reklama

Psychologové o brutálním vrahovi z Budějovic: Nezvládá emoce, tělo musel rituálně zohavit

Jeden malicherný konflikt v domě v Českých Budějovicích skončil brutální vraždou mladé dívky. Ačkoliv vyšetřovatelé mluví o tom, že se vrah zhlédl ve virtuálním světě, někteří psychologové přisuzují motiv povaze kriminálníka.

reklama

Sedmadvacetiletý mladík nikdy nebyl trestán. Podle policie byl závislý na počítačových hrách a filmech. Žil ve svém virtuálním světě, což mohlo způsobit jeho jednání. „Byl zaměstnaný, žil sám. Byl však závislý na počítačích, filmech a žil ve svém virtuálním světě,“ uvedla vyšetřovatelka Renáta Míková.

Psychologové s tím ale souhlasí jen zčásti. „Samo hraní počítačových her nemusí způsobovat takové chování. Je důležitá osobnost člověka. Tam velmi pravděpodobně bývají základní agresivní rysy zesílené, někdy enormně. Může tam být negativní vztah vůči společnosti. Proto se člověk od ní často izoluje. Může tam také být zhoršené ovládání své emotivity,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně Jiří Brančík.

Muž také mohl volit hry agresivního rázu a postupně u něj mohlo dojít ke smazání hranice mezi realitou a virtualním světem. „Jednal pod vlivem extrémní zuřivosti, kdy nestačilo dotyčnou osobu, která ho štvala, jen zabít, ale bylo do jisté míry nutné to tělo rituálně zdevastovat,“ sdělil pro Blesk.cz psycholog Daniel Štrobl.

Závislý a psychicky labilní jedinec

Podle něj je celý incident dost bizarní, což neodpovídá osobě zdravého jedince. „Celý popis události je hodně bizarní, takže bych předpokládal, že se u toho člověka v minulosti buď rozvinula, nebo rozvíjela nějaká duševní porucha, případně porucha osobnosti. Buď jak buď, takto nepostupuje duševně zdravý jedinec,“ dodal Štrobl.

Za jednáním vraha mohla podle psychologa Brančíka stát i závislost. „Pokud člověk byl rušený při hraní, nemůže v klidu dosáhnout plnění své závislosti. A pokud je člověk takto nastavený, snaží se odstranit zdroj rušení ze svého okolí, aby mohl nerušeně pokračovat v tom, co se mu líbí,“ doplnil Brančík.

Vražda se stala v sobotu 4. září v bytovém domě v Českých Budějovicích. Muž pak tělo odvezl autem do lesa k Protivínu na Písecku, kde usmrcené oddělil hlavu od trupu. Policisté jej zadrželi, vrah ale ve vazbě spáchal sebevraždu.

Z vyšetřování vyplývá, že muži vadilo, že žena v bytovém domě prováděla něco hlučného. „Došlo mezi nimi ke krátkému verbálnímu konfliktu,“ uvedla vyšetřovatelka Renata Miková. Muž poté jednadvacetiletou vysokoškolskou studentku zatáhl do svého bytu, kde ji rdousil a utopil. Předtím se prakticky neznali.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje
Politika

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje

Komunisté na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volí nového předsedu a hledají cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Vondráček nic špatného neudělal. Na vině je všeobecná nedůvěra, říká poslanec Babka

V novém složení Poslanecké sněmovny bude i několik nováčků, kteří se dostali do čela kandidátky díky preferenčním hlasům voličů. Nejmladší tváře Sněmovny se však rozcházejí v postoji ke zveřejněnému videozáznamu z nedávné schůzky v Ústřední vojenské nemocnici, kde Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Shodu trojice nenašla ani v názoru na aktivaci článku 66 Ústavy, která by dočasně zbavila prezidenta Miloše Zemana pravomocí kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama