Kvůli koronavirové pandemii zůstanou v Německu velké akce zakázané přinejmenším do konce letošního října. Po dnešním jednání se 16 zemskými premiéry to na tiskové konferenci oznámila kancléřka Angela Merkelová.
Podle společného usnesení kancléřky a zástupců spolkových zemí bude zákaz platit pro ty velké akce, u nichž nebude možné zpětně vysledovat kontakty mezi lidmi ani zajistit dodržování hygienických předpisů. Před dvěma měsíci již úřady oznámily, že se letos nebude konat největší pivní festival světa Oktoberfest. Akce, již pravidelně navštěvuje kolem šesti milionů lidí, měla být zahájena 19. září.
Německo ukončilo kontroly na svých hranicích zavedené kvůli koronaviru
Německo o půlnoci ukončilo veškeré kontroly na svých hranicích zavedené v souvislosti s pandemií koronaviru. Do spolkové republiky se tak znovu volně dostanou občané všech sousedních zemí včetně Česka. Spolková republika od pondělí také zrušila varování před cestováním do všech sousedních i zhruba dvou desítek dalších evropských zemí.
Lidé budou muset rovněž nadále dodržovat minimální vzájemný odstup 1,5 metru, zpřísněná hygienická opatření a nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy nebo v obchodech, neboť tato opatření se podle odborníků osvědčila. V případě pozitivního vývoje bude po letních prázdninách obnoven normální provoz ve školách všech spolkových zemí.
Merkelová po setkání se zemskými premiéry také uvedla, že lidé by měli zůstat vůči koronavirové nákaze ostražití a stále by měli dodržovat pravidla sociálního odstupu.
Průzkum: 83 procent Čechů nezná nikoho, kdo by měl koronavirus
Osmdesát tři procent respondentů květnového průzkumu mezi českou populací uvedlo, že nezná jediného člověka, který by se nakazil COVID-19. Na otázky společnosti Median odpovídalo kolem tisíce Čechů, průzkum ukazuje, že Česká republika byla ve srovnání s některými zeměmi postižena pandemií méně. Přesto až 10 procent dotázaných přiznalo obavy z toho, že mají příznaky koronaviru.
Úterní start mobilní aplikace na trasování nákazy označila kancléřka za úspěšný a chápe ho jako „milník v boji proti koronaviru“. Poděkovala přitom všem občanům, kteří si aplikaci stáhli do svých telefonů. Podle ministryně pro digitalizaci Dorothee Bärové tak učinilo na sedm milionů uživatelů.
V Německu je nyní koronavirová situace poměrně stabilizovaná, někde však nákaza řádí dál. Nejhorší situace byla zaznamenána nedávno na jatkách Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde se nakazilo již 657 lidí. Různé jateční provozy, kde je zaměstnáno mnoho zahraničních pracovníků, s tímto problémem v Německu zápasí už celé týdny.
V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku epidemie infekce virem SARS-CoV-2 potvrdila u téměř 190 tisíc osob. Zhruba 173 tisíc z nich se uzdravilo. Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, kde se nákaza potvrdila u 48 tisíc lidí.