reklama

Ministr má umět anglicky a nemá zapírat. Politici šijí do šéfky financí

Vrcholní politici, kteří chtějí reprezentovat Českou republiku v EU, by měli umět komunikovat v angličtině. Myslí si to europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), ale i další politici. Reagují tak na rozhovor CNN Prima NEWS s šéfkou státní kasy Alenou Schillerovou, která po anglicky položené otázce odešla.

reklama

„Chtít být vrcholovým politikem v dnešním globálním světě 21. století, chtít reprezentovat naši zemi v Evropské unii a nemoci fakticky komunikovat ukazuje na neskutečnou míru sebevědomí,“ uvedl na sociální síti europoslanec Niedermayer.

Dodal, že doufá, že někdo vysvětlí, jak je možné, že vysokou funkci ve státní správě mohou zastávat lidé bez jazykové výbavy.

„Vůbec neříkám, že bez schopnosti zvládat cizí jazyk nemůže člověk dělat zcela špičkovou práci. To pravda není a nesmí být. Ale nikoliv dnes v politice,“ zdůraznil Niedermayer.

Bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek redakci CNN Prima NEWS řekl, že je ostuda, když člen vlády jezdí do Bruselu a není schopen se bavit anglicky. „Ten stát to nepochybně poškozuje, protože spousta věcí, možná naprostá většina, se dojednává v kuloárech,“ řekl CNN Prima NEWS.

Dodal, že chápe, že někdo může mít blok z veřejného vystupování v cizím jazyce, ale měl by se s tím umět nějak poprat.

Gabal: Vadí, že zapírá a klame

Někdejší poslanec za KDU-ČSL a zakladatel Občanského fóra Ivan Gabal si myslí, že není problém, že ministryně neumí tak dobře anglicky. Vadí, že zapírá a klame, protože může klamat i v jiných závažných věcech. Rozhodnutí je na premiérovi,“ napsal na Twitter Gabal.

Redakce CNN Prima NEWS oslovila premiéra Andreje Babiše, jestli mu nevadí, že jeho vicepremiérka neumí anglicky, předseda vlády nereagoval. Byl to však právě Babiš, který v minulosti často kritizoval tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za to, že se nedomluví v angličtině.

Babiš za angličtinu kritizoval Sobotku

„Je to snad jediný evropský premiér, který neumí anglicky; a to už zvládá i moje vnučka. Ten člověk nikdy nepostavil ani psí boudu,“ říkal Babiš v roce 2017.

Bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza CNN Prima NEWS řekl, že právě angličtina může být v Bruselu klíčová během neformálních debat, kdy se domlouvá spoustu věcí. „I s jednodušší angličtinou se dá vysvětlit, o co zemi jde. Je velká škoda, že paní ministryně neřekla hned, že na tom pracuje, a nepřiznala, že nemluví nejlíp,“ míní Prouza.

Pirátský poslanec František Kopřiva uvedl, že neznalost angličtiny je překážka, na které se dá pracovat. „Útěk před novináři je zkrat, který se dá vyžehlit. Stoprocentní neúčast na zásadních jednáních je ovšem politické selhání,“ zdůraznil Kopřiva.

Celá situace vznikla poté, co Hospodářské noviny napsaly, že V Evropské unii se jedná o rozdělení obrovského balíku peněz, které budou použity na ekonomickou obnovu, ale názor České republiky není slyšet, protože ministryně Schillerová se videokonferencí neúčastní.

Schillerová obvinila Hospodářské noviny ze lži a na Twitter napsala, že v EU hovoří anglicky a nepoužívá tlumočníka. Redakce CNN Prima NEWS se proto pokusila vést rozhovor s ministryní v angličtině, ta se ale po první otázce otočila a odešla.

Později uznala, že udělala chybu. „Nejdřív mě z angličtiny zkoušela ČT. Hnali se za mnou s kamerou z Malostranského náměstí až na ministerstvo financí. Na úřadu na mě už čekala redaktorka Primy, která v žádosti o rozhovor o angličtině neuvedla ani slovo. Nebudu lhát, v ten moment toho na mě bylo moc. A odešla jsem. Možná chyba,“ uvedla Schillerová.

Dodala, že v angličtině není nejlepší na světě a nikdy to netvrdila. „Koneckonců před rokem 89 jsme museli povinně biflovat jiné jazyky. Proto na sobě velmi tvrdě pracuji, poctivě se doučuji a věřím, že i zlepšuji,“ dodala šéfka státní kasy.

Schillerové se zastal Pražský hrad skrz mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Alena Schillerová je bezesporu vynikající a mimořádně pracovitá ministryně financí. Nejen v době krize je výhrou mít takovou šéfku státní kasy. Paní ministryně, nenechte se proto otrávit novináři! Novináři zásadně útočí na úspěšné, neschopné a všehoschopné brání,“ uvedl Ovčáček na Twitteru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Lhář, podvodník a ikona antivaxerů. Slavný moderátor oslavoval deportaci Djokoviče

Novak Djokovič usedl do letadla, aniž by v Austrálii odehrál jediný zápas. Vyústění ságy plné zvratů někteří lidé kritizují, jiní kvitují, či dokonce oslavují. Do skupiny, které vyhoštění tenisové světové jedničky vyloženě udělalo radost, patří britský moderátor Piers Morgan. Deportaci srbského hráče okomentoval slovy o „lháři“ a „podvodníkovi“.

Senioři dostanou své peníze, prohlásil Jurečka. V červnu se důchody znovu zvýší

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Míru zvýšení penzí nesdělil, ještě podle něj není vyčíslena. Zároveň řekl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama