Zásah na pražské univerzitě: Desítky policistů hledají bývalého zaměstnance, má zbrojní průkaz
AIDS
Výpis příspěvků ke štítku „AIDS“
Poslední vůle Freddieho Mercuryho. Jeho blízký prozradil, kde skončilo jmění hvězdy Queen
Od smrti legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho uplynulo v listopadu 33 let. Posledních dvanáct let byl součástí jeho života osobní asistent Peter Freestone. Ten pro CNN Prima NEWS zavzpomínal na poslední chvíle hvězdy skupiny Queen a mimo jiné prozradil, komu zpěvák odkázal své obrovské jmění.
Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných
Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.
Svůj příběh proměnil v pomoc druhým. Diagnóza HIV byla jako rána kladivem, říká Petr
Ve srovnání s ostatními evropskými státy je na tom Česká republika co do počtu nakažených virem HIV a nemocných AIDS relativně dobře. Hostem pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou byla lékařka Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu, která je manažerkou Národního programu HIV/AIDS v České republice. Pořad nabídl i příběh Petra, který se nakazil a je HIV pozitivní. Díky kvalitní léčbě, žije dnes plnohodnotný život a snaží se šířit osvětu. Ve snaze podpořit povědomí o infekci HIV a možnostech testování probíhá v listopadu Evropský týden testování na HIV a žloutenky, který je příležitostí k anonymnímu a bezplatnému testování na HIV.
Naděje pro pacienty s HIV. Vědcům v Nizozemsku se podařilo odstranit virus z nakažených buněk
Přelomový objev v boji proti HIV hlásí vědci z Amsterdamské univerzity, kterým se za pomoci techniky genových úprav CRISPR podařilo odstranit virus z infikovaných buněk. Výzkum je sice podle odborníků teprve v počáteční fázi, ale výzkumníci již nyní hovoří o několika úspěšných testech. Začátkem týdne o tom informovala BBC.
Dejte si pozor, protože mají HIV. Evropský soud se zastal prostitutek v pikantním procesu
Evropský soud pro lidská práva vynesl po letech verdikt v případu z Řecka, kde úřady v roce 2012 zveřejnily jména prostitutek nakažených virem HIV. Podle tehdejšího ministerstva zdravotnictví tím chtěla vláda varovat muže, kteří s nimi mohli mít pohlavní styk. Soud ale rozhodl, že šlo o porušení práva na ochranu soukromí.
Krutá diagnóza po svatbě: Těhotné Victorii řekli, že má HIV. Bylo to jako rozsudek smrti, líčí
Dnes se Victorie Roscowová raduje ze zdravého 19měsíčního syna a láskyplného manželství. Krátce po svatbě si však v devátém týdnu těhotenství od lékařů vyslechla zdrcující diagnózu: výsledky krevních testů odhalily, že je HIV pozitivní. V otevřeném rozhovoru pro web Daily Mail 29letá Britka vzpomíná, že ji tato zpráva zasáhla jako rozsudek smrti. Byla si jistá, že její i synův život je u konce. To se však nakonec nevyplnilo. O své počáteční obavy se začala dělit se sledujícími na sociálních sítích. Později se rozhodla, že se bude snažit bořit stigmata ve společnosti.
Zázrak medicíny: Pacientovi ze Švýcarska vyléčili HIV, podstoupil život ohrožující medikaci
Švýcarský pacient s HIV se zcela zbavil přítomnosti nebezpečné molekuly viru v těle. Stal se teprve šestým pacientem, kterého lékaři prohlásili za oficiálně vyléčeného. Naději v uzdravení dalších nakažených však zastiňují pochybnosti odborníků. Experimentální léčba, již muž podstoupil, je totiž obecně pro organismus příliš agresivní – až ohrožující na životě, a proto se její rozšíření ve zdravotnictví prozatím nedoporučuje. O vzácném případu informuje web Daily Mail.
Kladivem mezi oči. Petr s HIV myslel, že hned umře. Díky lékům žije a nikoho nenakazí
Když se dozvěděl, že je nakažený virem HIV, myslel si, že druhý den umře. Od té doby už uplynulo 17 let a právník Petr Kalla díky moderním lékům vede plnohodnotný život a je předsedou České společnosti AIDS pomoc (ČSAP). Se svojí organizací mimo jiné poukazuje na to, že jsou nemocní stigmatizováni a že veřejnost stále směšuje pojmy HIV a AIDS. Světový den AIDS připadá na 1. prosince.
Do Česka dorazilo 211 HIV pozitivních Ukrajinců. Laboratoře obavy z nákazy krotí
Do Česka přišlo z Ukrajiny od začátku války 211 HIV pozitivních osob, 155 žen a 56 mužů, jejich průměrný věk je 41 let. Z nich 203 už mělo nákazu diagnostikovanou a léčilo se v zemi původu, v čemž chtěli i v Česku pokračovat, proto vyhledali odborná centra. Ve zprávě o výskytu HIV a AIDS v dubnu letošního roku to uvedla Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Alarmující data WHO: Kvůli covidu zemřelo dvakrát víc lidí, než uvádí statistiky
Kvůli pandemii covidu zemřelo v letech 2020 a 2021 skoro 15 milionů lidí, uvedla v novém odhadu Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde o skoro dvakrát vyšší číslo, než uvádějí oficiální statistiky, protože WHO do celkové bilance započítala nejen oběti koronaviru, ale i úmrtí v důsledku přetíženého zdravotnictví.
Zemřel významný francouzský vědec, držitel Nobelovy ceny. Podílel se na objevu viru HIV
V 89 letech zemřel francouzský vědec Luc Montagnier, oceněný Nobelovou cenou za lékařství jako spoluobjevitel viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Oznámila to ve čtvrtek francouzská média. Montagnier získal prestižní ocenění za přínos vědě v roce 2008 spolu se svou kolegyní Françoise Barréovou-Sinoussiovou a německým virologem Haraldem zur Hausenem.
Vědci odhalili nakažlivější variantu HIV. Může napáchat větší škody, obávají se
Vědci v Nizozemsku při dlouhodobé studii objevili dosud neznámou a nakažlivější variantu viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Varianta nazvaná VB s sebou podle nich nese 3,5krát až 5,5krát vyšší virovou nálož, je snadněji přenosná a může napáchat větší škody v imunitním systému nakaženého. Odborníci z Oxfordské univerzity své závěry zveřejnili v článku pro časopis Science.