Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře
rybolov
Výpis příspěvků ke štítku „rybolov“
Mnoho ryb teď upřednostňuje sex před návnadou. Šance chytit třeba cejnka je malá, říká expert
Motivace k rybaření se různí, popsal oblíbenou zálibu napříč společností vedoucí odboru životního prostředí a čistoty vod při Českém rybářském svazu Pavel Vrána. Nicméně upozornil, že pro tuto činnost není nejvhodnější období. Většina ryb v této části sezóny spíše upřednostní sex než jídlo na návnadě, přiblížil. Odborník také zdůraznil, bez jakých úředních dokumentů a výbavy se zájemce o rybaření neobejde.
Žraločí superdálnice v ohrožení. Odborníci se snaží zachránit unikátní korálový útes
Téměř tisíc kilometrů dlouhý Mezoamerický korálový útes v oblasti Střední Ameriky byl odjakživa domovem obrovské populace žraloků, želv a rejnoků. Teď mu však hrozí velké nebezpečí, a to nejen kvůli nadměrnému rybolovu. Nezisková organizace MarAlliance se rozhodla zachránit podvodní faunu a problém netradiční cestou vyřešit.
Maso je drahé, Češi mnohem víc rybaří. Jedí i menší úlovky, které dřív nechávali plavat
Počet registrovaných rybářů v Česku neustále roste. O nový rybářský lístek žádají tisíce lidí každý rok. A zdá se, že v poslední době se i mění zvyky rybářů. Zatímco dřív úlovky většinou pouštěli zpět do vody, nyní si je kvůli rostoucím cenám potravin nechávají.
OBRAZEM: Rus tahá z moře podivné stvůry. Jedna z vylovených ryb připomíná cheeseburger
Ruský rybář Roman Fedorcov se na sociálních sítích stává velmi populární osobou. Prezentuje tam totiž své úlovky, které leckoho ohromí. Ne svojí velikostí a váhou, ale mnohdy děsivým či absurdním vzhledem. Příspěvky mořského „lovce“ ukazují, jak bohatým a stále ještě poměrně neprobádaným světem je život pod hladinou.
Mexické moře vydalo stovky mrtvých želv. Nelegální rybolov ohrožuje jejich populaci
Přinejmenším tři stovky mrtvých mořských želv vyplavilo moře na pobřeží Mexika. Podle předběžného ohledání se úřady domnívají, že se utopily.
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
U pobřeží Marmarského moře v Turecku se v posledních měsících rozšířil sliz, který ohrožuje mořské živočichy, místní rybolov i turistiku. Úřady se ho snaží odstranit, je to ale nikdy nekončící práce. Za neobvyklým jevem stojí hlavně oteplování a znečišťování vody i ovzduší. Biologové dokonce varují před klimatickou katastrofou.
Invaze agresivních krabů. Vytlačují nám úhoře a ryby, stěžují si Chorvaté
Invazní krabi z Atlantiku ohrožují ekosystém v deltě chorvatské řeky Neretvy. V oblasti je zpozorovali počátkem tohoto století. Pravděpodobně je sem dopravily v balastních vodách lodě kotvící v nedalekém přístavu Ploče. Během let krabi zaplavili místa, kde dříve dominovali úhoři, upozornila agentura Reuters.
Válka o rybolov u Jersey: Francie hrozí vypnutím elektřiny, Británie vyslala vojenské lodě
Británie a Francie vyslaly k ostrovu Jersey v Lamanšském průlivu svá vojenská hlídková plavidla kvůli sporu o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. U přístavu St. Helier ve čtvrtek na moři protestovaly posádky zhruba šesti desítek francouzských rybářských člunů a britský premiér Boris Johnson se rozhodl povolat námořnictvo kvůli zprávám o tom, že Francouzi plánují důležitý přístav zablokovat. Vojenská plavidla pak vyslala i Paříž. Odpoledne se rybáři vrátili do Francie.
Rybáři, roušky, jídelny. Vláda zmatkuje. Kolik nařízení už měnila ze dne na den?
Vypadá to, že čím více je situace v Česku katastrofální, tím více vláda zmatkuje. Jen na přelomu února a března měnila svá nařízení více než v pěti případech. Kromě zákazu jíst ve firemních jídelnách musela upravovat opatření pro rybáře nebo ohledně nošení dvou roušek.
Zákaz kruté metody rybolovu přinesl ovoce. Populace ohrožených druhů rostou
Zákazy používání tenatových sítí při rybolovu, které byly od konce osmdesátých let postupně schválovány okresy na kalifornském pobřeží podle výzkumníků přinesly své ovoce. Počty mořských ptáků, sviňuch i vyder od té doby stoupají.
Členské země jednomyslně podpořily dohodu EU s Británií. Platit má od ledna
Zástupci členských zemí Evropské unie v pondělí jednomyslně podpořili dohodu, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy s Británií. Informoval o tom mluvčí německého předsednictví EU. Na Vánoce uzavřená úmluva tak může vstoupit v platnost od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu (EP), který ji bude schvalovat až dodatečně během prvního měsíce příštího roku.
Bude dohoda o vzájemných vztazích, nebo ne? Británii a Evropské unii tikají hodiny
Přípravou klíčové schůzky mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a britským premiérem Borisem Johnsonem v úterý pokračují zástupci EU a Británie. Snaží se na poslední chvíli odvrátit možnost, že se oběma stranám nepodaří dohodnout smlouvu upravující budoucnost vzájemných vztahů. Johnson i šéf unijních vyjednávačů Michel Barnier dali najevo, že rozhovory nepovažují za ztracené. Brusel i Londýn by chtěly mít o osudu možné dohody jasno v několika příštích dnech, zároveň však stále požadují v zásadních sporných bodech ústupky od druhé strany.