reklama

Olomoučtí kriminalisté rozkryli síť podvodných e-shopů. Zadrželi tři muže

Olomoučtí kriminalisté rozkryli síť podvodných portálů, které nabízely nejrozmanitější zboží, které však zákazníci nikdy nedostali. Tři muži, jeden Čech a dva Poláci, provozovali minimálně třináct e-shopů a okradli přes 400 lidí o téměř tři miliony korun.

reklama

„Jedná se o tři pachatele ve věku od 27 do 30 let. Jeden je občan České republiky, který byl zadržen na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu na území Polska. Následně byly provedeny domovní prohlídky,“ vysvětlil šéf kybernetických kriminalistů v Olomouci Radek Otáhal, který zároveň upozornil, že za rozprášením nebezpečné organizované skupiny stojí dobrá spolupráce českých a polských policistů.

Na území Polska podle něj byly zajištěny datové nosiče a další spotřební zboží pocházející z trestné činnosti obviněných. „Stíhání je vedeno vazebně, jelikož soud shledal všechny důvody vazby uvedené v trestním řádu. Aktuálně je vyšetřování na počátku,“ uvedl Otáhal. Policisté předpokládají, že obvinění se znali z předchozího výkonu trestu odnětí svobody a své „know how“ si vzájemně předávali.

„Trestná činnost probíhala od listopadu roku 2018 do června 2020, kdy byli zadrženi jak v Polsku, tak v České republice a bylo proti nim zahájeno stíhání pro trestný čin podvodu s možným trestem dva až osm let,“ popsal šéf kybernetických kriminalistů v Olomouci.

K tématu

Dobře vymyšlený podvod

Podvod fungoval celkem jednoduše. Pachatel založil falešný e-shop, ve kterém nabízel různé zboží. Když si nakupující nějaké vybral, dostal nabídku platby pouze z účtu na účet. Cílový účet ovšem patřil reálně fungujícímu e-shopu v České republice. U něj si pak pachatel vybral zboží ve stejné hodnotě a vyvezl je do zahraničí.

Podle policejního inspektora Pavla Švajnera podvodné e-shopy nabízely rozmanité zboží, ovšem s omezenou nabídkou. „Když nabízeli například pračky a myčky, měli jeden – dva druhy, což se u e-shopu zaměřeného na elektroniku běžně nestává. Je-li e-shop zaměřen na nářadí, také nemá od jednoho zboží pouze dvě – tři značky,“ upřesnil.

Lidé pracující pro podvodné e-shopy přitom neměli vůbec tušení, čeho jsou součástí. „Nabídku na práci našli na internetu, kde pachatel sháněl operátory a skladníky, u kterých se soustředilo zboží z normálně fungujících e-shopů,“ uvedl Pavel Švajner s tím, že šlo o dobře vymyšlený způsob, jak dojít k nelegálnímu zisku.

Podle olomouckých policistů se počet obviněných pravděpodobně ještě zvýší, stejně tak nejsou konečná čísla o počtu poškozených a o celkové výši škody.

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama