vliv

Výpis příspěvků ke štítku „vliv“

Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu

23. září 2022 05:49

V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.

Ztrácí Rusko vliv? Napětí v postsovětském prostoru roste, hrozí tři ozbrojené konflikty

14. září 2022 22:33

Rusko v posledních dnech čelí drtivému ukrajinskému protiútoku na východní i jižní frontě. Mezitím roste ale také napětí v jižní části postsovětského prostoru, kde se otevírají staré historické rány. Gruzie debatuje o referendu, zda má vstoupit do války proti Rusku. Opět se rozhořely spory mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Naposledy vypukly také přestřelky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Logicky se tak nabízí otázka, do jaké míry ztratila Ruská federace kvůli vojenských neúspěchům na Ukrajině svůj vliv v okolních zemích.

Dugin není Putinův mozek, ani se nepotkali. Expertka rozporuje vliv šedé eminence Kremlu

24. srpna 2022 18:18

Po sobotním útoku v Moskvě, při kterém zemřela propagandistka Darja Duginová, dcera nacionalistického ruského politika Alexandra Dugina, začala média okamžitě spekulovat o tom, že právě otec oběti měl být skutečným cílem útoku. Mnozí experti vykreslují Dugina jako člověka, který tahá za nitky v Kremlu. Jenže je to skutečně pravda?

Autentická videa, která vyhrávají PR válku proti Rusku. Čím Zelenskyj oslovuje svět?

5. března 2022 19:17

Připomíná to scénu z akčního filmu. V době, kdy se hlavní město mění ve válečnou zónu, se odhodlaný prezident dívá do kamery a oznamuje: „Jsme tady a nikam nejdeme, zbraně nesložíme.“ Právě to udělal Volodymyr Zelenskyj 25. února, kdy sdílel selfie video, které během jedné hodiny zaznamenalo více než tři miliony zhlédnutí. Čím to je, že jsou tato videa ukrajinského prezidenta tak přesvědčivá a vyhrávají PR válku s Ruskem? Mohou za to hned tři důvody.

Postrach ruských oligarchů. Speciální týmy spojenců udeří na majetek i „zlatou mládež“

27. února 2022 17:26

Představitelé Spojených států, EU a další západní spojenci v sobotu dojednali balík dosud nejrazantnějších sankcí vůči celé ruské ekonomice. Ty se dotknou i tamních oligarchů. V rámci sankcionování superboháčů vytvoří speciální úderné týmy finančních či právních specialistů, kteří budou rozkrývat spletité struktury, často napojené na málo transparentní daňové ráje, skrze něž ruští oligarchové svůj majetek drží.

Ruská agrese u hranic s Ukrajinou roste, tvrdí Američané. S Moskvou zahájí jednání

23. prosince 2021 19:15

Spojené státy jsou připravené zahájit od ledna diplomatický dialog s Ruskem ohledně Ukrajiny. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele Bílého domu o tom ve čtvrtek informovaly agentury AFP a Reuters. Rusko ve čtvrtek USA předalo návrhy termínů pro jednání o bezpečnostních zárukách, které Moskva od Západu požaduje. Konkrétní termín jednání neuvedla ani jedna strana.