V letošním tenisovém kalendáři zůstaly i přes celosvětovou pandemii tři grandslamy. Jediným scházejícím je ten nejslavnější turnaj – londýnský Wimbledon. Stesk po travnatém svátku se částečně pokusili odbourat vědci ze Stanfordské univerzity, kteří vytvořili zajímavou vizualizaci turnaje. O výsledcích na centrálním dvorci v All England Clubu v tomto případě rozhoduje umělá inteligence.
Věc, která na první pohled může znít banálně, je pořádně promyšlená. Do simulace je zahrnutý styl hry daných hráčů a hráček, rozhodují statistiky ze vzájemných zápasů. Model zkrátka reflektuje i to, když někdo z tenistů hraje více na síti, nebo je naopak ukotvený v prostoru kolem základní čáry.
Právě to, jak počítačové zpracování počítá s konkrétním chováním profesionálů, odlišuje počin skupiny vědců od jiných a dříve vzniklých simulací hry.
Podívejte se na unikátní simulaci
Nic není dokonalé, a tak vizuální dojem trochu kazí fakt, že hráči nevrhají žádné stíny a osoby na dvorci mimo hlavní aktéry (podavači míčků, čároví rozhodčí) se vůbec nepohybují.
Na druhou stranu, systém rovněž umožňuje zkoumat reakci tenistů v konkrétních situacích a „babrat“ se v tom, co by se stalo, kdyby míček zamířil do jiného místa. Součástí modelu mohou být také atraktivní, ovšem nereálné scénáře, podle kterých jeden hráč nastoupí sám proti sobě. A tak můžete sledovat třeba duel osminásobného wimbledonského šampiona s osminásobným wimbledonským šampionem – Roger Federer versus Roger Federer.
Speciálně švýcarského maestra je možné na kurtech do konce roku 2020 vidět pouze skrze záznamy jeho dřívějších zápasů, případně právě formou vydařené simulace. Federer musel v červnu na operaci s kolenem a návrat plánuje až na novou sezonu.