Viroložka Zelená: Lockdownek nedokáže zastavit epidemii. Nouzový stav je jen politika

Lockdown obchod

Dostál a Zelená o opatřeních a očkování

Viroložka Hana Zelená ve vysílání CNN Prima NEWS řekla, že i když je diskutované vyhlášení nouzového stavu čistě politické rozhodnutí, sama by pro jeho zavedení nebyla. Případný lockdown prý už ničemu nepomůže. Vláda by na návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla o vyhlášení nouzového stavu jednat, Ústřední krizový štáb ale k takovému kroku zatím důvod nevidí.

Nouzový stav, který v Česku od začátku pandemie platil už 250 dnů, by mimo jiné znamenal možnost opět povolat mediky do nemocnic. V těch nejvíce zasažených už vypomáhá přes 150 vojáků a další brzy přibydou.

„Nouzový stav je čistě politické rozhodnutí. Z lékařského hlediska si jeho zavedením nejsem stoprocentně jistá. Epidemie je masivně rozšířená a lockdownek, ke kterému má nouzový stav vést, ji nedokáže zastavit,“ prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS Zelená, která je jedním z členů vznikajícího Národního institutu pro zvládnutí pandemie a bude tak po nástupu nové vlády dávat odborná doporučení.

Vláda nesmí stav zneužívat

Expert na zdravotní právo a člen Pirátů Ondřej Dostál v debatě se Zelenou konstatoval, že nouzový stav dává vládě jen zvýšené pravomoci, které „nesmí jako v loňském roce šikanózně zneužívat“. Podle něj se musíme soustředit na ochranu rizikových skupin, aby se tato část populace nedostávala ve vážném stavu do nemocnic. „K tomu není potřeba nouzový stav,“ dodal.

S informací, že vláda hodlá jednat o zavedení nouzového stavu, přišla v pondělí ráno hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Vše následně potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem má být špatná situace zejména ve čtyřech krajích a možnosti povolání mediků do nemocnic.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že orgány zatím k vyhlášení nouzového stavu nevidí důvod. „Pokud jsme v situaci, že čtyři kraje vyžadují využití pracovní povinnosti, je to řešitelné stavem nebezpečí, který vyhlašuje hejtman. Informovali jsme ministerstvo a požádali jsme kraje, aby sdělily svůj postoj,“ řekl Hamáček na tiskové konferenci.

Plaga se vůči vládním kolegům ohradil

Zatímco jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) by případné vyhlášení nouzového stavu kvůli další vlně pandemie koronaviru pokládal za logický krok, ministr školství Robert Plaga (za ANO) je razantně proti.

Podle Grolicha je situace kritická, výhled nepříznivý, nemocnice na jižní Moravě jsou už nyní kapacitně na hraně a musejí si navzájem pomáhat. „Vyvolání nouzového stavu by byl logický krok, symbolický velký vykřičník pro lidi. Musíme se začít chovat zodpovědněji,“ řekl po jednání jihomoravského krizového štábu.

Plaga reagoval na Twitteru a kritickými slovy rozhodně nešetřil. „Nouzový stav kvůli tomu, aby museli očkovaní studenti lékařských oborů místo studia dělat v nemocnicích pomocné práce? To, doufám, hlavní hygienička a ministerstvo zdravotnictví nemyslí vážně! Předpokládám, že nám to na vládě vysvětlí,“ rozčílil se.

V českých nemocnicích leželo v neděli 4 885 pacientů s covidem, v těžkém stavu bylo 715 z nich. Některé nemocnice už kvůli přetížení a nedostatku personálu omezují plánovanou péči. Počty nově nakažených jsou navíc nejvyšší od začátku pandemie.

Tagy: