![](https://cdn.administrace.tv/2024/11/12/medium_169/8ba64533612ad1a1d17c4eb8c1cd4b2d.jpg)
Ekonom Kovanda o drahých potravinách v Chorvatsku
Za výrazné zdražování potravin na Balkánském poloostrově může částečně i euro. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Euro a ztráta vlastní centrální banky podle něj představují stejné riziko i pro Česko a bez vlastní měny by byla inflační vlna, která zemi zasáhla, mnohem horší.
Za zdražování potravin na Balkánském poloostrově, zejména pak v Chorvatsku, je podle Kovandy částečně zodpovědné i euro. „Mají teď nižší úrokové sazby, než by pro jejich zemi bylo ideální, a tudíž vyšší inflaci. Chorvatsko je navíc takovým Německem Balkánu a ty cenové problémy se z něj rozlévají i do dalších zemí, které euro nepřijaly,“ řekl Kovanda.
ČTĚTE TAKÉ: Poloviční ceny masa oproti Česku? V Polsku je to realita, podle Výborného je za tím háček
Euro podle něj způsobuje zdražování několika způsoby. „Je třeba rozlišovat mezi zdražováním kvůli zaokrouhlování a přechodu na nové ceny v okamžiku přijetí nové měny. Zde má ten problém svůj základ, byť není hlavní. Tím je nemožnost mít vlastní měnovou politiku. To je další tlak, který je potenciálně hlavním rizikem i pro Českou republiku, kdybychom na euro přešli. Měli bychom mnohem vyšší inflaci,“ uvedl Kovanda.
Obchodníci tam podle Kovandy mohou výrazně zdražovat i proto, že se obyvatelé ještě s eurem zcela nesžili. „Euro je v Chorvatsku teprve od roku 2023. Lidé se ještě v těch cenách tolik neorientují, což umožňuje obchodníkům zdražovat. Proto jsou například ve Slovinsku ceny nižší, přestože se tam také platí eurem. Za osmnáct let se jejich ekonomika přizpůsobila,“ sdělil hlavní ekonom Trinity Bank.
Kvůli vysokým cenám na Balkáně vypukly masivní bojkotové akce a například v pátek se chorvatské obchodní domy prakticky vyprázdnily. Podle Kovandy ale podobný scénář u nás nehrozí. „My si rádi zanadáváme v hospodě, ale nemáme tu horkou balkánskou krev. Navíc ten bojkot stejně k ničemu pravděpodobně nepovede. Ti lidé budou muset něco jíst. Je to hra nervů, prodejci si počkají a pak budou prodávat za ještě vyšší ceny,“ uzavřel Kovanda.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Německo je „energetické zlo“, míní Kovanda. Proč Češi platí za elektřinu nejvíce z V4?