
Dětská lékařka o rizicích veder
Tropické teploty mohou pro kojence a novorozence představovat vážné riziko, upozornila ve vysílání CNN Prima NEWS dětská lékařka Hana Cabrnochová. Ta rodičům zároveň poradila, jak své ratolesti před vedry chránit.
Rizikem přehřátí jsou nejvíce ohroženi kojenci a novorozenci, uvedla Cabrnochová, která působí v dětské ordinaci v pražské Libuši. „Schopnost termoregulace se u malých dětí teprve vyvíjí, nedokážou si říci, že jim je horko a ani se nepohybují. Jsou závislé na prostředí, které jim vytvoří rodiče,“ popsala.
ČTĚTE TAKÉ: Maxík dostal nejdražší lék na světě. Teď dokončil první třídu a pochlubil se vysvědčením
Nejlepší prevencí je podle ní nechodit s miminkem na přímé slunce. „Rodičům radíme, aby děti byly mimo dopad největšího horka, ideálně v chladných a větraných místnostech. Pokud jste venku, zakryjte kočárek slunečníkem, ale tak, aby bylo zachováno proudění vzduchu – jinak může dojít k přehřátí,“ varovala lékařka.
Pokud už své dítě rodiče přímému slunci vystaví, je důležité jej před paprsky ochránit. Ideálně části těla miminka zakrýt lehkým oblečkem z bavlny.
„Používají se také speciální opalovací prostředky. Navzdory názvu nejsou určené k opalování, ale spíše k ochraně. Použít můžete také speciální minerální filtry, které se hůře roztírají, ale jsou velice účinné z hlediska vytvoření té fyzikální bariéry,“ doplnila.
Pozor je třeba si dávat i na klimatizaci
Důležité je také dbát na to, aby mělo dítě dostatek tekutin. Jak to ale mohou rodiče poznat? „Je vhodné kontrolovat množství pomočených plen. Za den je to ideálně šest až osm, pokud je jich málo, ukazuje to na to, že je dítě dehydratované,“ uvedla Cabrnochová.
Dobře známým rizikem je také rozpálený interiér automobilu. „Když necháte dítě v autě, je to ten největší extrém. Hrozí tam vážné riziko termického poškození, v krajním případě to může vést až k selhání organismu,“ upozornila.
Mnozí rodiče se tak mohou snažit cestování ve voze svým dětem zpříjemnit klimatizací, i zde však existují pravidla. „Varujeme rodiče, aby rozdíl teplot nebyl extrémní. Teplota ve voze by měla být maximálně 26 stupňů a vzduch nesmí foukat přímo na dítě. Je vhodné auto dopředu vyvětrat a před dojezdem klimatizaci pomalu vypínat,“ dodala Cabrnochová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česko stále svírá vlna veder. Teploty se vyšplhají až k 37 stupňům. Kdy přijde ochlazující déšť?