reklama

Viroložka Zelená: Lockdownek nedokáže zastavit epidemii. Nouzový stav je jen politika

Viroložka Hana Zelená ve vysílání CNN Prima NEWS řekla, že i když je diskutované vyhlášení nouzového stavu čistě politické rozhodnutí, sama by pro jeho zavedení nebyla. Případný lockdown prý už ničemu nepomůže. Vláda by na návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla o vyhlášení nouzového stavu jednat, Ústřední krizový štáb ale k takovému kroku zatím důvod nevidí.

reklama

Nouzový stav, který v Česku od začátku pandemie platil už 250 dnů, by mimo jiné znamenal možnost opět povolat mediky do nemocnic. V těch nejvíce zasažených už vypomáhá přes 150 vojáků a další brzy přibydou.

„Nouzový stav je čistě politické rozhodnutí. Z lékařského hlediska si jeho zavedením nejsem stoprocentně jistá. Epidemie je masivně rozšířená a lockdownek, ke kterému má nouzový stav vést, ji nedokáže zastavit,“ prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS Zelená, která je jedním z členů vznikajícího Národního institutu pro zvládnutí pandemie a bude tak po nástupu nové vlády dávat odborná doporučení.

Vláda nesmí stav zneužívat

Expert na zdravotní právo a člen Pirátů Ondřej Dostál v debatě se Zelenou konstatoval, že nouzový stav dává vládě jen zvýšené pravomoci, které „nesmí jako v loňském roce šikanózně zneužívat“. Podle něj se musíme soustředit na ochranu rizikových skupin, aby se tato část populace nedostávala ve vážném stavu do nemocnic. „K tomu není potřeba nouzový stav,“ dodal.

S informací, že vláda hodlá jednat o zavedení nouzového stavu, přišla v pondělí ráno hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Vše následně potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem má být špatná situace zejména ve čtyřech krajích a možnosti povolání mediků do nemocnic.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že orgány zatím k vyhlášení nouzového stavu nevidí důvod. „Pokud jsme v situaci, že čtyři kraje vyžadují využití pracovní povinnosti, je to řešitelné stavem nebezpečí, který vyhlašuje hejtman. Informovali jsme ministerstvo a požádali jsme kraje, aby sdělily svůj postoj,“ řekl Hamáček na tiskové konferenci.

Plaga se vůči vládním kolegům ohradil

Zatímco jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) by případné vyhlášení nouzového stavu kvůli další vlně pandemie koronaviru pokládal za logický krok, ministr školství Robert Plaga (za ANO) je razantně proti.

Podle Grolicha je situace kritická, výhled nepříznivý, nemocnice na jižní Moravě jsou už nyní kapacitně na hraně a musejí si navzájem pomáhat. „Vyvolání nouzového stavu by byl logický krok, symbolický velký vykřičník pro lidi. Musíme se začít chovat zodpovědněji,“ řekl po jednání jihomoravského krizového štábu.

Plaga reagoval na Twitteru a kritickými slovy rozhodně nešetřil. „Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce? To, doufám, hlavní hygienička a ministerstvo zdravotnictví nemyslí vážně! Předpokládám, že nám to na vládě vysvětlí,“ rozčílil se.

V českých nemocnicích leželo v neděli 4 885 pacientů s covidem, v těžkém stavu bylo 715 z nich. Některé nemocnice už kvůli přetížení a nedostatku personálu omezují plánovanou péči. Počty nově nakažených jsou navíc nejvyšší od začátku pandemie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama