Vládnout s ODS? To by nebyl problém. Na jméno to ale nepřiznáme, naznačují z ANO

Petr Fiala a Andrej Babiš se zdraví před Partií

Volby by v březnu drtivě vyhrálo ANO, ODS si polepšila

Některým představitelům ANO by nevadilo, pokud by opoziční hnutí po sněmovních volbách 2025 vládlo s ODS. Redakce CNN Prima NEWS získala za poslední dobu několik takových výpovědí. Autoři zmíněných výroků nechtějí být nicméně jmenováni. O vládním tandemu ANO a ODS se ve veřejném prostoru spekuluje již dlouhé roky.

„S vládou ANO a ODS bych neměl problém,“ řekl pro CNN Prima NEWS vysoce postavený člen ANO. Sám věří, že se vyjednavačům z jeho hnutí podaří po sněmovních volbách 2025 domluvit s jednou z pětikoaličních stran. A občanští demokraté by byli tou nejlogičtější volbou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: STAN a ANO pojí ideová nevyhraněnost. Rakušan bude po volbách u Babiše první ve frontě, říká Langer

Zatím se však zdá, že zástupci ANO nechtějí své sympatie k ODS přiznávat otevřeně a jmenovitě. „Je to těžká situace,“ konstatoval jeden z představitelů největší opoziční síly v zemi. O vládním tandemu ANO a ODS se ve veřejném prostoru spekuluje dlouhodobě.

Šéf ANO Andrej Babiš chtěl s ODS vládnout již po volbách v roce 2017. Tehdy předseda ODS Petr Fiala jeho veřejnou nabídku odmítl. Znovu se zmíněné spekulace vyrojily v roce 2021. I v tomto případě dal Fiala jasně najevo, že o ANO nestojí – držel se myšlenky koalice Spolu a PirSTAN.

Od jmenování Fialova kabinetu se navíc vztahy mezi ODS a ANO výrazně zhoršily. Myšlenku modro-modré koalice odmítá už i Babiš. Proč se tedy mluví o spojení ANO a ODS v souvislosti s obdobím po volbách 2025? Z ideologického hlediska by šlo zcela jistě o stabilnější spolupráci než v případě současné názorově velice různorodé pětikoalice.

Přesně tuto skutečnost vnímají někteří členové ANO. Část z nich tak v zákulisí přiznává, že se jim vláda s ODS jeví jako nejlogičtější a nejlákavější varianta. Jenže u takového spojení by zřejmě nemohl přímo figurovat ani Petr Fiala, ani Andrej Babiš.

„ODS bez Fialy je podle mě věc, o které se mluví asi nejčastěji. Radši to než Piráty a Starosty, ti jsou problematičtí. Nevím, nakolik by ale ODS snesla Babiše jako premiéra. Pro většinu stran je to no-go,“ sdělil před časem redakci CNN Prima NEWS další zdroj z hnutí, jenž si nepřál být jmenován.

Příštím premiérem by se tak teoreticky mohl stát druhý muž ANO Karel Havlíček, z řad ODS se spekuluje třeba o jihočeském hejtmanovi Martinu Kubovi. Další z vysoce postavených členů ANO v minulosti pro CNN Prima NEWS popsal, že pokud by zaznamenali ve volbách dobrý výsledek, ODS by mohla chtít do vlády pod záminkou zabránit spolupráci ANO a SPD.

Vládu s hnutím Tomia Okamury nicméně vrcholní zástupci ANO odmítají – alespoň nyní. Například místopředsedkyně Sněmovny a lídryně ANO do Evropského parlamentu Klára Dostálová v nedělní Partii na CNN Prima NEWS uvedla, že si kabinet s SPD neumí představit. V tom zdaleka není sama.

ČTĚTE TAKÉ: SPD v příští vládě? Chceme být po boku ANO a mít resort vnitra a spravedlnosti, říká Okamura

Rovněž se spekuluje o tom, že smysl v koalici s ANO vidí i jistí členové ODS. Jenže veřejně najevo to dal zatím vlastně jen končící europoslanec Jan Zahradil. „Je načase v ODS prolomit toto tabu, začít se o tom bavit a netvářit se, že jsme odsouzeni k trvalému svazku s dvěma tříprocentními stranami,“ uvedl loni v létě na sociálních sítích. Podobně se Zahradil vyjádřil během nedávného kongresu ODS.

Tagy: