Vondra: Z Eura 7 vykostíme čtyři zásadní věci. Je tam i brutální zásah do osobních svobod

360° 18.9.2023

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) shledává v projednávané normě Euro 7 čtyři zásadní problémy, které by rád z návrhu „vykostil“. Ty se týkají samotného obsahu a motoristických regulací i lhůty implementace případných nových pravidel. Jeden z návrhů navíc prý „brutálně“ zasahuje do osobních svobod řidičů. Zároveň je potřeba, aby eurokomise Evropu příliš „nesešněrovávala“ oproti ostatním hráčům na světových trzích, protože Čína by tím pádem vycházela jako vítěz, zhodnotil Vondra v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Většina českých europoslanců se podle Vondry na nejpalčivějších problémech normy shoduje. „Musíme výrazně natáhnout implementační lhůty. Aby to začalo platit v roce 2025, jak Komise předpokládala, je úplný nesmysl. Emise u spalovacích motorů pro nová osobní auta chceme plus minus zachovat někde na úrovni Euro 6, což se týká i testovacích podmínek. Dále chceme výrazně okleštit požadavky na takzvaný on-board monitoring na palubě. Komise si třeba představovala, že by se auto například vyplo, kdyby překračovalo nějaké emise, a vy byste nemohli pokračovat dál v jízdě. To je brutální zásah do osobních svobod,“ vysvětlil.

K TÉMATU: Euro 7 tak radikální nakonec nebude. Emisní limity se zpřísňovat nemají, tvrdí Vondra

Dále je podle europoslance potřeba vyřešit otázku nákladních automobilů a nových druhů regulovaných emisí. „U nákladních aut je to potřeba udělat racionálně. To, s čím přišla Komise, je naprosto drakonické. I když se to našich výrobců možná až tolik netýká, pro některé země je to velmi důležité. Poslední věc jsou emise z pneumatik a brzd, což je vlastně novinka. Mám pro to určité pochopení, protože to žádným způsobem kontrolováno není. Jsou zdrojem mikroplastů a některých těžkých kovů, které jsou problematické,“ uvedl v pořadu 360°.

Emise z pneumatik a brzd je podle Vondry potřeba vyřešit tak, aby Evropská unie neměla oproti ostatním státům zbytečně přísná pravidla. „Stálo by za to sladit regulaci s procesem, který probíhá v OSN. Aby si na sebe Evropa nešila daleko větší bič než pro ty ostatní. To by podlomilo evropskou konkurenceschopnost. Tím se Komise vyznačuje, že sešněrovává Evropu, a pak z toho vychází vítězně Čína. S tím musíme přestat,“ prohlásil.

Více o postoji automobilek k Euru 7, hrozbě čínských elektroaut či roli české vlády v přijímání normy se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Tagy: