reklama
CNN Prima News Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Energetický regulační úřad“

Příspěvek na bydlení se kvůli dražším energiím zvýší, slíbila vláda. O kolik to bude?

5. ledna 2022 14:23
Aktualizováno

Příspěvky na bydlení by se mohly pro letošek kvůli zdražení energií zvýšit. Na dávku by mohlo dosáhnout také více lidí. Vláda schválila návrh novely, která navyšuje částky pro výpočet podpory. Kabinet by mohl případně také rozhodnout o dalším navýšení, pokud by ceny dál rostly. Na tiskové konferenci po jednání vlády to ve středu řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předlohu vláda posílá do Sněmovny, projednat by ji chtěla zrychleně v legislativní nouzi.

Zkrachoval další dodavatel energií. Zákazníky Microenergy byly i ERÚ nebo VZP

14. prosince 2021 15:23

Po Bohemia Energy končí další dodavatel energií. Konec dodávek elektřiny a plynu oznámila Microenergy, vyplývá z informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Podle jeho dat dodává firma energie více než 760 zákazníkům. Podle webu Hospodářských novin je mezi nimi i Energetický regulační úřad. To znamená, že byla pro některé zákazníky tzv. dodavatelem poslední instance.

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?

1. prosince 2021 11:43
Aktualizováno

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to ze středečního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Stát zrušil DPH na energie, dodavatelé však nezlevnili ani o korunu. Není to povinné

26. listopadu 2021 06:30

Ministerstvo financí zhruba před měsícem rozhodlo o dočasném zrušení daně z přidané hodnoty na elektřinu a plyn. A to za listopad a prosinec, ve hře je prodloužení tohoto pardonu i po Novém roce. Důvodem bylo zmírnění dopadů dramatického zdražování energií na koncové zákazníky. Dodavatelé však lidem poslali rozpis záloh v nezměněné výši. A to i těm, kteří kvůli konci Bohemia Energy přešli k dodavatelům poslední instance a za energie platí násobky předchozích částek.

Havlíček: Chceme dočasně snížit zálohy pro klienty DPI. V listopadu o 50 procent

2. listopadu 2021 16:35
Aktualizováno

Ministerstvo průmyslu chce společně s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) snížit v listopadu zálohy za energie pro klienty dodavatelů poslední instance (DPI) o 50 procent vyměřené zálohy, v prosinci o 40 procent. Ladí se způsob provedení. Ministr Karel Havlíček také oznámil, že podal trestní oznámení na Bohemia Energy kvůli nabízení služeb v době ukončování činnosti a účelovému převádění majetku.

Zálohy pro klienty v DPI budou mít strop, říká Havlíček. Jejich novou výši sdělí v úterý

1. listopadu 2021 17:58

Zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI) budou mít nově stanovený strop. Výše záloh bude zveřejněna v úterý, uvedl v pondělí na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Energetický regulační úřad (ERÚ) podle něj akceptoval ministerský návrh na stanovení stropu záloh a předloží vyhlášku.

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte

Téma: Rádce
28. října 2021 06:37

Prudce zdražující elektřina a plyn přiměly některé dodavatele k neobvyklému kroku. Přestože si jejich zákazníci cenu zafixovali na několik let, dostávají dopis s oznámením, že budou za energie platit více. Lidé tak často nevědí, jak mají na informaci reagovat a jaká jsou jejich práva. V takovém případě je totiž možné od smlouvy bez sankce odstoupit a přejít k jinému vybranému dodavateli. Někteří ale nové klienty nepřijímají.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce
22. října 2021 10:14

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce
20. října 2021 05:56

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

reklama