reklama

Policejní auto v Detroitu si razilo cestu davem. S člověkem na kapotě

Zbytečnou eskalací skončila poklidná nedělní demonstrace proti systematickému rasismu v Detroitu. Dav mladých lidí za hlasitého křiku a nadávek obklíčil policejní SUV. Někteří z nich neváhali vylézt na kapotu policejního vozu a kladivem rozbít jeho zadní okno. V obavě o své životy musela policie přistoupit k zoufalému řešení a davem doslova projet.

reklama

„Tím, že policisté odjeli z místa činu, udělali správnou věc,“ hájil své důstojníky náčelník detroitské policie James Craig. Celý incident se odehrál v jihozápadním Detroitu. Policisté se se svými vozy pokusili přesměrovat pochod demonstrujících do jedné z okolních ulic, protože dav směřoval k vernorské dálnici. Zhruba dvacet až třicet demonstrujících nejdříve obestoupili policejní vůz, který stál v popředí, a pak na něj zaútočili. Několik z nich mělo oblečení a transparenty Black Lives Matter.

Policisté si mysleli, že jsou pod palbou

„Jakmile policisté uslyšeli rozbití zadního okna vozu, což byla velmi hlasitá rána, tak si nebyli jistí, zdali na ně někdo nevystřelil,“ uvedl náčelník James Craig. „Všechno nasvědčuje tomu, že se policisté poté pomalu rozjeli a následně šlápli na brzdu v naději, že se jim podaří protestující setřást z kapoty vozu,“ popsal pro stanici NBC 4 Craig.

K tématu

Protestující však opět běželi k policejnímu SUV, policisté proto šlápli na plyn a z místa ujeli. A to i přesto, že někteří demonstrující ještě byli na kapotě vozu. „Dali byste přednost tomu, aby policisté v aute počkali na to, až někdo rozbije okno, vytáhne je z auta a následně na ně zaútočí?“ optal se řečnicky náčelník Craig novinářů. Policisté se podle něj skutečně reálně obávali toho, že by mohli být zastřeleni. Náčelník také doplnil, že nikdo při incidentu nebyl zraněn.

Neziskové organizace bojující proti rasismu chtějí odvolání policistů

Demonstrující vidí celou věc v trochu jiném světle. Podle nich to dokazuje, jak brutálně se policisté k protestujícím chovají. „Toto ukazuje, jaké problémy s detroitskou policií máme. Myslí si, že se můžou chovat, jak se jim zlíbí. Že se můžou chovat beztrestně, jelikož za to nebyli potrestáni. Proto také my protestujeme. Policisté si myslí, že jim odznak dává moc k tomu, aby mohli lidem ubližovat za jakýchkoliv okolností,“ řekl pro NBC 4 pořadatel demonstrace Tristan Taylor.

Celý nedělení incident se momentálně prošetřuje. Policie se zaměřila jak na chování policistů, tak na chování protestujících, které Craig označil za „agitátory a agresory“. Náčelník také potvrdil, že momentálně nebude proti dotyčnému důstojníkovi zahájeno žádné disciplinární opatření, protože to byli protestující, kdo napadl policii a nikoliv naopak.

To se ale nelíbí neziskovým organizacím bojujícím proti rasismu jako „Všemi dostupnými prostředky“ (BAMN) a „Detroit bude dýchat“ (DWB). „Tento incident ukazuje, proč tu je celonárodní výzva pro odstranění finančních prostředků policii, která v černých a hnědých komunitách dělá více škody nežli užitku,“ uvedla v pondělním prohlášení organizace Detroit bude dýchat. Obě organizace navíc požadují rezignace dotyčných důstojníků.

K tématu

Tagy: Detroit násilí USA Policie

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Partie

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama