Povolat veterináře do boje s koronavirem, jak navrhuje evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr? Není to tak žhavé, myslí si prezident České lékařské komory Milan Kubek. Péče o pacienty ve vážném stavu je podle něj vysoce specializovaná práce, kterou nezvládne ani každý doktor.
„S těmi veterináři to tak žhavé není,“ reagoval Kubek na nápad Flegra. Ten webu iDnes.cz řekl, že v péči o lidské pacienty by se měli zaškolit veterináři a na obsluhu nemocničních přístrojů by se mohli povolat studenti z ČVUT.
„Jakmile začnou umírat desítky, v maximech možná i stovky lidí denně, tak se na mnohé předpisy tolik koukat nebude a každá ruka bude dobrá,“ řekl Flegr.
Podle Kubka to ale není tak jednoduché. „Zaznamenávám i výzvy, ať se seberou praktičtí a ambulantní lékaři. Zdravotnictví funguje jako celek, pokud vypadne jedna složka, projeví se to jinde,“ varoval Kubek v Partii.
Praktičtí lékaři jsou podle něj už tak zavaleni administrativou a nahrazují práci hygienických stanic, které jsou poddimenzované. „Stále telefonují, řeší vystavování žádanek na PCR testy, lidé, kteří se bojí jít k lékaři, chtějí elektronické recepty. Praktici neví, kam skočit,“ uvedl Kubek.
Na JIP nemůže zaskočit jen tak každý
Dodal, že ambulantní specialisté jsou špičkami ve svých oborech. Ale například i špičkový dermatolog by mohl mít problém, kdyby měl jít na jednotku intenzivní péče a řídit péči o pacienta, který je na mimotělním oběhu, v umělém spánku a metabolickém rozvratu.
„To je vysoce specializovaná práce a nemůže tam zaskočit jen tak každý. Abychom si chaotickými nápady nerozvrátili stávající systém,“ varoval šéf lékařské komory.
Za pravdu mu dal ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. „Je to velmi přesné. Na druhou stranu, pokud někdo chce pomoct, rádi se s ním sejdeme a práci v nemocnici pro něj najdeme, ať už v jídelně nebo sanitární pomoci. Podporuji každého, kdo nemůže hrát v divadle a byl zdravotní sestra a je teď úspěšná herečka, ať k nám přijde,“ vyzval v nedělní Partii Terezie Tománkové Arenberger.