Ve Vídni se vrátíte do dob monarchie. Co byste neměli minout a co stihnete jen za víkend?

Při návštěvě Vídně na vás dýchne historie, a můžete si tak připomenout doby monarchie. Nabízíme pár tipů, co byste při výletu do rakouské metropole rozhodně neměli minout. Rakousko dosud žádná omezení pro cestování z Česka, na rozdíl například od Slovenska, nezavedlo.

Katedrála svatého Štěpána

Vídeň je bezpochyby městem kultury a architektonických skvostů, mezi kterými vysoko ční katedrála svatého Štěpána. Díky věži o výšce 136,7 metrů se katedrála stala skutečnou dominantou Vídně. Stojí na místě, kde byl už v roce 1147 slavnostně vysvěcen románský kostelík. Od roku 1469 je pak sídelním kostelem vídeňských biskupů a později arcibiskupů, což ale neznamená, že nebyl v minulosti přístupný veřejnosti. Jedna z mnoha zajímavostí, kterou katedrála oplývá, je osmitunový sarkofág císaře Fridricha III.

Jméno chrámu odkazuje na křesťanského kazatele a prvního mučedníka, svatého Štěpána, který byl ukamenován po procesu před židovskou radou. Důvod tak drsného trestu? Rouhačství.

Na dortík k Sacherovi

Hotel Sacher je ve Vídni něco podobného ​​jako třeba u nás pivovar v Plzni. Zdejší kavárna je natolik proslavená, že se na vstup stojí fronta. Pokud se jí chcete vyhnout, je ideální ji navštívit ve všední den dopoledne, kdy je hodně lidí v pracovním procesu. Těžko říct, proč zrovna tento dort s meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou získal takovou proslulost. Koupit se dá ve stovkách cukráren a kavárniček po celé Vídni, ale mít sacher u Sachera je prostě turistická povinnost. Možná ho jinde dělají lépe, ale tady je to tradice.

Hofburg – hrad v centru města

Tradičně je hrad sídlem králů a velmožů, ideálně na nějakém hodně nepřístupném místě, které se bude dobře bránit. To ale Hofburg stojící uprostřed města rozhodně není. Tento rozsáhlý komplex, který v sobě ukrývá celkem 16 křídel se 17 dvory, je nejen sídlem rakouského prezidenta, ale můžete zde navštívit rozsáhlou knihovnu. Tato rezidence králů a císařů současně posloužila Hitlerovi jako místo, odkud vyhlásil připojení Rakouska k Německu.

K hradu se dostanete nejlépe metrem, nejblíže je zastávka Herrengasse. Přes den je Hofburg lákadlem pro milovníky architektury, historie, umění a vědění. Po setmění se k němu díky krásnému nasvětlení stahují fotografové.

Belvedere

Zámek skrývá známé umělecké muzeum, které je součástí rakouských Spolkových muzeí (Bundesmuseen). Těžištěm je sbírka obrazů Gustava Klimta, která je největší na světě, ale sbírky umístěné ve třech budovách zahrnují obrazy od středověku po současnost.

Zdejší sbírky mají svůj původ v císařských sbírkách umění, byla zde totiž umístěna už c. k. rakouská státní galerie a nejkratší. Nemusíte ale rozumět obrazům, aby vás Belvedere nadchnul. Je obklopen krásným parkem s fontánami a vodotrysky, což z něj dělá ideální místo pro romantickou procházku.

Muzejní čtvrť

Mezi exponáty vídeňského Přírodovědného muzea je třeba i bronzová soška býčka, který se našel v Býčí skále na Blanensku. Jakkoli může být pro milovníka Moravského krasu  exponátem zmiňovaný býček, za skvost archeologické části sbírky je považovaná 29 500 let stará a 11 centimetrů vysoká „Willendorfská Venuše“. Návštěva je i pro laiky záležitostí na několik hodin a focení je zdarma. Hned vedle se pak nachází Kunsthistorisches Museum, tedy Uměleckohistorické muzeum. Milovníci umění z celého světa ho znají, jde o čtvrtou nejpočetnější uměleckou sbírku na světě.

Hundertwasserhaus – rovná okna v křivém domě

Barokní i gotická architektura Vídně je světoznámá, ale najdeme tady i modernu, která se proslavila. Dům architekta Friedensreicha Hundertwassera působí velmi křivolace, ale není pravda, že by v něm zcela chyběly pravé úhly. Stačí se podívat na typizovaná okna. Friedrich Stowasser, jenž je ve světě znám spíše pod zmíněným jménem Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser, byl nejen architekt, ale i malíř, grafik a sochař, což je ostatně na jeho domech docela znát. Nedělal jen „velkou“ architekturu, mezi jeho díla patří například i veřejné záchody v novozélandské Kawakawě.

O Vídni byly popsány tisíce stran, proslavená jsou zdejší muzea i divadla. Mimochodem Burgtheater některá svá představení promítal na velkoplošnou obrazovku na ulici, takže je mohli sledovat i náhodní kolemjdoucí. Pro milovníka kultury je víkend ve Vídni krátký. A to jsme nezmínili úžasnou zoologickou zahradu v zámku Schönbrunn, botanickou zahradu vídeňské univerzity stojící nedaleko Belvederu, kterou založila Marie Terezie v roce 1754 a v níž lze obdivovat zhruba 12 000 druhů rostlin ze šesti kontinentů, Muzeum vojenské historie a mnoho dalších lákadel. Příjemné na Vídni je přímé spojení jak vlakem, tak autobusem z Brna i Prahy.

Tagy: