Kameramani, střihači, produkční i všichni ostatní živnostníci, kteří pracují ve filmovém průmyslu, nedostanou od státu v době pandemie koronaviru ani korunu. Nevztahuje na se na ně totiž ani podpora z ministerstva financí pro OSVČ, ani program COVID-kultura. Stát jim vzkazuje, že točit se nezakázalo, i přesto je ale většina projektů kvůli přísným hygienickým opatřením a šířící se nákaze zastavena.
„Původně to vypadalo, že filmaři v programu budou, jednali jsme i s oběma ministerstvy a byli jsme tam zaneseni. Nakonec jsme z toho ale stejně jako na jaře vypadli. Jsme v šoku a nechápeme, proč se nás to netýká,“ řekla CNN Prima NEWS výkonná ředitelka Asociace producentů v audiovizi Magdaléna Králová.
A opravdu, ač by se na první pohled zdálo logické, aby živnostníci pracující ve filmovém průmyslu dosáhli na podporu, třeba jako jejich kolegové z divadel, není tomu tak. V rámci programu COVID-kultura je pouze živá kultura, do které filmová branže nespadá.
Více podrobností o programu zde.
Podpora je zde dvojího typu. Zaprvé jde o tzv. kompenzaci za marně vynaložené výdaje, tedy peníze vyplacené zpětně například za již vynaložené výdaje na pořádání koncertu, který byl v důsledku vládních nařízení zrušen. Maximální výše podpory pro podnikatelské subjekty je 10 milionů korun.
Druhá forma podpory směřuje přímo k OSVČ, jako jsou umělci, herci či hudebníci, kteří mohou žádat o jednorázový bonus až 60 tisíc korun za celou druhou vlnu koronaviru. Podání žádosti končí v pondělí 23. listopadu v 18:00.
Do toho ale filmaři nespadají. Problém pro ně během druhé vlny nastal ve chvíli, kdy zjistili, že si nemohou požádat ani o tzv. kompenzační bonus z ministerstva financí, který je 500 korun na den. Ten se totiž během druhé vlny vztahuje pouze na ty, kterým stát podnikání přímo znemožnil, kam film bohužel nespadá.
Podání žádosti je možné až dva měsíce po skončení bonusového období, zatím tedy až do 21. ledna. Žádosti o kompenzační bonus zde.
Točit se smí, ale nikomu se do toho nechce
I přesto, že zákaz není, netočí se. Důvody jsou především strach zahraničních producentů a vysoké nároky na hygienické standardy a testování. Na to nejsou v rozpočtech štábů peníze, a tak šířící se nákaza znamená definitivní konec mnohých natáčení.
„Je pravda, že točit se dá. Dělaly se třeba projekty od Netflixu nebo Amazonu, kde se testovaly tisíce lidí týdně, ale na to každý nemá. Zahraniční producenti sem nechtějí jet, protože se bojí. Nejde ani tak o skutečnou situaci, ale o pocity a informace z médií. Řeknou vám, že nevidí důvod, proč se vystavovat vyššímu riziku,“ popsal situaci pro CNN Prima NEWS filmový produkční Hynek z Prahy.
„Nikomu se do toho nechce. Je tak náročné zajistit chod natáčení, aby bylo vše bezpečné. Když je to velký projekt a komparz, není možné třeba na den nebo déle natáčení přerušit. Ty ztráty jsou pak obrovské a jde o miliony korun,“ doplňuje Králová.
Ať Schillerová poradí, co dělat
Právě to, že vláda točení nezakázala, je jeden z jejích základních argumentů, proč nemají drobní živnostníci na peníze nárok. Problém je ale v tom, že menší české projekty, které stále ještě běží, nové lidi nepotřebují a ti, kteří teď doteď točili, sedí doma a nevědí, co bude dál. Řada z nich přemýšlí, zda živnost nezrušit a nejít na pracovní úřad.
„Ať mi Schillerová poradí, co mám dělat, abych nezatěžovala systém a našla si práci,“ ptá se jednatřicetiletá produkční Vilma.
Produkční Hynek navíc dodává, že oproti první vlně nemá nárok ani na ošetřovné, protože zatímco tehdy se vztahovala podpora na dítě až do 13 let, nyní je to pouze do 10 let. „Pokud bych dosáhl alespoň na ošetřovné, moc by nám to pomohlo, v podstatě furt vařím,“ dodává.
Ani ministryně financí Alena Schillerová, ani ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na dotaz, co by měli tito lidé dělat, redakci neodpověděli.
Zaorálek: Žádejte o bonus pro OSVČ
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) pouze uvedl, že se ještě bude snažit vládu přesvědčit, aby tato část umělců mohla požádat alespoň o kompenzační bonus, jako tomu bylo na jaře, ačkoliv na něj zatím nárok nemají.
„Žádejte o kompenzační bonus a já se budu snažit přesvědčit finance, ať to vyplácejí i ve vaší branži, protože je tam málo práce. Zdůvodněte to tím, že zastavení kin dopadá i na výrobu filmu, a ty se proto netočí, takže jste zablokovaní,“ radí ministr kultury všem z filmové branže.