reklama

Vřes a ocet? Dvojka, která ovoní vaše prádlo v sušičce

Chtěli byste mít voňavé prádlo i ze sušičky a už používáte ekologický prací prášek? Pak si vyrobte i ekologickou vůni do sušičky. Budete potřebovat jen dvě ingredience – ocet a vřes. Ten předá prádlu nejen svou vůni, ale ošetří ho i svými dezinfekčními a antibakteriálními účinky.

reklama

Něco málo o sušičkách

V moderní domácnosti nesmí chybět sušička prádla. Prádlo budete mít díky ní usušené rychleji. První takový přístroj spatřil světlo světa už v roce 1800 ve Francii. První automatická sušička ale vstoupila na trh až o skoro 140 let později. Krom klasičtější bubnové sušičky, která připomíná pračku, jsou k dostání i sušičky skříňové. Prádlo se do nich dává už zavěšené. Najdete je spíše v profesionálních provozech.

  • Ventilační sušička – ne zcela obvyklá varianta, protože její provoz potřebuje zásah do budovy – voda je totiž odváděna s horkým vzduchem potrubím ven z budovy. To se musí ještě navíc udržovat čisté. Oproti tomu jsou levné a mají nízkou spotřebu.
  • Kondenzační sušička – známější model, který horký vzduch ze sušení opět ochlazuje a vzniklá voda odchází buďto přímo do odpadu nebo do nádoby ve spotřebiči. Mohou mít topné těleso nebo tepelné čerpadlo. Moderní sušičky už jsou téměř bezúdržbové a nabízejí mnoho funkcí a propojení s moderními technologiemi.
  • Wi-Fi – některé typy můžete pohodlně ovládat mobilem nebo tabletem za pomoci připojení k internetu.
  • Senzory – zjišťují vlhkost a jejímu obsahu přizpůsobují délku sušení. Můžete tak z přístroje vyndávat prádlo vhodné na žehlení nebo rovnou k uložení do skříně.
  • Samočisticí kondenzátor – sušičky s tepelným čerpadlem mohou mít kondenzátor, který se sám čistí – nejde totiž vyjmout. Proplachuje se pak vodou z kondenzátu a odstraňuje se z něj usazený prach a vlákna.

Krom rychlejšího usušení prádla má ale sušička prádla i další výhody:

  • nepotřebujete prostor na sušení (pokud si odmyslíme místo, které zabere sušička)
  • prádlo sušička zbaví žmolků, odstraní i zvířecí chlupy, je tak dobrým pomocníkem pro alergiky
  • barvy prádla nevyblednou jako na slunci
  • většinu prádla není potřeba žehlit

Zázrak jménem vřes

Vřes obecný můžete znát také pod názvem erika nebo dalšími lidovými názvy. Keřík kvete v přírodě typicky růžovofialovou barvou, ale byly vyšlechtěny i mnohé další barevné kultivary. Zajímavé určitě je, že se používal ve středověku k výrobě piva ještě před tím, než se k tomu začal využívat chmel. Věřilo se v té době také na to, že umí ochránit před zlými silami. Vřes ale není jen okrasnou rostlinou. Patří mezi léčivky. Podporuje vylučování kyseliny močové z těla a je účinný při problémech s vylučovací  soustavou a prostatou. Pomáhá proti otokům, při revmatismu a bolestech kloubů. Uklidňuje a pomáhá ke klidnému spánku. Má protizánětlivé, antiseptické a dezinfekční účinky. Prádlo v sušičce si ovoňte vřesem.

Vyrobte si domácí vůni do sušičky

Pokud sušíte prádlo v sušičce, měli byste aviváž používat s opatrností. Zvláště ve větším množství může totiž sušičku zanášet. Používejte ji tedy jen v takovém množství, jaké doporučuje výrobce. Nezapomeňte sušičku pravidelně čistit. Můžete ale také použít domácí, mnohem šetrnější alternativu. Bude ekologická a ekonomická a využijete účinky vřesu a jeho vůně. Druhá přísada, ocet, umí udělat podobnou službu jako aviváž. Ač se to nezdá, prádlo díky němu hezky změkne a bude vonět.

Jak si domácí aviváž vyrobit?

Větvičky vřesu nastříhejte a vložte do uzavíratelné nádoby. Může to být klidně zavařovací sklenice. Možná ale sáhnete raději po něčem vzhlednějším – vřes v nádobě může být i ozdobou koupelny během své přípravy. Větvičky zalijte obyčejným kvasným lihovým octem a nechte macerovat. Minimální doba je jeden den, ale určitě mu prospěje delší čas. Bude potom voňavější. Pak stačí voňavý ocet přecedit a namočit do něj čtverečky látky nebo třeba látkové kapesníky. Před sušením stačí jeden kousek vyndat a přidat do sušičky k prádlu.

Tagy:
vřes dezinfekce ocet vůně do sušičky

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama