Vlna pandemie koronaviru stagnuje. Roste ale počet hospitalizovaných i úmrtí

Covid a očkování před dovolenou

Ve čtvrtek testy odhalily 2 558 nově nakažených koronavirem. V mezitýdenním srovnání o 139 méně, oproti středě je to o 418 méně. V týdenním souhrnu ale nakažených mírně přibylo. Hospitalizovaných je aktuálně 1 170 pozitivních pacientů. V uplynulých sedmi dnech zemřelo s nákazou 65 lidí, oproti minulému týdnu je to dvojnásobek.

Tempo nárůstu nově potvrzených případů koronaviru v Česku zpomaluje. V uplynulých sedmi dnech přibylo v zemi 16 916 nových případů koronaviru, to je zhruba o 2 200 víc než předchozí týden, o týden dřív činil nárůst 4 400. Ve čtvrtek byl počet nově odhalených případů nižší jak v mezitýdenním srovnání, tak v porovnání se středou.

Laboratoře odhalily 2 558 nově nakažených, oproti minulému čtvrtku je to o 139 méně, oproti středě o 418. Mírně nižší byl ale i počet provedených testů. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 je 1 170, z toho 38 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem v mezitýdenním srovnání rostly od začátku června. Tehdy se pohybovaly kolem dvou až tří stovek. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci předpokládají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat.

Testuje se jen deset tisíc lidí denně

V tomto týdnu přibylo nejvíc nakažených v pondělí, kdy testy potvrdily 3 768 případů, přes 3 000 nově nakažených bylo ještě v úterý, v ostatní všední dny se počty držely pod třítisícovou hranicí. Jen za čtvrtek počty v mezitýdenním srovnání klesly.

Mírně nižší byl ve čtvrtek ale i počet testů, laboratoře provedly 5 551 PCR testů a 3710 antigenních testů, ve středu byl jejich počet v součtu asi o tisícovku vyšší.

Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí. Ještě na začátku července bylo hospitalizovaných 200. Od pondělí vyžaduje nemocniční péči přes 1 100 nakažených, minulý čtvrtek bylo hospitalizovaných 832. V těžkém stavu je nyní 38 pacientů, před týdnem to bylo o šest méně.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku, tedy od března 2020, bylo v zemi potvrzeno přes 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo přes 283 000. Od začátku epidemie zemřelo v ČR 40 448 lidí s covidem-19, v uplynulých sedmi dnech evidují statistiky 65 zemřelých s potvrzenou nákazou, jejich počet se v mezitýdenním srovnání zdvojnásobil.

Tagy:
nákaza Česko koronavirus COVID-19 PCR Test pandemie covidu-19 testování COVID-19