Tvar vnitřního jádra Země se mění, tvrdí vědci. Je to jako sci-fi, popsali

Tvar vnitřního jádra Země se mění, a to rychleji, než se podle vědců dosud předpokládalo. Nová data prezentovaná v časopise Nature Geoscience ukazují, že kromě změny rotace dochází i k jeho deformaci, pravděpodobně vlivem tlaků z okolního tekutého jádra. Informuje o tom web CNN.

Vědci, kteří před několika měsíci potvrdili, že vnitřní jádro Země nedávno změnilo směr své rotace, nyní přinesli nové odhalení. Identifikovali totiž změny v tvaru vnitřního jádra, informuje web CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemi může v budoucnu zasáhnout asteroid, varují vědci. Šlo by o katastrofu biblických rozměrů

Vnitřní jádro Země je horká, pevná koule kovu obklopená tekutým kovem – vnějším jádrem. Vědci se dlouho domnívali, že se jádro deformuje, jak se otáčí. Nedávno ale objevili důkazy, že se tvar vnitřního jádra za posledních 20 let změnil. Tyto změny byly zaznamenány ve vlnách zemětřesení, které dosáhly středu Země.

Rotace pevného vnitřního jádra zpomalila

Výzkumný tým použil data o zemětřeseních pro studii z roku 2024, která vyřešila dlouhodobou debatu o rotaci vnitřního jádra. Zjistili, že vnitřní jádro se kdysi otáčelo rychleji než Země samotná. Přibližně od roku 2010 se ale rotace zpomalila a nyní se otáčí opačně, v porovnání s ostatními vrstvami planety.

Nová studie, která byla publikována v časopise Nature Geoscience, staví na tomto objevu a využívá data o zemětřeseních shromážděná v letech 1991 až 2023. „Můžeme porovnávat signály, které vidíme, když se vnitřní jádro vrátí do stejné pozice, jaká byla v jiných obdobích, a zjistit, zda existují rozdíly, které nelze vysvětlit rotací,“ řekl v rozhovoru pro CNN John Vidale, profesor geologických věd na University of Southern California a hlavní autor nové studie.

Změny tvaru jádra by mohly poskytnout informace o silách, které působí hluboko uvnitř Země a ovlivňují naši magnetosféru – oblast, která chrání planetu před slunečními bouřemi a nebezpečným zářením.

„Země se vyvíjí na geologických časových škálách, takže pozorování změn na roční bázi zvyšuje porozumění dynamice vnitřního jádra,“ řekl Yoshi Miyazaki, docent na katedře geologických a planetárních věd na Rutgers University v New Jersey.

Téměř jako sci-fi

Ze všech vrstev Země je vnitřní jádro nejzáhadnější. Tato pevná koule složená převážně ze železa a niklu dosahuje přibližně 70 procent velikosti Měsíce, s poloměrem kolem 1 221 kilometrů. Teploty ve vnitřním jádře mohou vystoupat až na 5 400 °C a tlak zde dosahuje 365 gigapascalů (GPa), což je více než třímilionkrát vyšší hodnota oproti průměrnému atmosférickému tlaku na povrchu Země. Přímé pozorování jádra není možné, a tak vědci jeho strukturu zkoumají pomocí analýzy seismických vln, které jím procházejí.

Vědci odhalili, že na hranici mezi pevným vnitřním jádrem a tekutým vnějším jádrem se může povrch jádra chovat pružněji než jeho hlubší vrstvy. „Představit si, co se děje na povrchu vnitřního jádra, je jako sci-fi. Prostředí je zcela odlišné od našeho každodenního světa – s jinými časovými měřítky, materiály i nepředstavitelnými silami. A přesto ho dokážeme zkoumat díky nejnovějším seismickým pozorováním,“ uvedl Vidale.

Zatímco pevné vnitřní jádro rotuje, roztavené vnější jádro se neustále pohybuje a víří. Tato interakce vytváří magnetickou energii, která formuje magnetosféru. Jenže vnější jádro se postupně zmenšuje. „Milimetr po milimetru vnitřní jádro odsává roztavený kov ze svého okolí,“ vysvětlil Vidale.

Proces ochlazování a tuhnutí vnitřního jádra trval miliardy let a v příštích několika miliardách let bude pokračovat. Nakonec se ale celé jádro promění v pevnou kovovou kouli. „To však zničí magnetické pole Země. Už tam nebude žádné pohybující se železo, které by ho vytvářelo,“ podotkl Vidale. Tento scénář je však otázkou vzdálené budoucnosti. Než by k tomu mohlo dojít, Země pravděpodobně zanikne v důsledku expanze Slunce do stádia rudého obra, který pohltí vnitřní planety Sluneční soustavy.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Narodila se trojčata kriticky ohroženého tygra sumaterského. Podívejte se na jejich první chvíle

Tagy: