Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
Energetický regulační úřad
Výpis příspěvků ke štítku „Energetický regulační úřad“
Matesová k energiím: Evropa je drahá, Česko v ní dražší. Poslední zhasne, varovala Švihlíková
Česko má nadprůměrně drahé energie oproti jiným státům EU, jejichž obyvatelé platí už tak vysoké ceny, například oproti Američanům, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podotkla ovšem, že by mělo přijít zlevnění. Ohledně výhledů pro rok 2025 uvedla, že „nejistoty nikdy nebyly tak vysoké“. Další ekonomka Ilona Švihlíková varovala, že pokud Evropa nezačne věci na poli energetiky řešit, přestane být výrok „Poslední zhasne“ pouhou metaforou.
Na co dát pozor u cen energií? Zaměřte se na dvě položky a ušetříte tisíce, radí expert
Více než polovina Čechů nezná cenu elektřiny nebo plynu, ukázal průzkum. Energetická negramotnost se přitom může pořádně prodražit. Ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor poradil, na co se mají spotřebitelé v dokumentech o cenách energií zaměřit. Mohou tak podle něj ušetřit velké peníze.
Nedoplatek za energie před Vánoci? Poradíme, jak ho zvládnout bez půjčky
Předvánoční období je pro mnoho domácností finančně náročné, a když se k němu přidá ještě nečekaný nedoplatek za elektřinu či plyn, mnoho spotřebitelů automaticky sáhne po půjčce. Existuje přitom několik možností, jak se s nečekaným výdajem vypořádat a nezadlužit se.
Nejkrásnější dárek pod stromeček? Levnější plyn! Pražská plynárenská opět zlevňuje
Ceny energií jsou v Česku žhavým tématem déle než dva roky. Češi za ně platí více, než je jim libo. Jakákoli informace o snížení ceny je proto mimořádně vítaná. A právě s takovou zprávou přichází společnost Pražská plynárenská, která avizuje snížení prodejní ceny zemního plynu v průměru o cca 5,5 %. Čtěte, jak se zlevnění, které je v případě Pražské plynárenské už páté v řadě, projeví v konkrétních domácnostech a kdy.
Nacher: Zlevnění energií? Zpráva úřadu může mystifikovat. Lakování na růžovo mě zaráží
Tisková zpráva Energetického regulačního úřadu, podle níž máme příští rok ušetřit za energie, může obyvatele Česka mystifikovat. V pořadu 360 na CNN Prima NEWS to uvedl poslanec Patrik Nacher (ANO). Podle něj úřad celou situaci maluje na růžovo a ještě nemůže vědět, zda se ceny opravdu sníží.
Většina domácností si připlatí za regulovanou složku energií. Víme, o kolik a kde ušetřit
Ceny regulované složky energií budou od Nového roku opět vyšší. Od 1. ledna 2025 pocítí zdražení zejména domácnosti využívající plyn. Zatímco u elektřiny je rozdíl minimální, domácnosti s plynem si podle nových cen distribuce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) připlatí o více než tisícovku.
KALKULAČKA: Za elektřinu a plyn Češi ušetří. Podívejte se, kolik budete platit
Energetický regulační úřad oznámil, že od příštího roku regulovaná složka elektřiny a plynu mírně vzroste. Přesto by domácnosti měly v průměru ušetřit. V případě plynu půjde o 8,5 procenta, cena elektřiny by měla spadnout o více než 10 procent. Jedná se o pozitivní zprávu pro spotřebitele, protože se změny na trhu propíšou do koncových cen.
Většina domácností si příští rok za topení připlatí. Zdraží teplárny pálící uhlí i biomasu
Velká část domácností v Česku, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí. Uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent, což zvýší výdaje na vytápění a ohřev vody v průměru nejčastěji o vyšší desítky korun měsíčně. Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější. Výrazně pak zdraží teplárny využívající biomasu. Informovalo o tom Teplárenské sdružení ČR.
Prudký nárůst dovozu ruského plynu do ČR. Je levnější, na ideály se nehraje, říká expert
Dovoz plynu z Ruska do Česka v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zatímco po převážnou část letošního roku většina plynu do ČR přitekla z Německa, v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. Tímto směrem přitom podle odborníků proudí především ruský plyn. Vyplývá to z přepravních statistik společnosti Net4Gas, které má ČTK k dispozici.
Měníte dodavatele energií? Dejte si pozor, ať nenaletíte na falešně výhodné nabídky
Se stále rostoucím zájmem zákazníků o změny smluv energií se dodavatelé snaží své stávající klienty udržet za každou cenu. Nabízejí tak nižší ceny za samotné energie i za poplatky spojené s dodávkami. Ačkoliv některé nabídky mohou být na první pohled atraktivní, ne vždy je to nakonec pravda.
Jak se bránit proti energošmejdům? Mají nové triky s plnou mocí a hrozí pokutami
Energošmejdi se nezastavují a vymýšlejí stále nové triky. Nově se vydávají za Energetický regulační úřad a telefonicky po lidech požadují zaplacení vysoké pokuty. Podvodníci to zkoušejí i klasickým podomním prodejem, kdy lidem nevědomky podsouvají plné moci k podepsání nebo se vydávají za zaměstnance prověřených energetických společností.
Nátlak, zatajování či skryté poplatky. Jaké triky na vás mohou použít dodavatelé energií?
Statisíce lidí letos přešly k jinému dodavateli plynu nebo elektřiny. Některé domácnosti se ale mohly setkat s neférovým chováním od energetických společností. Jejich zprostředkovatelé například poskytují neúplné či nepravdivé informace, neuvádějí záměrně všechny složky energií nebo využívají nátlakových metod. Jak se proti nim chránit?