reklama

Vřes a ocet? Dvojka, která ovoní vaše prádlo v sušičce

Chtěli byste mít voňavé prádlo i ze sušičky a už používáte ekologický prací prášek? Pak si vyrobte i ekologickou vůni do sušičky. Budete potřebovat jen dvě ingredience – ocet a vřes. Ten předá prádlu nejen svou vůni, ale ošetří ho i svými dezinfekčními a antibakteriálními účinky.

reklama

Něco málo o sušičkách

V moderní domácnosti nesmí chybět sušička prádla. Prádlo budete mít díky ní usušené rychleji. První takový přístroj spatřil světlo světa už v roce 1800 ve Francii. První automatická sušička ale vstoupila na trh až o skoro 140 let později. Krom klasičtější bubnové sušičky, která připomíná pračku, jsou k dostání i sušičky skříňové. Prádlo se do nich dává už zavěšené. Najdete je spíše v profesionálních provozech.

  • Ventilační sušička – ne zcela obvyklá varianta, protože její provoz potřebuje zásah do budovy – voda je totiž odváděna s horkým vzduchem potrubím ven z budovy. To se musí ještě navíc udržovat čisté. Oproti tomu jsou levné a mají nízkou spotřebu.
  • Kondenzační sušička – známější model, který horký vzduch ze sušení opět ochlazuje a vzniklá voda odchází buďto přímo do odpadu nebo do nádoby ve spotřebiči. Mohou mít topné těleso nebo tepelné čerpadlo. Moderní sušičky už jsou téměř bezúdržbové a nabízejí mnoho funkcí a propojení s moderními technologiemi.
  • Wi-Fi – některé typy můžete pohodlně ovládat mobilem nebo tabletem za pomoci připojení k internetu.
  • Senzory – zjišťují vlhkost a jejímu obsahu přizpůsobují délku sušení. Můžete tak z přístroje vyndávat prádlo vhodné na žehlení nebo rovnou k uložení do skříně.
  • Samočisticí kondenzátor – sušičky s tepelným čerpadlem mohou mít kondenzátor, který se sám čistí – nejde totiž vyjmout. Proplachuje se pak vodou z kondenzátu a odstraňuje se z něj usazený prach a vlákna.

Krom rychlejšího usušení prádla má ale sušička prádla i další výhody:

  • nepotřebujete prostor na sušení (pokud si odmyslíme místo, které zabere sušička)
  • prádlo sušička zbaví žmolků, odstraní i zvířecí chlupy, je tak dobrým pomocníkem pro alergiky
  • barvy prádla nevyblednou jako na slunci
  • většinu prádla není potřeba žehlit

Zázrak jménem vřes

Vřes obecný můžete znát také pod názvem erika nebo dalšími lidovými názvy. Keřík kvete v přírodě typicky růžovofialovou barvou, ale byly vyšlechtěny i mnohé další barevné kultivary. Zajímavé určitě je, že se používal ve středověku k výrobě piva ještě před tím, než se k tomu začal využívat chmel. Věřilo se v té době také na to, že umí ochránit před zlými silami. Vřes ale není jen okrasnou rostlinou. Patří mezi léčivky. Podporuje vylučování kyseliny močové z těla a je účinný při problémech s vylučovací  soustavou a prostatou. Pomáhá proti otokům, při revmatismu a bolestech kloubů. Uklidňuje a pomáhá ke klidnému spánku. Má protizánětlivé, antiseptické a dezinfekční účinky. Prádlo v sušičce si ovoňte vřesem.

Vyrobte si domácí vůni do sušičky

Pokud sušíte prádlo v sušičce, měli byste aviváž používat s opatrností. Zvláště ve větším množství může totiž sušičku zanášet. Používejte ji tedy jen v takovém množství, jaké doporučuje výrobce. Nezapomeňte sušičku pravidelně čistit. Můžete ale také použít domácí, mnohem šetrnější alternativu. Bude ekologická a ekonomická a využijete účinky vřesu a jeho vůně. Druhá přísada, ocet, umí udělat podobnou službu jako aviváž. Ač se to nezdá, prádlo díky němu hezky změkne a bude vonět.

Jak si domácí aviváž vyrobit?

K tématu

Větvičky vřesu nastříhejte a vložte do uzavíratelné nádoby. Může to být klidně zavařovací sklenice. Možná ale sáhnete raději po něčem vzhlednějším – vřes v nádobě může být i ozdobou koupelny během své přípravy. Větvičky zalijte obyčejným kvasným lihovým octem a nechte macerovat. Minimální doba je jeden den, ale určitě mu prospěje delší čas. Bude potom voňavější. Pak stačí voňavý ocet přecedit a namočit do něj čtverečky látky nebo třeba látkové kapesníky. Před sušením stačí jeden kousek vyndat a přidat do sušičky k prádlu.

Tagy:
vřes dezinfekce ocet vůně do sušičky
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Brankářská hvězda NHL se o vyhazovu dočetla z Twitteru. Za nový tým nechce hrát

Gólman Marc-André Fleury byl jedním ze základních prvků, díky kterým se Vegas Golden Knights hned po svém zrodu zařadil mezi neobávanější týmy NHL. Za minulou sezonu Fleury dokonce dostal Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře zámořské soutěže. Jenže teď ho bez varování hodil klub z města hříchů přes palubu. Podle zpráv z USA se o svém konci dočetl Fleury na sociálních sítích.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

reklama