reklama

Víte, kdy při nehodě v zahraničí volat policii? Někde to je nutné i u drobností

Automobilová nehoda (nejen) na dovolené je komplikací navíc. Jak vše vyřešit s co nejmenšími potížemi, ale natolik správně, aby pojišťovna neměla problém s plněním? Někde je potřeba volat policii i k takzvaně malým ťukancům, jinde naopak musíte za takové zbytečné přivolání policie zaplatit. Nabízíme přehled, jak je to v Evropě.

reklama

Ve většině evropských zemí včetně Česka platí, že k nehodě je nutné přivolat policii, pokud došlo ke zranění nebo usmrcení osob; pokud byl poškozen majetek třetích osob (např. osvětlení, ploty, dopravní značky); pokud máte podezření na alkohol nebo návykové látky u protistrany; pokud se druhá strana odmítne identifikovat nebo opustí místo nehody bez identifikace; pokud došlo k vysoké škodě na vozidle, která odhadem převyšuje 100 tisíc korun (cca 4 000 eur), nebo pokud došlo k úniku nebezpečných látek na vozovku. Ne všechny tyto podmínky jsou však v evropských zemích stejné.

Ideální a nejjednodušší prevencí, aby nedošlo k procesnímu pochybení, je zavolat na místní policii, vysvětlit okolnosti nehody a sami poznáte, zda řešení nehody ponechají na vás a jejím dalším případném účastníkovi, nebo bude nutná úřední asistence. Existence úředního protokolu o nehodě například ve většině balkánských zemí je nezbytná pro přejezd přes hranice.

Používejte Evropský záznam o nehodě a fotografujte

Pokud jde o banální nehodu, stačí vyplnit Evropský záznam o nehodě, který byste měli mít vždy u sebe spolu se zelenou kartou. V každém případě je však nutné s druhým účastníkem nehody sepsat tiskopis „Zpráva o nehodě“, který je platná pouze v případě, že je podepsán účastníky nehody. Pokud jsou na místě nehody svědci, doporučujeme je do protokolu rovněž uvést. V případě, že se s druhým účastníkem nedokážete dohodnout na zavinění nehody, přivolejte policii bez odkladu.

Rovněž doporučujeme přivolat policii v případě, že vám druhý účastník není schopen ukázat platnou zelenou kartu nebo jiné potvrzení o sjednání pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Zprávu o nehodě spolu se zprávou od policie budou potřebovat pojišťovny účastníků nehody k posouzení oprávněnosti nároků na pojistné plnění.

V době chytrých telefonů s kvalitními fotoaparáty určitě pořiďte řádnou fotodokumentaci, čím více detailních fotek, tím lépe. Foťte pokud možno tak, aby na celkových snímcích byly vidět i registrační značky jednotlivých vozidel.

V Chorvatsku hlaste cokoliv

V některých zemích jsou předpisy přísnější. V Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, na Ukrajině, v Maďarsku a Bulharsku musíte policii přivolat vždy, i když jde pouze o „ťuknutí“. V mnoha zemích jsou také opuštění místa nehody před příjezdem policie nebo okamžité neposkytnutí první pomoci zraněným posuzované jako trestný čin. Naopak v jiných zemích může motorista za příjezd policie a vyšetřování i zaplatit – a to tehdy, pokud trvá na příjezdu policie i v případě, že nejde o naléhavou situaci. Například v sousedním Rakousku ho takový nadbytečný policejní výjezd vyjde na 36 eur, v přepočtu 960 korun.

V případě nehody je dobré okamžitě kontaktovat asistenční službu vaší pojišťovny, která vám poskytne všechny potřebné informace a pomůže i s tlumočením. Nikdy také nepodepisujte žádné dokumenty, kterým nerozumíte.

Tento formulář mějte vždy s sebou ve voze

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama