Olomoučtí kriminalisté rozkryli síť podvodných e-shopů. Tyto portály nabízely nejrozmanitější zboží, které se ale k zákazníkům nikdy nedostalo.
Olomoučtí kriminalisté rozkryli síť podvodných portálů, které nabízely nejrozmanitější zboží, které však zákazníci nikdy nedostali. Tři muži, jeden Čech a dva Poláci, provozovali minimálně třináct e-shopů a okradli přes 400 lidí o téměř tři miliony korun.
„Jedná se o tři pachatele ve věku od 27 do 30 let. Jeden je občan České republiky, který byl zadržen na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu na území Polska. Následně byly provedeny domovní prohlídky,“ vysvětlil šéf kybernetických kriminalistů v Olomouci Radek Otáhal, který zároveň upozornil, že za rozprášením nebezpečné organizované skupiny stojí dobrá spolupráce českých a polských policistů.
Na území Polska podle něj byly zajištěny datové nosiče a další spotřební zboží pocházející z trestné činnosti obviněných. „Stíhání je vedeno vazebně, jelikož soud shledal všechny důvody vazby uvedené v trestním řádu. Aktuálně je vyšetřování na počátku,“ uvedl Otáhal. Policisté předpokládají, že obvinění se znali z předchozího výkonu trestu odnětí svobody a své „know how“ si vzájemně předávali.
„Trestná činnost probíhala od listopadu roku 2018 do června 2020, kdy byli zadrženi jak v Polsku, tak v České republice a bylo proti nim zahájeno stíhání pro trestný čin podvodu s možným trestem dva až osm let,“ popsal šéf kybernetických kriminalistů v Olomouci.
Obézní pasažéři přetěžují benátské gondoly. Nově jich v lodi smí být jen pět
Plavba gondolou po některém z benátských kanálů bude pro turisty o něco dražší, protože jedna loď smí nově přepravovat maximálně pět pasažérů namísto dřívějších šesti. Asociace gondoliérů nová pravidla zdůvodnila obavami o bezpečnost, protože podle ní turisté často trpí nadváhou a přetíženým gondolám pak hrozí potopení. Napsala o tom agentura AFP.
Dobře vymyšlený podvod
Podvod fungoval celkem jednoduše. Pachatel založil falešný e-shop, ve kterém nabízel různé zboží. Když si nakupující nějaké vybral, dostal nabídku platby pouze z účtu na účet. Cílový účet ovšem patřil reálně fungujícímu e-shopu v České republice. U něj si pak pachatel vybral zboží ve stejné hodnotě a vyvezl je do zahraničí.
Podle policejního inspektora Pavla Švajnera podvodné e-shopy nabízely rozmanité zboží, ovšem s omezenou nabídkou. „Když nabízeli například pračky a myčky, měli jeden – dva druhy, což se u e-shopu zaměřeného na elektroniku běžně nestává. Je-li e-shop zaměřen na nářadí, také nemá od jednoho zboží pouze dvě – tři značky,“ upřesnil.
Lidé pracující pro podvodné e-shopy přitom neměli vůbec tušení, čeho jsou součástí. „Nabídku na práci našli na internetu, kde pachatel sháněl operátory a skladníky, u kterých se soustředilo zboží z normálně fungujících e-shopů,“ uvedl Pavel Švajner s tím, že šlo o dobře vymyšlený způsob, jak dojít k nelegálnímu zisku.
Podle olomouckých policistů se počet obviněných pravděpodobně ještě zvýší, stejně tak nejsou konečná čísla o počtu poškozených a o celkové výši škody.