Veterináři budou kontrolovat prodejce vánočních kaprů. Často dochází k prohřeškům

Prodejci kaprů se musí sedm dní před zahájením prodejů hlásit veterinářům. Dnes to ČTK připomněl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. K nahlášení slouží on-line formulář. Loni zjistili chybu u dvou procent obchodníků, meziročně tak šlo o zlepšení o polovinu. Za porušení nahlašovací povinnosti hrozí ze zákona pokuta až do milionu korun, většinou se trestá řádově v tisícikorunách, u více prohřešků pak v řádu desítek tisíc Kč.

Veterináři kontrolují prodejce

„Ačkoliv se nesplnění nahlašovací povinnosti může zdát někomu pouhou formalitou či zbytečnou byrokratickou zátěží, není tomu tak. Právě na základě těchto hlášení totiž SVS plánuje a následně každoročně provádí kontroly prodejců,“ doplnil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Loni právě jedním z nejčastějších prohřešků u prodejců bylo nenahlášení se veterinářům.

Ryby na suchu

Loni veterináři zjistili vážné porušení zákona při usmrcování kaprů v Moravskoslezském kraji. „Ryby nebyly bezprostředně po vytažení z kádě s vodou omráčeny a vykrveny, byly zhruba 15 minut uloženy v přepravkách a až potom došlo k jejich usmrcení,“ popsal. Veterináři tehdy předali podnět obci s rozšířenou působností, protože byl porušen zákon na ochranu zvířat proti týrání. Každoročně se také kvůli týrání zvířat konají ve větších městech demonstrace, kterými chtějí aktivisté upozornit na kruté zacházení se zvířaty.

Začíná prosinec, který přinese vánoční svátky 🎄. A také začíná cesta vánočních kaprů na štědrovečerní tabule 🐟. Zatím v...

Posted by Compassion in World Farming Česko on Wednesday, December 1, 2021

Organizace Compassion in world farming, která mimochodem má velký podíl na ukončení klecových chovů, každoročně na kruté zacházení s rybami a hlavně vánočními kapry upozorňuje. I letos se tak můžete připojit k podpisu otevřeného dopisu ministrovi zemědělství, za ukončení prodeje živých kaprů.

V České republice stále běžně dochází k situaci, kdy je zákazníkovi umožněno zakoupit si rybu v živém stavu, transportovat ji po libovolně dlouhou dobu bez vody a poté ji přechovávat v nevhodných podmínkách v domácnosti či vypustit zpět do volné přírody. K tomuto jednání dochází zejména (ale nikoli pouze) při prodeji tzv. vánočních kaprů. Prodej ryb v živém stavu však probíhá též v průběhu roku.

Jak dokazuje nová odborná studie Mgr. K. Svitačové a prof. Mgr. O. Slavíka, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze s názvem Rizika snížení welfare kaprů při stánkovém prodeji dochází při takovém jednání k týrání zvířat, popisuje na svých webových stránkách organizace.

Konzumace ryb klesá

Rybáři loni v Česku vylovili 20 401 tun ryb, což bylo meziročně o necelá tři procenta méně. Z toho největší množství, 17 370 tun ryb, tvořili kapři. Uvedlo to již dříve Rybářské sdružení ČR na svém webu. O více než tisíc tun na 9 200 tun klesl vývoz živých ryb do zahraničí, o 900 tun na 7 600 tun pak klesl prodej živých ryb v ČR.

Podle údajů Českého statistického úřadu spotřeba ryb loni v ČR klesla o 4,3 procenta na 5,7 kilogramu. Předloni dosáhla šesti kilogramů, což bylo nejvíce za poslední desetiletí. Hlavní nákupy ryb jsou před Vánoci.

Tagy:
ryby Vánoce kapr týrání zvířat vánoční kapři