CNN Prima News vodní živočichové

vodní živočichové

Výpis příspěvků ke štítku „vodní živočichové“

Ticho léčí. Bez lodní dopravy oceány zpívají

18. května 2020 07:00

Poslední dny a týdny se po celém světě nesou ve znamení omezování lidských činností. Na mnoha místech jsme proto svědky návratu přírody do měst. Podobně pozitivní účinek se projevuje i v oceánech, kde pokles podvodního hluk z lodní dopravy přináší úlevu velrybám i dalším mořským zvířatům.

„Mrtví raci jim křupali pod nohama.“ Rozhovor s hajným z Řeporyjí o vypouštění lomu

8. května 2020 08:00

Marek Šimon je jedním z obyvatel Řeporyjí, který s rostoucí úzkostí sledoval odčerpávání vody ze zatopeného lomu u Dalejského potoka. Když mu první květnovou neděli volal kolega, aby se přijel na místo podívat, vzal syna, kyblík na ryby a vyrazil na místo. To, co uviděl, mu však vyrazilo dech. Pustil se tedy do záchranných akcí a ve čtvrtek 7. května 2020 podal trestní oznámení na společnost, které kamenolom patří.

České raky hubí račí mor, mohou za to invazivní druhy. Některé z nich lidé vypustili z akvárií

4. května 2020 00:49

V Česku pomalu vymírají původní druhy raků, není tedy divu, že je nalezneme na seznamu kriticky ohrožených druhů. Podle Agentury na ochranu přírody a krajiny České republiky (dále jen AOPK ČR) už vyhynulo 20% původní račí populace. Na svědomí to má převážně račí mor, vůči kterému jsou invazivní raci odolní, ti naši naopak bezmocní.

Zmenšování polí i miliony na výzkum. Česko hledá zbraně pro boj se suchem

1. května 2020 07:00

Na většině území Česka panuje extrémní sucho. Méně srážek, vyšší teplota a tedy i vyšší výpar vody z krajiny způsobují, že se letos už na jaře potýkáme s vyprahlou krajinou. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na boj se suchem dalších šest miliard, od ledna také vstoupilo v platnost vládní nařízení, které omezuje velikost lánů s jednou plodinou na maximálně 30 hektarů. V ohrožení není jen úroda a květiny na zahradách, ale také volně žijící živočichové.

Když rozdíly mizí, 54. díl: Rozený génius našich řek

29. dubna 2020 07:00

Roztomilá videa, na kterých si to zástup malých kachňátek šine za kočkou či psem, viděl už určitě každý z nás. O malých kachňatech se říká, že se po vylíhnutí imprintují (imprinting - vtištění, pozn. red.) na prvního tvora, kterého spatří. Toho pak považují za matku. Pokud za matku považují třeba právě psa, mohlo by nás to vést k myšlence, že nepatří mezi zrovna nejchytřejší tvory. Vědci s tím ale nesouhlasí. Ve skutečnosti považují tuto „dovednost“ za známku abstraktního myšlení.

Šťastné shledání kachní rodinky: Jak díky záchranářům našla káčata svou mámu

26. dubna 2020 08:00

Dojemné video o shledání zachráněných káčat s maminkou a sourozenci, které zveřejnila Záchranná stanice Pavlov, získalo na sociálních sítích velký ohlas. Pracovníkům stanice se podařilo zachytit, jak jednodenní mláďata od břehu řeky volají svou matku. Ta k nim zamíří hned poté, co je uslyší. Následuje přivítání nejen s ní, ale i se sourozenci. Jaké je pozadí příběhu a jak si ptačí mláďata vytváří vztah s matkou?

Když rozdíly mizí, 49. díl: Skákající hmyzožrouti v roli obětavých otců

25. března 2020 07:00

Některé produkují silné jedy, některé jsou průhledné, a některé dokonce ani nemají plíce. Největší váží i přes tři kila, ty nejmenší neměří ani jeden centimetr. A z jejich kostí poznáte věk stejně jako z letokruhů u stromů. Na celém světě najdeme více než šest tisíc druhů, ale tento počet stále stoupá, jelikož vědci objevují zatím skryté druhy. Jen těžko byste našli tak rozmanitou a pozoruhodnou skupinu, jako jsou žáby.

Zhouba mořského života: Vědci odhalili, proč želvy jedí smrtící plasty

13. března 2020 06:30

Záběry nešťastných zvířat, která zemřela s žaludkem plným plastového odpadu, zřejmě nenechávají chladným nikoho z nás. Vědcům (a nejen jim) dlouhé roky vrtalo v hlavě, proč se zvířata uchylují k trávení něčeho, co je již na první pohled zcela nepoživatelné. Dnes odpověď na tuto otázku konečně znají. Kvůli bakteriím a řasám, které se na něm pod vodou usazují, voní plastový odpad zvířatům jako chutná svačinka.