Virtuální únosy: Rodiny čínských studentů v Austrálii zaplatily miliony za výkupné

Únosce

Australská policie varuje mezinárodní studenty před virtuálními únosy.

Čínské rodiny, jejichž děti studují v Austrálii, se často stávají terčem vydírání ze strany zločineckých gangů. Ty studenty přinutí pod různými pohrůžkami, aby fingovali svůj vlastní únos. Snadno pak inkasují výkupné, upozorňují australské úřady.

Letos se stalo terčem virtuálních únosů osm čínských studentů v australském státě New South Wales, informovala policie. Jejich příbuzní zločineckým gangům zaplatili celkem 3,2 milionu australských dolarů (v přepočtu přes 51 milionů korun).

Jeden případ se týkal například 22leté Číňanky studující v Sydney, kterou podvodníci donutili, aby své rodině odeslala video, na němž je svázaná na neznámém místě. Když její otec záznam uviděl, poslal zločincům v přepočtu 22 milionů korun. Další čínská rodina zaplatila přes 220 tisíc korun, když obdržela video své příbuzné, která byla svázaná a s páskou přes oči. Policie z New South Walesu pak dívku našla v pořádku na hotelovém pokoji.

Studenti jsou podle policie traumatizováni, protože věřili, že byli oni i jejich rodiny ve skutečném nebezpečí. Podvodníci si prý záměrně vybírají osoby z australsko-čínské komunity, které jsou zranitelné hned z několika důvodů – především je to velká vzdálenost, která je dělí od rodiny, a obavy z čínských úřadů.

Jak probíhá virtuální únos?

Podvodníci nejprve obvolávají neznámá čísla a do telefonu mluví čínsky. Tak si vytipují potenciální oběti – Australané obvykle zavěsí, zatímco čínští studenti odpoví. Podvodníci se vydávají za úředníky, zaměstnance ambasády nebo policisty. Oběť přesvědčují, že v Číně spáchala trestný čin a hrozí jí soudní proces, a pokud nebude spolupracovat, ohrozí svou rodinu.

Únosci přitom maskují své číslo pod falešnou lokací, když se je student pokusí vyhledat, skutečně najde kontakt na čínskou policii či ambasádu, vysvětlil pro CNN doktor Lennon Chang, který vyučuje kriminologii na univerzitě Monash v australském Melbourne.

Podle policie z New South Walesu se pak opakují dva nejčastější scénáře: buď pachatel přesvědčí přímo studenta, aby mu poslal sumu peněz na offshorový účet, nebo přistoupí k virtuálnímu únosu a vydírá rodinu žijící v zahraničí.

Zločinci pak přinutí oběť, aby přerušila kontakt s rodinou a přáteli a pronajala si hotelový pokoj. Tam zinscenuje a natočí či nafotí svůj vlastní únos. Videa jsou následně rozeslána rodinám. Když se rodičům nepodaří zkontaktovat své děti, obvykle požadované částky pošlou. Policie pak údajné oběti většinou najde v bezpečí na hotelových pokojích či doma.

Čínští studenti jsou snadnými terči

„Zahraniční studenti jsou zranitelnou skupinou, neboť v hostitelské zemi nemají žádnou skutečnou oporu,“ vysvětlil Chang. Podle něj jim chybí zkušenost s tamní společností, proto snadno uvěří samozvaným zaměstnancům ambasády. „Pokud by se jednalo o Číňana narozeného v Austrálii, kterému by mu řekl, že se dopustil zločinu, nevěřil by mu. Ale Číňané studující v zahraničí mají strach o svou rodinu,“ dodal.

„Čínští studenti mají sklon důvěřovat autoritám a následovat jejich pokyny. Často jsou přesvědčení, že jejich vláda má vždy pravdu,“ popisuje Chang. „Takže když jim zločinné gangy zavolají, zvláště pokud si číslo pak vyhledají on-line, je velká pravděpodobnost, že budou následovat pokyny údajných lidí z ambasády,“ myslí si akademik.

Podle policie se oběti navíc často ze studu zdráhají trestný čin nahlásit. Policejní sbor v New South Walesu se proto chystá spolupracovat s ambasádou i vládou, aby této trestné činnosti zabránily. Australské úřady také vyzývají čínské studenty, aby na podobné telefonáty neodpovídali a nahlásili je univerzitě, ambasádě nebo policii.

Fingované únosy jsou na vzestupu

Podle vrchního detektiva z New South Walesu Darrena Bennetta jsou virtuální únosy v posledním desetiletí čím dál oblíbenější technikou mezinárodního organizovaného zločinu. V Austrálii se nejčastěji zaměřují právě na studenty z Číny, kterých je tam letos na 165 tisíc. Vybírají si ale i jiné oběti, jejichž rodným jazykem není angličtina.

Virtuální únosy jsou časté také ve Spojených státech a v Kanadě, kde se v této souvislosti loni pohřešovali tři studenti. Bennette vysvětlil, že tyto zločiny se většinou nedaří vyšetřit kvůli používání šifrovaných aplikací na posílání zinscenovaných videí, offshorových bankovních účtů a falešným hostitelským číslům. Důležitá je proto podle detektiva hlavně prevence.

Tagy: