Kdy bude třetí dávka?
Přeočkování proti nemoci COVID-19 může být nutné každý rok, podobně jako u chřipky, řekl v rozhovoru pro nejčtenější německý deník Bild Ugur Sahin, spoluzakladatel společnosti BioNTech, která vyvinula vakcínu proti koronaviru.
Popsal také, že trojitá vakcinace není nijak výjimečná a používá se i proti jiným nemocem. „Třetí posilovací očkování nejenže zajistí úplnou ochranu, ale imunitní reakce po něm může být ještě vyšší. U dospělých se nemoc COVID-19 vyskytuje dvacetkrát méně často, ochrana proti závažnému průběhu se zvyšuje na více než 97 procent,“ argumentoval v rozhovoru pro Bild Sahin.
Nic jsme neobešli, říká žena, která stojí s manželem za vakcínou proti koronaviru
Vakcína proti koronaviru je na světě a rozbíhá se očkování. Özlem Türeciová stojí se svým manželem Ugurem Sahinem za vývojem a dokončením látky, která má podle studie až devadesátiprocentní účinnosti proti nemoci COVID-19. Jak je možné, že vakcínu vyvinuli už za necelý rok, přestože to běžně trvá až 10 let? Proč použili novou technologii mRNA?
Je pravda, že ochrana po očkování proti nemoci COVID-19 mizí rychleji, než jste původně předpokládali?
Údaje z naší studie a z větších souborů dat z Izraele, Velké Británie a USA ukazují dva jasné trendy s určitými rozdíly. Zaprvé, že ochrana proti nemoci COVID-19 jakéhokoli stupně začíná klesat kolem čtvrtého měsíce a výrazně klesá od šestého měsíce. Za druhé, stále má výrazně delší ochranu před závažným průběhem onemocnění. Pokud očkovaní lidé COVID-19 dostanou, v naprosté většině mívají mírný průběh. Podle nedávno zveřejněných údajů naší studie zůstává ochrana po očkování proti nemoci velmi vysoká až do devátého měsíce, takže závažná onemocnění a hospitalizace jsou u očkovaných osob vzácné. Ano, těžší průběh covidu se u očkovaných osob může vyskytnout, ale většinou u starších osob a u pacientů s rizikovými faktory již existujících onemocnění, jako jsou obezita, oslabený imunitní systém nebo imunitní systém potlačený léky.
Lidé však novým vakcínám nevěří bez výhrad…
O výrocích typu, že „45 procent hospitalizovaných osob starších 60 let bylo očkovaných“, se hodně diskutuje, ale přispívají k nejistotě lidí. Ale v této věkové skupině je většina plně očkovaných. Podle aktuálních údajů Institutu Roberta Kocha dosahuje v Německu ochrana před nutnou nemocniční léčbou u osob dvakrát očkovaných ve věkové skupině 60 let a starších 85 procent. Ochrana před pobytem na jednotkách intenzivní péče dosahuje až 90 procent."
Ugur Sahin a jeho manželka Özlem Türeciová, spoluzakladatelé společnosti BioNTech, převzali v březnu 2021 německé státní vyznamenání za zásluhy díky objevu vakcíny proti nemoci COVID-19. Zdroj: AP
Ugur Sahin a jeho manželka Özlem Türeciová, spoluzakladatelé společnosti BioNTech, převzali v březnu 2021 německé státní vyznamenání za zásluhy díky objevu vakcíny proti nemoci COVID-19. Zdroj: AP
Co přinese třetí dávka očkování?
Víme to z různých studií, mimo jiné z Izraele a z naší vlastní klinické studie, že třetí posilovací očkování nejenže zajistí úplnou ochranu, ale imunitní reakce po něm může být ještě vyšší. U dospělých se nemoc COVID-19 vyskytuje dvacetkrát méně často, ochrana proti závažnému průběhu se zvyšuje na více než 97 procent. Přeočkování velmi dobře chrání očkovanou osobu před onemocněním, ale také pomáhá přerušit další řetězce infekce a snižuje pravděpodobnost vzniku nových problematických variant viru. To by nám mohlo pomoci v nadcházející náročné zimě.
PŘEHLEDNĚ: Které vakcíny jsou nejúčinnější? Pfizer si vede dobře i proti mutacím
Nejúčinnějšími vakcínami proti covidu jsou očkovací látky od Moderny a firem Pfizer/BioNTech. Preparát druhého jmenovaného výrobce dobře funguje i proti různým mutacím koronaviru, tvrdí nová americká studie. Nejhůře obecně dopadly čínské vakcíny, AstraZeneca zase propadla v testech účinnosti proti jihoafrické variantě, píše Bloomberg.
Komu je určena třetí dávka očkování? Především starším osobám?
Nejvíce ohroženi jsou starší občané a tzv. rizikové skupiny, u nichž dochází k rychlejšímu poklesu protilátek a také byli očkováni mezi prvními. Pokud by se objevily problémy, měla by mít tato věková skupina přednost. Bylo by však žádoucí, aby lékaři ve svých ordinacích nebo očkovací centra postupovali co nejpragmatičtěji a neposílali lidi domů neočkované, i když by je mohli v klidu naočkovat.
Takže se mění strategie a kompletní očkování proti COVID-19 znamená tři dávky místo původních dvou?
Trojitá vakcinace je zavedený koncept očkování známý i proti jiným nemocím. Všechna schválení naší vakcíny však byla vydána na dvojí očkování. Konečný očkovací proces bude nakonec vycházet z budoucích údajů a bude také záviset na tom, jaké nové varianty viru se objeví. Svou roli hraje také interval mezi prvními dvěma očkováními. Zde potřebujeme více údajů, abychom se mohli spolehlivě vyjádřit k očkovacímu schématu.
Budeme potřebovat každý rok nové přeočkování proti nemoci COVID-19?
Důležité je, že třetí očkování opět zvyšuje ochranu. Očekáváme proto, že bude trvat déle než ochrana po dvojím očkování a následné přeočkování může být nutné každý rok, podobně jako u chřipky. Zatím však nemáme žádné údaje o tom, zda a kdy by čtvrté očkování mohlo být užitečné. To závisí také na tom, zda se objeví další varianty viru. Pracujeme na tom, abychom byli schopni rychle reagovat na nové varianty, které by unikly imunitní ochraně, a abychom mohli nadále zvyšovat objemy výroby. V současné době nás nové varianty viru neznepokojují a imunitu umíme posílit třetí dávkou naší vakcíny, abychom se vrátili k 95procentní ochraně proti onemocnění COVID-19.