Putin dělá z dějin guláš. Velká Rus je jen ideologické klišé, říká historik

Pojem Velká Rus je klišé. Sledujeme ideologické schéma, které se v rámci ruských vládců používá – jde o klasické přepisování dějin. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl historik Michal Stehlík.

Prezident Vladimir Putin ospravedlňuje ruský útok na Ukrajinu mimo jiné tím, že neuznává tamní suverenitu. „Je to ahistorické. Kyjevané říkají, že tu byli od 9. století, Moskva naopak tvrdí, že oni přišli jako ta skutečná civilizace. Pokud to vezmu čistě chronologicky – máme 9. století a Kyjevskou Rus, a až někdy kolem 14. století Moskevskou Rus. Je tu rozdíl několika století,“ řekl Stehlík.

„Kyjevskou Rus můžeme považovat za předpředchůdce Ukrajiny v rámci území. Ale nabízí se otázka typu obyvatelstva. Identita obyvatelstva rozhodně není postavena na jazyku a etnicitě. Je postavena na tom, jestli jsou to křesťani nebo pohani. Otázka, jestli je to Rusko nebo Ukrajina, u obyvatelstva v rámci 9. a 10. století nehrála žádnou roli,“ doplnil Stehlík, jeden z autorů podcastu Přepište dějiny.

Putin v jednom ze svých projevů mluvil také o sovětském lídru Vladimiru Iljiči Leninovi. Podle něj udělal chybu, když stvořil moderní Ukrajinu. „Putin kombinuje reálné protimluvy. Vždycky se ale musíme ptát, ke komu mluví. Mluví k Rusům, ne Ukrajincům,“ poukázal historik.

Putin hraje na obraz velikosti

„Na jednu stranu jim říká, že budeme velká sovětská velmoc, zároveň však poukazuje na historické chyby, které mají napravit tu velikost. Putin z toho v rámci historie dělá guláš a hraje na obraz velikosti,“ uvedl Stehlík s tím, že ruský prezident tuto image buduje roky.

„Léta buduje identitu velké vlastenecké války a velkého vítěze v Evropě. Opírá se o narativ 2. světové války,“ doplnil historik.

S tím souhlasí i publicista a jeho kolega Martin Groman. Jako důkaz popsal svůj turistický zážitek z Moskvy. „Když jsem před čtyřmi lety navštívil Moskvu, v jedné z ulic vedoucí ke Kremlu byly rozmístěné panely, které připomínaly 2. světovou válku. Byly masivně zaměřené na dvě věci – naše oběti a zachránili jsme svět od Hitlera. Co se však dělo do roku 1941, už neukazují,“ popsal Groman.

Tagy: