CNN Prima News Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Energetický regulační úřad“

Po smrti manžela ženě zvýšili zálohy na čtyřnásobek. Dodavatel ji poslal pro dávky

19. ledna 2023 19:39

Vyšší zálohy i astronomické nedoplatky. Na redakci CNN Prima NEWS se stále obracejí nešťastné vdovy a vdovci z celé republiky, se kterými energetické společnosti po smrti partnera uzavřely nové a velmi nevýhodné smlouvy. Podobné trable nyní musí řešit i paní Eva z Nymburka nebo paní Eliška z Prahy. Jak se mohou bránit?

Nedoplatek 40 tisíc, zálohy vyšší než důchod. Janu po smrti manžela drtí drahé energie

10. ledna 2023 19:54

Jana Urbanová ze severočeského Děčína je jednou z těch lidí, kteří se kvůli zdražování energií dostali do bezvýchodné situace. Přestože podle svých slov šetří, musí zaplatit desetitisíce coby nedoplatek za plyn. Energetická společnost totiž zařadila seniorku po smrti jejího manžela mezi nové zákazníky a původní smlouvu jí zrušila. Její důchod tak nově nepokryje ani platby za energie.

Vláda schválila kompenzace pro obchodníky s energiemi. Chce zabránit zneužití cenových stopů

4. ledna 2023 15:10

Vláda ve středu schválila systém kompenzací pro obchodníky s energiemi za uplatňování cenových stropů na elektřinu a plyn, oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) upřesnil, že oprávněnost žádostí energetických společností bude kontrolovat Energetický regulační úřad.

Vláda zastropuje regulované části elektřiny a plynu. Přesto energie výrazně zdraží

21. prosince 2022 16:26

Vláda ve středu rozhodla o zastropování regulované části ceny elektřiny a plynu. Opatření má zabránit růstu nákladů na distribuci energií. Kabinet zároveň schválil dotační program pro tuzemské teplárenské společnosti, který má omezit růst cen tepla z centrálního vytápění. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Zálohy na energie se dají snížit, pomoci může samoodečet. Dodavatelé ale varují před riziky

18. prosince 2022 23:50

Domácnosti v Česku nemile překvapily nově vypočítané vysoké zálohy za energie. Části lidí narostly i několikanásobně. Lidé otázkami ohledně plateb zahlcují například Energetický regulační úřad. Zálohy jde přitom snížit, lidé tak nemusí podléhat beznaději. Možností jsou tzv. samoodečty. Dodavatelé ale upozorňují na možný vznik velkých nedoplatků. Lidé by tím problém s placením jen oddálili.

Spotové ceny sníží účet za elektřinu, míní odborníci. Energetický úřad ale varuje před riziky

1. prosince 2022 07:20

Jsou spotové produkty energostrašákem, nebo ne? Jejich ceny jsou proměnlivé a stanovují je dodavatelé podle aktuálního stavu na trhu. Ještě nedávno byl takový způsob příliš riskantní, teď se ale odborníci shodují, že se může lidem i vyplatit. A to kvůli vládou stanoveným cenovým stropům za plyn a elektřinu. I přesto Energetický regulační úřad před takovými službami varuje.

Křeček: Je možné, že část obchodníků s energiemi bude kvůli cenovým stropům podvádět

21. listopadu 2022 22:07

Vláda se v říjnu rozhodla pro zastupování cen elektřiny a plynu. Nařízení, které má domácnostem pomoci v boji s rostoucími životními náklady, bude platit od začátku roku 2023. Podle Štěpána Křečka, ekonomického poradce premiéra Petra Fialy, si ale bude muset dát stát pozor na to, aby energetičtí dodavatelé situace nezneužívali. Mluvil o tom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Stát v příštím roce sníží regulované ceny elektřiny. Češi si za ni ale připlatí

16. listopadu 2022 13:53

Státem regulované ceny elektřiny pro domácnosti příští rok klesnou o 16,7 procenta. Lidem ale elektřina v příštím roce i tak zdraží, důvodem jsou vysoké ceny elektřiny na energetickém trhu. U plynu naopak regulované ceny vzrostou o 1,7 procenta. Podíl regulovaných cen na konečné ceně kvůli vysokým tržním cenám energií postupně klesá. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny určuje. Ke stlačení regulovaných cen přispěly kompenzace státu například na krytí technických ztrát ERÚ, stát úřadu poskytne dohromady 38,1 miliardy korun.

Sledujte ŽIVĚ: Sněmovna schválila mimořádnou daň pro banky a energetické firmy

4. listopadu 2022 08:49

Sněmovna má v pátek na programu projednání vládního daňového balíčku, jehož součástí je i diskutované zavedení daně z mimořádných zisků pro některá odvětví. Dalším bodem jednání bude například možnost předčasných důchodů pro záchranáře. Svolání mimořádné schůze iniciovali poslanci vládní koalice. Ve sněmovním finále je v návrhu programu také vznik Digitální a informační agentury, která má převzít správu základních registrů a propojit informační systémy veřejné správy. Průběh jednání můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo na webu cnnprima.cz. Schůze Sněmovny začíná v 9 hodin.