Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
vodní živočichové
Výpis příspěvků ke štítku „vodní živočichové“
Kuriózní „šikana“ v moři. Vědci popsali, proč chobotnice při lovu bijí chapadly neposedné ryby
Proč chobotnice tlučou do ryb? Vědci předložili překvapivou teorii, která by mohla vysvětlit komické chování hlavonožců na mořském dně. Chobotnice podle expertů mnohdy spolupracují s některými druhy ryb při lovu potravy. V momentě, kdy ale ryba „nekooperuje“, jí tvor naštvaně uštědří ránu chapadlem. Svá tvrzení badatel Eduardo Sampaio z National Geographic podpořil i záběry, ve kterých chobotnice tluče své neposedné „rybí kolegy“.
Ceny na českých koupalištích vzrostly. Kolik průměrně utratíte za den u vody?
Sluníčko a tropické teploty vzduchu lákají Čechy na koupaliště. Jak zjistili reportéři CNN Prima NEWS, ceny vstupného a občerstvení na některých koupalištích oproti loňskému roku vzrostly. Svou průměrnou útratu nastínili i dotázaní návštěvníci.
České raky hubí račí mor, mohou za to invazivní druhy. Některé z nich lidé vypustili z akvárií
V Česku pomalu vymírají původní druhy raků, není tedy divu, že je nalezneme na seznamu kriticky ohrožených druhů. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (dále jen AOPK ČR) už vyhynulo 20 % původní račí populace. Na svědomí to má převážně račí mor, vůči kterému jsou invazní raci odolní, ti naši naopak bezmocní.
Už žádnou Bečvu. Hladík si chce posvítit na znečišťovatele řek, výrazně zvýší pokuty
Výrazné zvýšení sankcí i on-line monitoring největších potenciálních znečišťovatelů. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) připravuje kroky, aby se už neopakovaly ekologické katastrofy podobné té na řece Bečvě. Plán o čtyřech pilířích počítá i se zaslepením černých výustí. Změní se i definice havárie. Hladík to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
I korýši cítí bolest: Británie nejspíš zakáže vaření humrů zaživa
Vypadá to, že se pro korýše ve Velké Británii blízká na lepší časy. Je možné, že brzy bude hození těchto živočichů do vařící vody nezákonné. Sněmovna lordů diskutuje o novele zákona, která by měla připsat větší práva některým korýšům.
Úřady omilostnily zachránce velryby, na pokutu se mu složila veřejnost
Australan Django Hopkins v úterý osvobodil velrybí mládě uvězněné v sítích, které slouží jako ochrana před žraloky. Za jejich poškození, které se v Austrálii považuje za trestný čin, mu hrozila pokuta ve výši 27 tisíc australských dolarů, v přepočtu kolem 445 tisíc korun.
Ticho léčí. Bez lodní dopravy oceány zpívají
Poslední dny a týdny se po celém světě nesou ve znamení omezování lidských činností. Na mnoha místech jsme proto svědky návratu přírody do měst. Podobně pozitivní účinek se projevuje i v oceánech, kde pokles podvodního hluk z lodní dopravy přináší úlevu velrybám i dalším mořským zvířatům.
„Mrtví raci jim křupali pod nohama.“ Rozhovor s hajným z Řeporyjí o vypouštění lomu
Marek Šimon je jedním z obyvatel Řeporyjí, který s rostoucí úzkostí sledoval odčerpávání vody ze zatopeného lomu u Dalejského potoka. Když mu první květnovou neděli volal kolega, aby se přijel na místo podívat, vzal syna, kyblík na ryby a vyrazil na místo. To, co uviděl, mu však vyrazilo dech. Pustil se tedy do záchranných akcí a ve čtvrtek 7. května 2020 podal trestní oznámení na společnost, které kamenolom patří.
Po odčerpání vody z lomu zůstaly na suchu stovky raků, ryb i čolků, většina uhynula
Zatopený kamenolom v pražských Řeporyjích poskytoval několik let útočiště mnoha živočichům, mezi nimi byli i raci bahenní nebo čolci. To však skončilo první květnový víkend, kdy společnost KAMENOLOMY ČR, která lom vlastní, odčerpala velkou část důlní vody. Nejen raci a čolci, ale také množství ryb se tak ocitlo na suchu.
703 krabů skončilo ve škarpě u silnice, žádný nepřežil
Pražští strážníci se koncem dubna setkali s jen těžko pochopitelným činem zatím neznámého pachatele. Ten vysypal do škarpy u silnice sedm stovek vzrostlých krabů. Ve chvíli, kdy policisté přijeli na místo, už žila jen polovina z nich.
Zmenšování polí i miliony na výzkum. Česko hledá zbraně pro boj se suchem
Na většině území Česka panuje extrémní sucho. Méně srážek, vyšší teplota a tedy i vyšší výpar vody z krajiny způsobují, že se letos už na jaře potýkáme s vyprahlou krajinou. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na boj se suchem dalších šest miliard, od ledna také vstoupilo v platnost vládní nařízení, které omezuje velikost lánů s jednou plodinou na maximálně 30 hektarů. V ohrožení není jen úroda a květiny na zahradách, ale také volně žijící živočichové.
Když rozdíly mizí, 54. díl: Rozený génius našich řek
Roztomilá videa, na kterých si to zástup malých kachňátek šine za kočkou či psem, viděl už určitě každý z nás. O malých kachňatech se říká, že se po vylíhnutí imprintují (imprinting - vtištění, pozn. red.) na prvního tvora, kterého spatří. Toho pak považují za matku. Pokud za matku považují třeba právě psa, mohlo by nás to vést k myšlence, že nepatří mezi zrovna nejchytřejší tvory. Vědci s tím ale nesouhlasí. Ve skutečnosti považují tuto „dovednost“ za známku abstraktního myšlení.