reklama

Policejní auto v Detroitu si razilo cestu davem. S člověkem na kapotě

Zbytečnou eskalací skončila poklidná nedělní demonstrace proti systematickému rasismu v Detroitu. Dav mladých lidí za hlasitého křiku a nadávek obklíčil policejní SUV. Někteří z nich neváhali vylézt na kapotu policejního vozu a kladivem rozbít jeho zadní okno. V obavě o své životy musela policie přistoupit k zoufalému řešení a davem doslova projet.

reklama

„Tím, že policisté odjeli z místa činu, udělali správnou věc,“ hájil své důstojníky náčelník detroitské policie James Craig. Celý incident se odehrál v jihozápadním Detroitu. Policisté se se svými vozy pokusili přesměrovat pochod demonstrujících do jedné z okolních ulic, protože dav směřoval k vernorské dálnici. Zhruba dvacet až třicet demonstrujících nejdříve obestoupili policejní vůz, který stál v popředí, a pak na něj zaútočili. Několik z nich mělo oblečení a transparenty Black Lives Matter.

Policisté si mysleli, že jsou pod palbou

„Jakmile policisté uslyšeli rozbití zadního okna vozu, což byla velmi hlasitá rána, tak si nebyli jistí, zdali na ně někdo nevystřelil,“ uvedl náčelník James Craig. „Všechno nasvědčuje tomu, že se policisté poté pomalu rozjeli a následně šlápli na brzdu v naději, že se jim podaří protestující setřást z kapoty vozu,“ popsal pro stanici NBC 4 Craig.

K tématu

Protestující však opět běželi k policejnímu SUV, policisté proto šlápli na plyn a z místa ujeli. A to i přesto, že někteří demonstrující ještě byli na kapotě vozu. „Dali byste přednost tomu, aby policisté v aute počkali na to, až někdo rozbije okno, vytáhne je z auta a následně na ně zaútočí?“ optal se řečnicky náčelník Craig novinářů. Policisté se podle něj skutečně reálně obávali toho, že by mohli být zastřeleni. Náčelník také doplnil, že nikdo při incidentu nebyl zraněn.

Neziskové organizace bojující proti rasismu chtějí odvolání policistů

Demonstrující vidí celou věc v trochu jiném světle. Podle nich to dokazuje, jak brutálně se policisté k protestujícím chovají. „Toto ukazuje, jaké problémy s detroitskou policií máme. Myslí si, že se můžou chovat, jak se jim zlíbí. Že se můžou chovat beztrestně, jelikož za to nebyli potrestáni. Proto také my protestujeme. Policisté si myslí, že jim odznak dává moc k tomu, aby mohli lidem ubližovat za jakýchkoliv okolností,“ řekl pro NBC 4 pořadatel demonstrace Tristan Taylor.

Celý nedělení incident se momentálně prošetřuje. Policie se zaměřila jak na chování policistů, tak na chování protestujících, které Craig označil za „agitátory a agresory“. Náčelník také potvrdil, že momentálně nebude proti dotyčnému důstojníkovi zahájeno žádné disciplinární opatření, protože to byli protestující, kdo napadl policii a nikoliv naopak.

To se ale nelíbí neziskovým organizacím bojujícím proti rasismu jako „Všemi dostupnými prostředky“ (BAMN) a „Detroit bude dýchat“ (DWB). „Tento incident ukazuje, proč tu je celonárodní výzva pro odstranění finančních prostředků policii, která v černých a hnědých komunitách dělá více škody nežli užitku,“ uvedla v pondělním prohlášení organizace Detroit bude dýchat. Obě organizace navíc požadují rezignace dotyčných důstojníků.

K tématu

Tagy: Detroit násilí Policie

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama