Pozor při výběru dodavatele energií: Většina neprošla kontrolou úřadu. Co sledovat?

Energetický regulační úřad (ERÚ) zjistil během plošné kontroly dodavatelů elektřiny a plynu závažné nedostatky. 30 z 57 prověřených obchodníků nemělo na webu všechny povinné dokumenty. V některých případech obchodní podmínky dokonce odporovaly zákonu. Spotřebitelé by proto měli být obezřetní a vědět, co všechno by měla smlouva obsahovat.

Celkem 30 z 57 zkontrolovaných dodavatelů elektřiny a plynu na webu chyběly kompletní obchodní podmínky, nebo v nich byly informace v rozporu se zákonem.

ČTĚTE TAKÉ: Budeme na tom hůř než loni, myslí si Češi. Jejich optimismus přesto roste, ukazuje průzkum

„Přestože zákon dává spotřebitelům konkrétní lhůtu pro odmítnutí takzvané automatické prolongace, tedy automatického prodloužení smlouvy na dobu určitou, narazili jsme v obchodních podmínkách na lhůtu kratší,“ upozorňuje na jeden z problémů Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ s tím, že sporné v tomto ohledu byly i důvody pro odstoupení od smlouvy ze strany dodavatele.

Nepřehledné smlouvy komplikují orientaci

Dalším z problémů, na který úřad upozornil, je celková složitost smluvních dokumentů. Některé obchodní podmínky jsou natolik komplikované, že je běžný zákazník jen těžko pochopí.

Důležité části, jako automatické prodloužení smlouvy nebo termín zahájení dodávky, bývají schovány ve všeobecných obchodních podmínkách místo toho, aby byly jasně uvedeny v hlavním textu smlouvy.

Na co si dát při výběru dodavatele pozor?

Podle Tomáše Suchého, ředitele energetické poradenské společnosti encall, by si zákazníci měli při podpisu smlouvy pečlivě prostudovat smluvní podmínky, aby předešli nepříjemným překvapením.

Klíčové je ověřit, jakým způsobem dodavatel informuje o změně ceníku – zákon vyžaduje adresné oznámení, pouhé zveřejnění na webu nestačí. Důležité je také věnovat pozornost automatické prolongaci smlouvy, o které dodavatel musí zákazníka informovat nejpozději 30 dní před jejím koncem. Ten má poté možnost ji do 20 dní před koncem původně uzavřené smlouvy odmítnout.

Dalším důležitým bodem jsou podmínky pro odstoupení od smlouvy. Ty by měly jasně uvádět, za jakých okolností lze kontrakt ukončit.

Obecně platí, že čím přehlednější smlouva, tím lépe se v ní zákazník orientuje a předchází budoucím problémům.

V případě nejasností či pochybností je lepší se obrátit na odborníky, kteří podmínky smlouvy ověří. V rámci projektu Energie srozumitelně, který na CNN Prima NEWS funguje, můžete využít služby energetických poradců, kteří zdarma ověří podmínky smlouvy i výhodnost nabídky.

ERÚ plánuje další kontroly

ERÚ již nyní oznámil, že bude v monitoringu obchodních podmínek pokračovat. „Naší snahou je zlepšit ochranu zákazníků a přispět ke kultivaci trhu. Pokud dodavatelé nesplní své zákonné povinnosti, mohou čelit sankcím,“ uvedla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová. Přesto by si zákazníci měli kontrolovat podmínky smluv, které podepisují.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Za zdražování na Balkáně může i euro, buďme rádi za vlastní měnovou politiku, míní Kovanda

Tagy:
energie energetika Energetický regulační úřad produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje