reklama

Schillerová: Odejít pryč po otázce reportérky v angličtině byla možná chyba

Reportérka CNN Prima NEWS požádala ve čtvrtek o rozhovor ministryni financí Alenu Schillerovou. Když však šéfka státní kasy zjistila, že novinářka chce interview vést v anglickém jazyce, od mikrofonu beze slova odešla. Večer připustila, že to byla možná chyba.

reklama

„Nejdřív mě z angličtiny zkoušela ČT. Hnali se za mnou s kamerou z Malostranského náměstí až na MF. Na úřadu na mě už čekala redaktorka Primy, která v žádosti o rozhovor o angličtině neuvedla ani slovo. Nebudu lhát, v ten moment toho na mě bylo moc. A odešla jsem. Možná chyba,“ napsala na Twitter Schillerová.

V dalším příspěvku na sociální sítí připustila, že angličtina není její nejsilnější stránka.

Ministryni financí přitom ve středu rozhořčil příspěvek redaktora Hospodářských novin, který na Twitteru uvedl, že úroveň angličtiny ministryně Schillerové je „slabá“. Na sociální síti se proto vůči příspěvku ohradila.

„Obyčejná lež. V Bruselu hovořím zásadně anglicky, tlumočníka nevyužívám. Na zasedání Euroskupiny a Rady Ecofin jezdím naprosto pravidelně. Osobně jsem se přímo na místě zúčastnila 20 z 24 zasedání. Má vystoupení jsou vždy v AJ (dohledatelné na veřejně přístupných záznamech),“ napsala Schillerová na Twitter.

O den později dostala ministryně financí šanci, aby svá slova potvrdila v praxi. Reportérka CNN Prima NEWS se ve čtvrtek kolem poledne připravila ve vstupní hale ministerstva financí na smluvený rozhovor. Když položila Schillerové první otázku, ministryně financí beze slova odkráčela pryč. Byla totiž v angličtině.

K tématu

K tématu

Před reportérčin mikrofon se tak místo Schillerové postavil její mluvčí Michal Žurovec. „Reakce paní ministryně byla odmítavá, protože to zřejmě považovala za nedůstojnou provokaci, což samozřejmě je,“ řekl mluvčí krátce po incidentu.

Později reagovala prostřednictvím SMS zprávy i sama ministryně: „Na rozhovor o odborných tématech v angličtině jsem nebyla připravena. Jako ministryně financí jsem v pozici, kdy si nemohu dovolit, aby má vyjádření v závažných národohospodářských oblastech byla nepřesná či zkreslená například špatnou volbou odborného termínu. Z tohoto důvodu se na vystoupení nejen v češtině, ale zejména v angličtině, vždy připravuji. Je běžné a vždy se tak děje, že novináři českých médií vedou interview v češtině. Dnešní ‚překvápko‘ byla provokace, které jsem se odmítla účastnit.“

„Uvidíme“

Ačkoliv se v životopisu zveřejněném na webových stránkách vlády uvádí, že ministryně financí mluví třemi jazyky včetně angličtiny, její výstupy v cizím jazyce bývají často rozpačité.

Když jí v Bruselu položil jeden ze zahraničních redaktorů dlouhou otázku v angličtině, ve které se ptal na postoj České republiky, Schillerová po konzultaci s tlumočnicí odpověděla stručně: „We will see“ (Uvidíme).

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko se na čtvrtém stupni rizka drží přesně dva týdny, skiareály zůstanou zavřené

Česko se na čtvrtém stupni rizka drží přesně dva týdny, skiareály zůstanou zavřené

Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se k středě nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

360°

Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS pustil do otce šéfa Trikolóry – exprezidenta Václava Klause. Tomu vyčetl zejména účasti na demonstracích proti opatření a očkování. Bývalá hlava státu totiž odmítá očkování i protiepidemická opatření. „To, co předvádí váš otec, by mělo být trestné,“ prohlásil Novotný na adresu exprezidenta.

Kazma: Od videa se Zemanem jsme čekali víc. Ve světě ale nikoho moc nezajímá
Klaus ml.: Neukazuju holý zadek jako vy. Ve Sněmovně bych to neudělal, kontroval Novotný
Expolicista Šlachta, který způsobil pád Nečasova kabinetu, zakládá politické hnutí
Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu
reklama
reklama
Lidé s covidem v Manausu umírají, nemají kyslík. Může za to ministr, tvrdí žalobci

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Další články
reklama
reklama