslepením černých výustí. Změní se i definice havárie. Hladík to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ticho léčí. Bez lodní dopravy oceány zpívají

Poslední dny a týdny se po celém světě nesou ve znamení omezování lidských činností. Na mnoha místech jsme proto svědky návratu přírody do měst. Podobně pozitivní účinek se projevuje i v oceánech, kde pokles podvodního hluk z lodní dopravy přináší úlevu velrybám i dalším mořským zvířatům.

„Mrtví raci jim křupali pod nohama.“ Rozhovor s hajným z Řeporyjí o vypouštění lomu

Marek Šimon je jedním z obyvatel Řeporyjí, který s rostoucí úzkostí sledoval odčerpávání vody ze zatopeného lomu u Dalejského potoka. Když mu první květnovou neděli volal kolega, aby se přijel na místo podívat, vzal syna, kyblík na ryby a vyrazil na místo. To, co uviděl, mu však vyrazilo dech. Pustil se tedy do záchranných akcí a ve čtvrtek 7. května 2020 podal trestní oznámení na společnost, které kamenolom patří.

Zmenšování polí i miliony na výzkum. Česko hledá zbraně pro boj se suchem

Na většině území Česka panuje extrémní sucho. Méně srážek, vyšší teplota a tedy i vyšší výpar vody z krajiny způsobují, že se letos už na jaře potýkáme s vyprahlou krajinou. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na boj se suchem dalších šest miliard, od ledna také vstoupilo v platnost vládní nařízení, které omezuje velikost lánů s jednou plodinou na maximálně 30 hektarů. V ohrožení není jen úroda a květiny na zahradách, ale také volně žijící živočichové.

Když rozdíly mizí, 54. díl: Rozený génius našich řek

Roztomilá videa, na kterých si to zástup malých kachňátek šine za kočkou či psem, viděl už určitě každý z nás. O malých kachňatech se říká, že se po vylíhnutí imprintují (imprinting - vtištění, pozn. red.) na prvního tvora, kterého spatří. Toho pak považují za matku. Pokud za matku považují třeba právě psa, mohlo by nás to vést k myšlence, že nepatří mezi zrovna nejchytřejší tvory. Vědci s tím ale nesouhlasí. Ve skutečnosti považují tuto „dovednost“ za známku abstraktního myšlení.