Vysvětlí nám vláda, co má znamenat, že můžeme od pondělí koncertovat a hrát bez diváků? ptají se umělci. Podle principála Cirku La Putyka Rostislava Nováka jde o urážku všech v jeho branži. Zpěvák Tomáš Klus či režisér Dan Přibáň možnost vítají, ale nic to podle nich nezmění a nikomu to zásadně nepomůže. Naopak se obávají toho, že to s sebou ponese konec vládní podpory pro kulturní sféru. Klus navíc řekl, že on ani jeho manželka Tamara zatím žádné peníze nedostali, ač o ně žádali už na jaře. Dodává, že ale nechce jen neustále „brblat“ a doufá, že i on-line koncerty lidem přinesou radost.
„Mně osobně to jako velká změna nepřijde, on-line koncerty se děly a dít budou beze změny. A kouzlo divadla je právě v tom, že jsou lidé spolu a sdílejí emoce. Streamy jsou sterilní jako operace,“ uvedl pro CNN Prima NEWS zpěvák Tomáš Klus.
Dodal, že nechce působit jen jako věčný kritik. „Nerad bych ale působil jako věčný brblal, oceňuji snahu ministerstva kultury a věřím, že to mnohým z nás přinese alespoň kus radosti a alespoň nějaký příjem, neboť po téhle stránce o umělce a všechny, kteří kulturu pomáhají vytvářet, moc postaráno není,“ řekl dále Klus.
Nevěřícně nad změnou nařízení vlády kroutí hlavou zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert a ptá se, kdo zpěvákům a hercům vysvětlí smysl opatření.
„Myslíte, že nám to někdo vysvětlí? Třeba ministr kultury,“ glosoval koncerty a divadla bez diváků na Facebooku Ruppert.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek na twitteru pouze uvedl, že novým usnesením vlády se nic nemění a platí to samé, co už bylo možné.
Ano,samozřejmě to vím,vždyť jsme to domlouvali u nás na @MinKultury s MZ a hygieniky,aby bylo možné streamovat, natáčet, včetně zkoušek v divadlech apod. Pro kulturu se tedy tím včerejším usnesením vlády = opatřením @ZdravkoOnline nemění zatím nic. Platí to samé, co už bylo možné
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) November 21, 2020
La Putyka: Uráží to všechny umělce
Ještě ostřejší byl herec a principál Cirku La Putyka Rostislav Novák. Změnu už nepovažuje ani za absurdní, ale za urážku všech umělců.
„Tohle přeci není normální. Člověk se stydí za hloupost, s jakou je to napsaný. Tohle už ani není absurdní. Tohle není ani vtipný. Tohle je jenom blbý a všechny nás to jen uráží,“ napsal Novák.
Tohle přeci není normální. Člověk se stydí za hloupost s jakou je to napsaný. Tohle už ani není absurdní. Tohle není ani vtipný . Tohle je jenom blbý a všechny nás to jen uráží.
Posted by Rosta Novák on Saturday, November 21, 2020
Zklamání nad postupem vlády směrem k celé kulturní branži popsal CNN Prima NEWS i cestovatel a režisér Dan Přibáň, který je autorem cestovatelských dokumentů o trabantech napříč zeměmi. Nejvíc se obává toho, že tím skončí byť i jen drobná podpora, která kultuře směřovala.
Přibáň: Bojím se, že tím skončí vládní pomoc
„Celkově mi uvolnění pro pořádání on-line představení přijde jako rozumný a vstřícný krok. Ono to ale nikoho nezachrání, protože prostě živé vystoupení je živé vystoupení. Jen ta kina v tom působí legračně. Tam to nemá význam. Jestli mám ale z něčeho obavu, tak aby si ve vládě nemysleli, že to je řešení, které divadelníkům a muzikantům nějak výrazně pomůže, a oni tím pádem nemusí řešit, jak jim pomoci. Nepomůže,“ popsal své pocity Přibáň.
Dodal, že sám se na stát už vůbec nespoléhá. V rámci podpory sice dosáhl na kompenzační bonus, ale na to, aby se uživil, mu to zdaleka nestačí. Místo točení filmů se tak pustil do přípravy knihy.
V tom, že finanční podpora pro kulturu ze strany státu je opravu malá, se s ním shoduje i Tomáš Klus.
Klus: Zatím jsme peníze nedostali
„My žádali už v první vlně a zatím nic. Tohle je pro mnoho z nás, ruku v ruce s tím, že není jasné, kdy bude líp, likvidační. Absolutně. Především pro profese, na které není vidět, ale bez nichž kultura fungovat nemůže,“ dodal Klus s tím, že jestli podpora skončí, sám to nepocítí, protože pro něj ještě ani nezačala.
„Jsem vděčný za to, že se na nás úplně nezapomnělo, jak to zprvu vypadalo. Ale podat žádost je složité jak německá činohra. Jestli podpora skončí, tak to ani nepoznám, protože pro nás fakticky ještě nezačala,“ dodal.
Umělci měli možnost v rámci první vlny požádat o kompenzační bonus 500 korun na den, šlo o tzv. pětadvacítku. V rámci druhé vlny už se na ně ale tato podpora nevztahovala a byl pro ně vytvořen program COVID-kultura. Pomoc se týkala ale pouze živého umění, tedy zpěváků nebo herců u divadla, ale už úplně opomněla drobné živnostníky pracující ve filmové branži. Na ně se pomoc nevztahuje.