reklama

Virus HIV si nevybírá věkovou skupinu, je velmi demokratický, varuje expert

V mnoha lidech zůstávají určité falešné představy o tom, co vlastně infekce HIV znamená. Pro pacienty bývá stigma tím největším problémem, který jim diagnóza přináší, tvrdí předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák. Rychlost při diagnostice a včasné léčba jsou podle něj naprosto klíčové.

reklama

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Navzdory všeobecné známosti a osvětě ohledně viru HIV a nemoci AIDS roste v Evropě počet lidí, kteří o sobě nevědí, že jsou HIV pozitivní. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o každého pátého nakaženého. Čtyřicet procent nemocných se diagnozu dozví až v pozdním stadiu infekce. V důsledku pandemie koronaviru se letos testování na HIV omezilo, což může situaci ještě zhoršit.

„V letošním roce bylo i trošku obtížnější se k testům dostat. Některá zdravotnická zařízení byla zavřená, nebo se lidé báli chodit ven. Ale obecně asi platí to, že si lidé nepřipouštějí riziko. Že jeden nechráněný pohlavní styk nebereme jako něco, co by nás mohlo ohrozit. Ale ono se to potom bohužel může ukázat až po mnoha letech,“ varoval v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS Robert Hejzák.

Rezervy v testování a využívání profylaxe

„U nás se v posledních pěti, šesti letech každoročně objeví nějakých 220 až 280 nových případů. V porovnání s Evropou nebo se světem je to relativně malé číslo v přepočtu na deset milionů obyvatel České republiky,“ nastínil bilanci země versus Evropy či světa.

„Ale když to přepočítáte na regiony, například v Praze, tak už je to výrazně vyšší číslo. A v určitých populačních skupinách, například mezi gayi, jde o ještě vyšší procento,“ upozornil s tím, že v posledních pěti letech čísla v Česku stagnovala. Trend je u nás odlišný od Evropy a zbytku světa, jelikož počty nově diagnostikovaných v tuzemsku neklesají, což je podle něj k zamyšlení.

Čím si předseda České společnosti AIDS pomoc vysvětluje, že se počty nakažených nedaří oproti jiným zemím snižovat? „Jednat tím, že nám možná chybí ještě účinnější akční záběr na testování. A možná je to spojené i s tím, že v Česku se ještě nedostatečně využívá profylaxe. Dneska existuje profilační lék, který se dá užívat preventivně a doporučuje se u skupin lidí, které jsou v největším riziku nákazy.“

Rychlost je u HIV naprosto klíčová

Velký apel věnoval Hejzák právě prevenci a testování. „Rychlost je naprosto klíčová. Člověk, který s včasnou diagnozou může být okamžitě léčen a dostat tak infekci pod kontrolu. Je to důležité i z hlediska prevence. Protože léčený člověk není nakažlivý pro své okolí a nemůže virus dál šířit,“ popsal Hejzák.

O profylaxi mluvil v souvislosti s preventivními opatřeními, kromě bezpečného chráněného sexu, případně sexuální abstinence. „Profylaxe existuje před – je to léková profylaxe, která se používá před sexuálním stykem. Ale existuje už jako u antikoncepce pilulka po, pokud měl někdo problém, praskla mu ochrana, může použít i profylaxi po skončení sexuálního styku.“

Pokud je nakažený včas léčený, má plnohodnotný život

„Infekce HIV je stále nevyléčitelná. Bohužel pořád nemáme lék, který by zcela odstranil virus z těla. Ale léčba pokročila dost zásadním způsobem. Nově diagnostikovaný člověk, pokud se začne včas s léčbou, tak prožije úplně stejně dlouhý život jako zbytek populace,“ popsal s důrazem na to, jak důležité je z tohoto ohledu testování.

„Obávám se, že povědomí se moc nezměnilo. Že za těch třicet let od pádu komunistického režimu zůstávají stále v řadě lidí určité falešné představy o tom, co vlastně infekce HIV znamená. A pro řadu pacientů je v dnešní době stigma asi ten největší problém, který jim diagnóza přináší,“ poznamenal Hejzák.

Podle předsedy České společnosti AIDS pomoc se riziko HIV týká všech věkových skupin bez rozdílu. Nezáleží na věku, ale na sexuálním životě a opatrnosti. „V loňském roce byl, tuším, průměr nově diagnostikovaných pacientů kolem 36 let. To znamená, skupina 30 až 40 měla nejvyšší počty nákaz. Virus si však věkovou skupinu nevybírá. Je velmi demokratický. Nejmladšímu pacientovi bylo méně než patnáct a nejstaršímu osmdesát,“ uzavřel předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák.

Tagy:
V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů
Požáry

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

 • Aktualizováno
 • V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

  Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

  Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

  V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

  Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

  Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

  Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

  Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

  S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

  Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

  Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

  Aktualizováno

  V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

  Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

  Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

  Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

  Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

  reklama