reklama

Pozor na aquaplaning. Pojišťovny mohou u některých nehod odmítnout zaplatit škodu

Aquaplaning je nebezpečná jízdní situace, během níž pneumatika ztrácí vlivem velkého množství vody kontakt s vozovkou a vůz se stává neovladatelným. Ne vždy vám ale s následky takové nehody pomůže pojišťovna.

reklama

Letní období je kromě občasných teplot vysoko nad třicítkou typické také prudkými dešťovými srážkami, které dovedou zatopit nejen sklepy, ale také silnice včetně těch nejfrekventovanějších. Jev zvaný aquaplaning nastává v momentě, kdy drážky dezénu pneumatiky, které jsou určeny k odvádění vody do stran, již nezvládnou tuto vodu odklánět. Voda se pak dostane pod pneumatiku, která kvůli tomu ztratí přilnavost. Za vznik aquaplaningu nemůže pouze množství vody, velkou roli hraje také rychlost vozidla, hloubka dezénu pneumatiky a samozřejmě i kvalita pneumatiky, respektive její odolnost proti tomuto jevu.

Pojišťovny nemusí zaplatit „utopené“ vozidlo

Aquaplaningu se dá nejsnáze vyhnout vybočením mimo vyjeté koleje, ve kterých zjevně stojí voda. Pokud už auto začne plavat, je potřeba ubrat plyn, případně sešlápnout spojku. Prudké brzdění či zatočení je naopak krajně nevhodné a obvykle skončí havárií mimo vozovku. Pro takový případ je dobré vědět, že pojišťovna může krátit nebo i zcela odmítnout pojistné plnění, pokud se dodatečně zjistí, že vozidlo bylo ve špatném technickém stavu, například že mělo nepřiměřeně sjeté pneumatiky.

Ani v malé rychlosti se nepouštějte do větších zaplavených ploch, například v podjezdech či tunelech. Mnozí řidiči neodhadnou situaci, a přestože zjistí, že voda sahá do výšky dveří, snaží se pokračovat v jízdě. Hrozí pak především nasátí vody do motoru a s ním spojené fatální škody. Také v případě takovéhoto „utopení“ vozidla může pojišťovna krátit plnění, protože řidič zmíněné riziko podstoupil zcela vědomě. Pokud se tedy tímto způsobem dostanete do úzkých, je nutné okamžitě zastavit a vypnout motor, než dojde k nejhoršímu.

Krupobití se nedá ujet

Jízda v silné bouři je z mnoha důvodů velmi nepříjemná, ale nesnažte se ji zvládnout tím, že zrychlíte v naději, že z ní ujedete. Prudký déšť zhoršuje nejen stav vozovky, ale minimalizuje i viditelnost. Snadno dochází ke kolizím s vozidly jedoucími stejným směrem i v protisměru. Proto je v první řadě potřeba přizpůsobit rychlost stavu vozovky a přepnout světla z denního svícení na potkávací v duchu hesla „vidět a být viděn“.

Kroupy v případě nezpomalení rychlosti jízdy dokáží poškodit čelní sklo podobně jako kameny odlétávající od kol. Navíc pokud je intenzita krupobití vysoká, na silnici mohou zůstat i nánosy ledových kousků, což při větší rychlosti může v případě letních pneumatik způsobit pravý „zimní smyk“ s nedozírnými následky.

Určitě však nezastavujte auto přímo v jízdním pruhu ani pod mostem. Řidiči jedoucí za vámi by nemuseli zareagovat včas, čímž by mohla vzniknout mnohem vyšší škoda. Poškození čelního skla ledem je pojistnou událostí, za kterou většina pojišťoven poskytuje pojistné plnění z havarijního pojištění se standardně dohodnutou spoluúčastí. Pokud se však zjistí, že jste vědomě nepřizpůsobili jízdu stavu vozovky, opět hrozí krácení nebo úplné odmítnutí pojistného plnění.

Pozor na předměty padající shůry

Kromě krup může čelní sklo během bouřky zdemolovat i řada dalších předmětů letících vzduchem, zejména odtržené části větví ze stromů, uvolněné tašky ze střech, cihly z balkonů a podobně. Tyto smrtonosné projektily mohou snadno způsobit fatální neštěstí.

Pokud jde o havarijní pojištění, je v případě škod způsobených touto cestou nezbytné situaci především důkladně písemně i fotograficky zdokumentovat a ve zvláště těžkých případech přivolat policii. Zdokumentování poškození vozidla policií je nezbytné i tehdy, pokud škodu způsobil pád předmětu ze střechy či balkonu a vy neznáte vlastníka budovy nebo předmětného bytu nebo jste s ním neměli možnost sepsat škodní událost z jeho pojištění. Pokud si chcete škodu či spoluúčast uplatňovat od vlastníka budovy nebo bytu, je rovněž vhodné zajistit si svědky, kteří v případě potřeby dokážou, že vozidlo se nacházelo v momentě škody u předmětné budovy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

  Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  reklama