Kdy se otevřou sportoviště? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Nesportuji vůbec. Nemám kde. Samotného mě to nebaví. Realita mnohých Čechů, kteří byli zvyklí chodit do „fitka“ nebo hrát kolektivní sporty. S pohybem museli nedobrovolně přestat, protože vláda drží přes půl roku zavřená sportoviště. I když v nemocnicích leží hlavně pacienti s nadváhou, kabinet žádný plán pro rozvolnění sportu nemá.
Na skupinové lekce do fitness centra chodívala amatérská sportovkyně Gabriela Davídková třikrát až čtyřikrát týdně. Vloni během prvního lockdownu cvičila doma. Po dlouhých měsících, kdy jsou sportoviště uzavřená, je ráda, když se k pohybu dokope jednou za měsíc.
„Nesportuji vůbec. Před rokem jsem byla zvyklá cvičit pravidelně a dařilo se mi to i doma. Jak se to projevilo? O kilech se bavit nebudeme, fyzička nula. Nejsem schopná sportovat v zimě venku, tak se těším, že až bude hezky, vyjedu na kole. Chodila jsem na skupinové lekce minimálně třikrát týdně, na jógu nebo na kompenzační cvičení s posilováním,“ popisuje pro CNN Prima NEWS Gabriela.
Podobně jako ona je na tom spousta dalších lidí. „Jakmile omezíme pohyb, kondice jde dolů. Projevuje se to hodně na psychice,“ říká obezitolog Martin Matoulek. Češi podle něj v průměru za rok váží o pět procent více.
Lékař podotýká, že to bude problém hlavně v budoucnu. „Dětské populaci vypadl celý rok pohybu. Je to období, kdy si děti fixují příjemné pocity s fyzickou námahou, a těžko se na to budou v dospělosti rozvzpomínat. Kondice jde dolů ve všech věkových kategoriích. Bude i víc úrazů, děti nebudou tak šikovné, nenaučí se správně padat a ten rok je opravdu dlouhá doba,“ varuje Matoulek.
On-line tréninky nestačí
Že sport chybí dětem i dospělým, potvrzuje i trenér mládeže z Beachclubu Strahov Jan Chalupa. „Už je to přes půl roku, je nám smutno. Za normálních okolností by na kurtech dopoledne byly děti z mateřských škol, děti z prvního stupně, ve dvě hodiny odpoledne by začala škola plážového volejbalu od šesti let. Normálně u nás trénuje zhruba 360 dětí ve věku šest až 18 let jednou až pětkrát týdně. Večer chodí komerce,“ vypráví a ukazuje na prázdné kurty na plážový volejbal.
Chalupa se snažil udělat pro rodiče i děti on-line tréninky. „Ale ty jsou velmi obtížné, protože přece jen beach volejbal takhle trénovat úplně nejde. Slouží spíše k tomu, aby děti byly v sociální skupině, než že by to nahradilo sport samotný. Navíc už jsme vyčerpali všechny cviky, které se dají dělat doma. Při špatném počasí toho mohou dělat mnohem méně,“ popisuje pro CNN Prima NEWS Chalupa.
Absence kolektivních sportů se podle něj projeví nejvíce u nejmenších dětí od 1. do 5. třídy. „Menší děti potřebují vedení a trenéra, nemají trénink tolik zažitý. Děti se samy doma udržovat nemůžou. Aktivně sportující rodiče mohou děti vytáhnout na kolo, zaházet si míčem. Ale to jim nenahradí sport s kamarády,“ míní Chalupa.
Podotýká, že informace o tom, kdy by se mohly alespoň venkovní sportovní areály otevřít, zatím nemá. „Jsme připraveni otevřít, máme nakoupené testy, určitě by nebyl problém se před tréninkem testovat,“ říká.
Aktivně sportující rodiče mohou děti vytáhnout na kolo, zaházet si míčem. Ale to jim nenahradí sport s kamarády.
I podle lékaře Matoulka by vláda měla „uvolnit šrouby“ u venkovního sportování co nejdříve. „Donedávna byl sport omezený na obce – cyklistika, lyže. To jsou sporty, které vedly k pohybu na zdravém vzduchu. Začal bych hledat krok po kroku sportoviště, která by se mohla otevřít ihned. Například tenisové kurty, kdy jsou spoluhráči každý na jiné straně kurtu a prakticky se nepotkávají,“ vyjmenovává Matoulek.
Schillerová: Termín vám neřekneme
Vláda ale žádný konkrétní plán nemá. Národní sportovní agentura sice připravila dokument „Restart sportu“, kabinet ho ale zatím neprojednal. „Teď vám nikdo neřekne, sportoviště se otevřou tehdy a tehdy. Nesmíme to přehnat, jsme velmi opatrní. Termíny vám teď neřekneme,“ prohlásila po pondělním jednání vlády vicepremiérka a šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO).
Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový systém rozvolnění. Kdy bude přepracovaný PES hotový, není zatím jasné. Vláda pouze uvedla, že prioritou budou školy a že první děti by se mohly začít vracet do lavic 12. dubna.
Vláda zavřela kvůli šíření covidu posilovny, fitness centra, bazény či tělocvičny už loni 9. října. Vnitřní sportoviště pak byla na chvíli otevřená koncem roku, konkrétně od 3. do 18. prosince. Od té doby je sport uvnitř pro amatéry zakázaný.
Kabinet během letošního roku nepovolil ani fungování skiareálů, takže lidé nemohli na lyže. V březnu Češi navíc dostali zákaz sportovat mimo katastr své obce, a tak se mnozí nedostali ani na běžky.
Premiér Babiš přitom minulý týden na Twitter umístil video, ve kterém tvrdí, že sport bude prioritou. Varoval také, že na jednotkách intenzivní péče leží hlavně obézní lidé. „Z 80 procent jsou to lidé s nadváhou a obezitou s tukem kolem vnitřních orgánů. Když se k tomu přidá cukrovka a ischemické choroby, je to velký problém,“ řekl Babiš.
Sport podle odborníků podporuje imunitu a je prevencí proti obezitě, která je jedním z rizikových faktorů při onemocnění covidem.