
SPÁLENÁ ZEMĚ: Odchod Ukrajinců poznamená zdravotnictví. V Česku jich chce zůstat polovina
I když ceny energií patří k často diskutovaným tématům, více než polovina Čechů neví, kolik skutečně platí za jednu kilowatthodinu elektřiny nebo kubík plynu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Neznalost cen přitom může vést ke zbytečnému přeplácení za energie.
Dlouhodobý pokles spotřeby energií v Česku se zastavil. Podle aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) domácnosti v roce 2024 meziročně zvýšily svou spotřebu elektřiny o 1,1 procenta. U plynu došlo k celkovému poklesu, avšak pokud se zohlední teplotní výkyvy, reálná spotřeba byla vyšší než v předchozím roce.
Poslanci schválili v březnu novelu energetického zákona Lex OZE III. Slibuje urychlení rozvoje zelené energie v České republice. Jaké přinese výhody spotřebitelům a jaká hrozí rizika? A ovlivní ceny energií?
Vyúčtování za spotřebovanou elektřinu a propálený plyn většinou chodí zákazníkům právě v těchto dnech. Někteří se mohou vyděsit, pokud na ně čeká vysoký nedoplatek. Ten může být způsoben špatně nastavenými zálohami nebo vyšší spotřebou energií. Pokud ale máte pocit, že něco ve vyúčtování nesedí, tak je dobré se ihned ozvat. Energetické společnosti musí následnou reklamaci vyřídit velmi rychle. Jak na to?
Všimli jste si při pohledu na účet za elektřinu, že neplatíte jen za samotnou spotřebovanou energii? Přečtěte si, co všechno je součástí konečné ceny.
Energetický regulační úřad (ERÚ) rozdal v loňském roce dodavatelům kvůli nekalým praktikám vůči spotřebitelům pokuty přesahující čtrnáct milionů korun. Ve více než dvacetileté historii úřadu se jedná o rekordní částku, padla i nejvyšší sankce v jediném řízení.
Energošmejdi našli nový způsob, jak z lidí dostat další peníze. Obcházejí cíleně vybrané klienty společností, o kterých vědí, že jim neposlali vyúčtování a přeplatky. Těmto lidem slibují, že pro ně chybějící dokumenty za určitý poplatek vymůžou. Podvedení mohou přijít zbytečně i o několik tisíc korun. Energetický regulační úřad před touto praktikou varuje. Jak se proti tomu bránit?
Od Nového roku se změnily poplatky za distribuční část ceny energií. Změny ale nejsou pro všechny stejné, záleží na místě bydliště i distribuční sazbě. Připravili jsme proto přehled, kolik si jednotlivé domácnosti připlatí.
Nejen ceny elektřiny a plynu u jiných dodavatelů, ale také třeba příprava nabídky na míru – to vše dokáže unikátní služba Energie srozumitelně, kterou uvedla na trh CNN Prima NEWS ve spolupráci se společností encall. Firma nyní hledá zájemce, kteří by se v březnu podíleli na výzkumu nových vylepšení služby.
Energetický regulační úřad (ERÚ) zjistil během plošné kontroly dodavatelů elektřiny a plynu závažné nedostatky. 30 z 57 prověřených obchodníků nemělo na webu všechny povinné dokumenty. V některých případech obchodní podmínky dokonce odporovaly zákonu. Spotřebitelé by proto měli být obezřetní a vědět, co všechno by měla smlouva obsahovat.
Česko má nadprůměrně drahé energie oproti jiným státům EU, jejichž obyvatelé platí už tak vysoké ceny, například oproti Američanům, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. Podotkla ovšem, že by mělo přijít zlevnění. Ohledně výhledů pro rok 2025 uvedla, že „nejistoty nikdy nebyly tak vysoké“. Další ekonomka Ilona Švihlíková varovala, že pokud Evropa nezačne věci na poli energetiky řešit, přestane být výrok „Poslední zhasne“ pouhou metaforou.
Více než polovina Čechů nezná cenu elektřiny nebo plynu, ukázal průzkum. Energetická negramotnost se přitom může pořádně prodražit. Ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor poradil, na co se mají spotřebitelé v dokumentech o cenách energií zaměřit. Mohou tak podle něj ušetřit velké peníze.