reklama

Virus HIV si nevybírá věkovou skupinu, je velmi demokratický, varuje expert

V mnoha lidech zůstávají určité falešné představy o tom, co vlastně infekce HIV znamená. Pro pacienty bývá stigma tím největším problémem, který jim diagnóza přináší, tvrdí předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák. Rychlost při diagnostice a včasné léčba jsou podle něj naprosto klíčové.

reklama

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Navzdory všeobecné známosti a osvětě ohledně viru HIV a nemoci AIDS roste v Evropě počet lidí, kteří o sobě nevědí, že jsou HIV pozitivní. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o každého pátého nakaženého. Čtyřicet procent nemocných se diagnozu dozví až v pozdním stadiu infekce. V důsledku pandemie koronaviru se letos testování na HIV omezilo, což může situaci ještě zhoršit.

„V letošním roce bylo i trošku obtížnější se k testům dostat. Některá zdravotnická zařízení byla zavřená, nebo se lidé báli chodit ven. Ale obecně asi platí to, že si lidé nepřipouštějí riziko. Že jeden nechráněný pohlavní styk nebereme jako něco, co by nás mohlo ohrozit. Ale ono se to potom bohužel může ukázat až po mnoha letech,“ varoval v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS Robert Hejzák.

Rezervy v testování a využívání profylaxe

„U nás se v posledních pěti, šesti letech každoročně objeví nějakých 220 až 280 nových případů. V porovnání s Evropou nebo se světem je to relativně malé číslo v přepočtu na deset milionů obyvatel České republiky,“ nastínil bilanci země versus Evropy či světa.

„Ale když to přepočítáte na regiony, například v Praze, tak už je to výrazně vyšší číslo. A v určitých populačních skupinách, například mezi gayi, jde o ještě vyšší procento,“ upozornil s tím, že v posledních pěti letech čísla v Česku stagnovala. Trend je u nás odlišný od Evropy a zbytku světa, jelikož počty nově diagnostikovaných v tuzemsku neklesají, což je podle něj k zamyšlení.

Čím si předseda České společnosti AIDS pomoc vysvětluje, že se počty nakažených nedaří oproti jiným zemím snižovat? „Jednat tím, že nám možná chybí ještě účinnější akční záběr na testování. A možná je to spojené i s tím, že v Česku se ještě nedostatečně využívá profylaxe. Dneska existuje profilační lék, který se dá užívat preventivně a doporučuje se u skupin lidí, které jsou v největším riziku nákazy.“

Rychlost je u HIV naprosto klíčová

Velký apel věnoval Hejzák právě prevenci a testování. „Rychlost je naprosto klíčová. Člověk, který s včasnou diagnozou může být okamžitě léčen a dostat tak infekci pod kontrolu. Je to důležité i z hlediska prevence. Protože léčený člověk není nakažlivý pro své okolí a nemůže virus dál šířit,“ popsal Hejzák.

O profylaxi mluvil v souvislosti s preventivními opatřeními, kromě bezpečného chráněného sexu, případně sexuální abstinence. „Profylaxe existuje před – je to léková profylaxe, která se používá před sexuálním stykem. Ale existuje už jako u antikoncepce pilulka po, pokud měl někdo problém, praskla mu ochrana, může použít i profylaxi po skončení sexuálního styku.“

Pokud je nakažený včas léčený, má plnohodnotný život

„Infekce HIV je stále nevyléčitelná. Bohužel pořád nemáme lék, který by zcela odstranil virus z těla. Ale léčba pokročila dost zásadním způsobem. Nově diagnostikovaný člověk, pokud se začne včas s léčbou, tak prožije úplně stejně dlouhý život jako zbytek populace,“ popsal s důrazem na to, jak důležité je z tohoto ohledu testování.

„Obávám se, že povědomí se moc nezměnilo. Že za těch třicet let od pádu komunistického režimu zůstávají stále v řadě lidí určité falešné představy o tom, co vlastně infekce HIV znamená. A pro řadu pacientů je v dnešní době stigma asi ten největší problém, který jim diagnóza přináší,“ poznamenal Hejzák.

Podle předsedy České společnosti AIDS pomoc se riziko HIV týká všech věkových skupin bez rozdílu. Nezáleží na věku, ale na sexuálním životě a opatrnosti. „V loňském roce byl, tuším, průměr nově diagnostikovaných pacientů kolem 36 let. To znamená, skupina 30 až 40 měla nejvyšší počty nákaz. Virus si však věkovou skupinu nevybírá. Je velmi demokratický. Nejmladšímu pacientovi bylo méně než patnáct a nejstaršímu osmdesát,“ uzavřel předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik
Politika

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

Bez roušek a opatření? Covid je na čase brát jako normální nemoc, myslí si Dušek

Je na čase brát koronavirus jako normální nemoc, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj ale Češi neumí převzít zodpovědnost, protože spoustu z nich stále není očkováno. Dušek navíc varuje, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty v nemocnicích.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama