reklama

Ministr má umět anglicky a nemá zapírat. Politici šijí do šéfky financí

Vrcholní politici, kteří chtějí reprezentovat Českou republiku v EU, by měli umět komunikovat v angličtině. Myslí si to europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), ale i další politici. Reagují tak na rozhovor CNN Prima NEWS s šéfkou státní kasy Alenou Schillerovou, která po anglicky položené otázce odešla.

reklama

„Chtít být vrcholovým politikem v dnešním globálním světě 21. století, chtít reprezentovat naši zemi v Evropské unii a nemoci fakticky komunikovat ukazuje na neskutečnou míru sebevědomí,“ uvedl na sociální síti europoslanec Niedermayer.

Dodal, že doufá, že někdo vysvětlí, jak je možné, že vysokou funkci ve státní správě mohou zastávat lidé bez jazykové výbavy.

„Vůbec neříkám, že bez schopnosti zvládat cizí jazyk nemůže člověk dělat zcela špičkovou práci. To pravda není a nesmí být. Ale nikoliv dnes v politice,“ zdůraznil Niedermayer.

Bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek redakci CNN Prima NEWS řekl, že je ostuda, když člen vlády jezdí do Bruselu a není schopen se bavit anglicky. „Ten stát to nepochybně poškozuje, protože spousta věcí, možná naprostá většina, se dojednává v kuloárech,“ řekl CNN Prima NEWS.

Dodal, že chápe, že někdo může mít blok z veřejného vystupování v cizím jazyce, ale měl by se s tím umět nějak poprat.

Gabal: Vadí, že zapírá a klame

Někdejší poslanec za KDU-ČSL a zakladatel Občanského fóra Ivan Gabal si myslí, že není problém, že ministryně neumí tak dobře anglicky. Vadí, že zapírá a klame, protože může klamat i v jiných závažných věcech. Rozhodnutí je na premiérovi,“ napsal na Twitter Gabal.

Redakce CNN Prima NEWS oslovila premiéra Andreje Babiše, jestli mu nevadí, že jeho vicepremiérka neumí anglicky, předseda vlády nereagoval. Byl to však právě Babiš, který v minulosti často kritizoval tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za to, že se nedomluví v angličtině.

Babiš za angličtinu kritizoval Sobotku

„Je to snad jediný evropský premiér, který neumí anglicky; a to už zvládá i moje vnučka. Ten člověk nikdy nepostavil ani psí boudu,“ říkal Babiš v roce 2017.

Bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza CNN Prima NEWS řekl, že právě angličtina může být v Bruselu klíčová během neformálních debat, kdy se domlouvá spoustu věcí. „I s jednodušší angličtinou se dá vysvětlit, o co zemi jde. Je velká škoda, že paní ministryně neřekla hned, že na tom pracuje, a nepřiznala, že nemluví nejlíp,“ míní Prouza.

Pirátský poslanec František Kopřiva uvedl, že neznalost angličtiny je překážka, na které se dá pracovat. „Útěk před novináři je zkrat, který se dá vyžehlit. Stoprocentní neúčast na zásadních jednáních je ovšem politické selhání,“ zdůraznil Kopřiva.

K tématu

Celá situace vznikla poté, co Hospodářské noviny napsaly, že V Evropské unii se jedná o rozdělení obrovského balíku peněz, které budou použity na ekonomickou obnovu, ale názor České republiky není slyšet, protože ministryně Schillerová se videokonferencí neúčastní.

Schillerová obvinila Hospodářské noviny ze lži a na Twitter napsala, že v EU hovoří anglicky a nepoužívá tlumočníka. Redakce CNN Prima NEWS se proto pokusila vést rozhovor s ministryní v angličtině, ta se ale po první otázce otočila a odešla.

K tématu

Později uznala, že udělala chybu. „Nejdřív mě z angličtiny zkoušela ČT. Hnali se za mnou s kamerou z Malostranského náměstí až na ministerstvo financí. Na úřadu na mě už čekala redaktorka Primy, která v žádosti o rozhovor o angličtině neuvedla ani slovo. Nebudu lhát, v ten moment toho na mě bylo moc. A odešla jsem. Možná chyba,“ uvedla Schillerová.

Dodala, že v angličtině není nejlepší na světě a nikdy to netvrdila. „Koneckonců před rokem 89 jsme museli povinně biflovat jiné jazyky. Proto na sobě velmi tvrdě pracuji, poctivě se doučuji a věřím, že i zlepšuji,“ dodala šéfka státní kasy.

Schillerové se zastal Pražský hrad skrz mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Alena Schillerová je bezesporu vynikající a mimořádně pracovitá ministryně financí. Nejen v době krize je výhrou mít takovou šéfku státní kasy. Paní ministryně, nenechte se proto otrávit novináři! Novináři zásadně útočí na úspěšné, neschopné a všehoschopné brání,“ uvedl Ovčáček na Twitteru.

Další hlavní zprávy

Nehody

Silnice z Plzně na Domažlice je kvůli nehodě do 22:00 uzavřená

Silnice z Plzně na Domažlice je kvůli nehodě do 22:00 uzavřená

Kvůli dopravní nehodě několika aut je u Líní na Plzeňsku uzavřena silnice číslo 26 z Plzně do Domažlic. Záchranáři na místě ošetřili několik lidí, jednoho zraněného převezli do nemocnice. Orientační dechová zkouška na alkohol byla u všech účastníků nehody negativní, uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová. Podle informací na webu dopravní policie by provoz v místě nehody mohl být obnoven kolem 22:00.

reklama
Do karantény muselo kvůli koronaviru celé oddělení protokolu Úřadu vlády
Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Začátek prázdnin v kinech: dvě nestárnoucí klasiky a karlovarská náhražka
Další články
reklama
reklama